Lapuan pitäisi rakentaa uusi jäähalli. Jäähallin rakentaminen olisi kannattava investointi. Uusi jäähalli maksaisi 15-20 milliä. Työllisyys vaikutukset olisi 100-120 henkilöä rakennusvaiheessa sekä sen jälkee pysyviä työpaikkoja syntyisi noin 50-60 henkilölle. Verotulot kasvaisi noin 600 000 vuodessa joten halli maksaisi itse itsensä takaisin. Vanha halli jäisi juniorien käyttöön. Nyt vaan valtuusto asialle.
Lapualle uusi jäähalli
16
358
Vastaukset
- Anonyymi
Kannatetaan
Joo siellä voisi pitää rattoreita talvi säilytyksessä.
- Anonyymi
Hae pankista lainaa ja rakennuta itte kun noin hyvän idean teit
- Anonyymi
Kyllä Lapualla pitää olla ainakin kolme jäähallia, kun pallohalleja on toista kymmentä.
- Anonyymi
Joo. sen vois rakentaa Tiistelle. Ei muuta ku kuokka maahan ja rakentamaan
- Anonyymi
Jos vanhat merkit pitävät paikkansa, onnistuttua käden käänteessä.
- Anonyymi
Se on jääkiekko sellainen surkastuva laji. Johtuu siitä että yhä harvemmalla on enää varaa harrastaa sitä. Se on todella kallis laji, ja kallistunut koko ajan. Moni on suunnannut halvempiin lajeihin, mm jalkapallo on nostanut suosiotaan huomattavasti. Se on noussut suomessa suurimmaksi harrastuslajiksi, ja kasvattaa edelleen suosiotaan. Jääkiekko tulee surkastumaan marginaalilajiksi.
- Anonyymi
Sen takia kaupungin on tuettava harrastusta ja tarjottava tilat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen takia kaupungin on tuettava harrastusta ja tarjottava tilat.
Minkä takia pitää tukea kuihtuvaa lajia. Veronmaksajien rahoilla. Tuetaan mieluummin sellaisia lajeja, mihin juniorit hakeutuu. Satsataan jalkapalloon ja koripalloon, niihin on kiinnostusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä takia pitää tukea kuihtuvaa lajia. Veronmaksajien rahoilla. Tuetaan mieluummin sellaisia lajeja, mihin juniorit hakeutuu. Satsataan jalkapalloon ja koripalloon, niihin on kiinnostusta.
Juuri tuon kalleuden kannattaa satsata. Jos muualla vähenee, niin liigaan pääsy vastaavasti helpottuu. Olisihan se upeaa jos meillä olisi toinenkin joukkue pääsarjassa koripallon lisäksi.
- Anonyymi
Ei muutakun vanha halli pitää purkaa ja tehdä siihen yläkoulun traktoreille parkkipaikka
- Anonyymi
Ei muuta kun osakeyhtiö ja hyvät "kannattavuus laskelmat" kyllä veronmaksajat sitten taas pelastaa niin kuin vanhakin halli pelastettiin.
- Anonyymi
Joo vähän isompi kun Nokia-areena pitää olla ja kuntalaisilta kerätään ylimääräistä veroa että saadaan ostettua kunnon pelimiehet Virkiän riveihin ja muutaman vuoden sisällä pelataan lapualla sm-liigaa ja mm kisa hakemusta jo sisään kansainväliseen jääkiekkoliittoon.
- Anonyymi
Lapualaiset kun nykyään muutoinkin hyppää tuolla naapurikunnas niin kyllä Seinäjoen halli saa piisata. Muistelen kun 1980 Urheilukadun varrella oli puukaukalo pihalla joka talvisin jäädytettiin ja siihen oltiin tyytyväisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lapualaiset kun nykyään muutoinkin hyppää tuolla naapurikunnas niin kyllä Seinäjoen halli saa piisata. Muistelen kun 1980 Urheilukadun varrella oli puukaukalo pihalla joka talvisin jäädytettiin ja siihen oltiin tyytyväisiä.
Voisin aatella että jokaisella paikkakunnalla on määrätty määrä rahaa laitta tiettyyn urheiluun. Ei voi olla että sitä sponsorirahaa laitetaa määrättömästi joka lajiin. Ja oletetaan että kaikessa pärjätään. Keskitytäisiin ny pariin lajiin missä olis kiva olla Suomen huipulla. Isoilla kaupungeillakin on hankaluuksia pärjätä kaikessa. Sama myös yritystoiminnassa. Paljonkos meitä on, 15000? Täällä koitetaan koripalloa , pesäpalloa, jääkiekkoa, jalkapalloa, molemmissa sukupuolessa ym. aivan liian tosissaan. Kaikenlaista hallia pitää olla viimesen päälle. Raha ei riitä joka asiaan. Sitten vielä tuo laskettelu harju....... Suuruuren hulluutta.
- Anonyymi
Ei mikään halli kun kunnon areena sen pitää olla, voi tulla isot starat vetämään rokkia, kun kiekkoilijat huilii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213760
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303433Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533174Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222869Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212618Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu01570IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1361410