Miehet kävivät heti käsiksi Jeesukseen ja vangitsivat hänet. Silloin yksi paikalla olevista veti miekkansa esiin ja iski ylipapin palvelijaa niin että tältä irtosi korva.
Jeesus kääntyi miesjoukon puoleen ja sanoi: »Tehän olette lähteneet kuin rosvon kimppuun! Miekat ja seipäät käsissä te tulette minua vangitsemaan. Minä olen joka päivä teidän nähtenne opettanut temppelissä, ettekä te ole ottaneet minua kiinni. Mutta kirjoitusten oli käytävä toteen.» Silloin ne, jotka olivat Jeesuksen kanssa, jättivät hänet ja pakenivat.
Jeesuksen mukaan oli lähtenyt nuori mies, jolla ei ollut yllään muuta kuin pellavainen vaate. Hänet otettiin kiinni, mutta hän riistäytyi vaatteestaan ja pakeni alasti
Yöllisistä puistoissa on lakannut toimeliaisuus uskoakseni yökameroiden takia.
15
55
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Markus 14
- AnonyymiUUSI
"Kun he olivat syöneet, Jeesus sanoi Simon Pietarille: "Simon, Johanneksen poika, rakastatko sinä minua enemmän kuin nämä toiset?" "Rakastan, Herra", Pietari vastasi, "sinä tiedät, että olet minulle rakas."
Johanneksen evankeliumi
" 45 Tultuaan hän meni suoraa päätä Jeesuksen luo, sanoi: "Rabbi!", ja suuteli häntä. "- AnonyymiUUSI
Antoiko suuta?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Antoiko suuta?
Pusuttelu on erilaista
- AnonyymiUUSI
Lasarus oli vainottu.
- AnonyymiUUSI
", jolla ei ollut yllään muuta kuin pellavainen vaate"
On se kumma jos vihjailu ei osoita.- AnonyymiUUSI
Muut olivat pukeutuneet normaalisti.
Ja silloin yöt ovat kylmiä sielläkin - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Muut olivat pukeutuneet normaalisti.
Ja silloin yöt ovat kylmiä sielläkinNäitä tulkintoja saa väänneltyä.
Jeesuksen mukaan tarttui nuori mies, jolla ei ollut yllään muuta kuin pellavainen vaate. Prostutioitu? Mutta kuka maksoi? Ei ainakaan Jeesus koska osansa vuoksi ei koskaan ollut rahoissa. "Miekat ja seipäät käsissä te tulette minua vangitsemaan." Ajatellaan nyt havainto. aikamies lähtee metsikköön mukana vähiin pukeutunut nuori poika, antaa aihetta lähteä seuraamaan.
- AnonyymiUUSI
Miksi Jeesus ei tuominnut miekalla iskijää?
- AnonyymiUUSI
On se varmasti osunut solisluuhunkin.
- AnonyymiUUSI
Miksi ei ole mainintaa miekalla lyöneen pidätyksestä?
- AnonyymiUUSI
Ehkä satua koko toimenpide
- AnonyymiUUSI
Kiva satutunti.
- AnonyymiUUSI
Miten raamattu on saatu koottua kun ajatellaan sen kirjoituksia kokonaisuutena useiden kirjoittamina ajanjaksoisesti vuosissa. Mitä on otettu mukaan mitä jätetty pois. Mustan raamatun osa poistettiin nyt jotain ... sata vuotta sitten. Musta raamattu sisältää manauksia esim miten pahahenki ottaa ihmisen hahmon. On tietenkin nykyaikaan vanhentunutta ajattelua mutta voi kokea vastaavaa vr laseilla vrholecom ja nähdä naispirun.
- AnonyymiUUSI
Priden kunniaksi, työnnetään Raamattu pers**seen ja katsotaan, minkälainen versio tulee ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892