Mikä suhde mielestänne on aramealaisilla ja juutalaisilla?
Abraham vaelsi aramealaisten lailla paimentaen karjaa samoilla seuduilla.
He sekaantuivat keskenään jopa kirjoitusten mukaan ja molemmat pakenivat kuivuutta Egyptiin(historian mukaan?) sielä muistaakseni mainittiin kirjoitusten mukaan ,että hebrealaiset olivat alunperin vaeltavia aramealaisia eli paimentolaisia.
Myöhemmin suuri osa juutalaisten kirjoituksista oli aramean kielellä ja hebrean osuus oli lähinnä olla yläluokan kielenä.
Onko tehty DNA testejä osoittamaan yhteyksiä näiden kahden kansan kohdalla?
(Lengua franca on kyllä tiedossa)
Aramealaiset ja heprealaiset!
Anonyymi-ap
1
206
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869