Viettelykset ja hurmahenget

Anonyymi-ap

2Tess 2:10:

"Ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua."

Lahkojen tehtävänä on vietellä ihmisiä jäseneksi.
Keinoja on monia.

Matt 18:6:

"Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen."

Jumala tuomitsee viettelemisen.

Apt 18:13: "Ja sanoivat: "Tämä viettelee ihmisiä palvelemaan Jumalaa lainvastaisella tavalla".

Lainvastaisuus rikkoo Jumalaa vastaan.

15

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luuk 10:17:

      "Niin ne seitsemänkymmentä palasivat iloiten ja sanoivat: "Herra, riivaajatkin ovat meille alamaiset sinun nimesi tähden".

    • Anonyymi

      Luterilaiset tulivat vietellyksi! He vihkivät homoja!
      Päivi Räsänen lopettaa kirkollisveron maksun.
      Ainoa mies luterilaisissa!

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        linkki kertoo teidän pilkkahenkisestä luonteestanne, eli sielustanne paljon.

        Katsokaa juutalaisia- siellä miehet tanssivat- keskenään, ei siinä naisia ole, vaan hekin tanssivat keskenään....
        Suomalaiset jurottavat keskenään ja yleensä miehet ryyppäävät ja pieksevät vaimojaan.


    • Anonyymi

      Helluntailainen norjalainen homoapostoli toi helluntailaisuuden ja homouden Suomeen!
      Perusti kymmeniä helluntaiseurakuntia.

      • Anonyymi

        sinä olet jo aika pahasti paatunut- koska Jumala ei ole sinulle rakkauden kasvoja antanut.
        Lihasi on Kainilainen omalyhde- pilkkahenkinen ja säälittävä- itseään toista pellehermanni-----


        Säälin sinua--- koska et ole päässyt vihanhengestäsi vapaaksi, se on asennevammasi syytä


    • Anonyymi

      Uudestisyntymisessä ihmisen persoonallisuus ei häviä minnekään.

      Jos esimerkiksi luonnehäiriöinen ihminen tulee uskoon ja mukaan hengelliseen yhteisöön, hän ei pääse persoonallisuudestaan eroon. On erittäin harvinaista, että narsistinen ihminen tulisi todelliseen synnintuntoon omasta taipumuksestaan.

      • Anonyymi

        Tämä pitänee paikkansa. Mutta luulen, että mikään ei ole Kaikkivaltiaalle mahdotonta. Kuvittelen jopa, että yksi suurimmista hengenmiehistä Englannissa viime vuosisadalla ei ollut pelkästään narsisti vaan psykopaatti - mutta siis psykopaatti, joka joutui uskoon tulonsa jälkeen antautumaan Jumalansa ja tämän kutsun edessä. Ja nimenomaan joutui - hän kuvaa tuota tapahtumaa elämäkerrassaan, ja se on jokseenkin karmaisevaa luettavaa, vaikka johtikin toki hyvään lopputulokseen.


    • Anonyymi

      Aloittaja- millainen lakki pitäisi naulakostasi varata päähän, että se olisi muotiuskonnollisuutesi mitan mukainen.

      Jatkuva lakittaminen tuntuu vieraalta, ja josta Henki puuttuu elämässä.

    • Anonyymi

      Kaipaatte siis Moosesta kovin.

    • Anonyymi

      2Tess.2:10 Ja kaikella vääryyden petoksella niiden seassa, jotka kadotukseen tulevat, ettei he rakkautta totuuden puoleen ottaneet, autuaaksi tullaksensa. Biblia (1776) 2Kor.4:3. 2Tim.4:4

    • Anonyymi

      Oikealla asenteella pärjää aina. Tämä sekä ketjun aloittajalle, että toisillekin.
      Silloin saattaa ottaa jo askelen, pari. Jopa muutaman. Eteenpäin.
      Mulla on tunne. Tunne, että tällä palstalla jollakin uskovalla tai vähemmän uskovalla, tai epäuskovalla on mielenterveysongelmia. Siihen on saatavilla nykyajassa apua. Sekä lääkinnällistä, että keskusteluterapiaa. Voi jopa parantuakin.

      Milloin haukutaan mitäkin. Onko toinen parempi, kuin toinen. Etsitään Apolloksia, milloin Keefaksia. Voi, kun edes osa etsisi Herraa Jeesusta. Jotkut vaan, ovat toivottomia tapauksia. Ja sellaisia he todella ovatkin.

      Löytyy se nyt sitten minkä nimisestä seurakunnasta tahansa, tai sitten sen mielenterveystoimiston kautta. Mahdollisuuksia ainakin on.

      Tämä yleisesti monille. Asenne myös ratkaisee.

      • Anonyymi

        Ajattelitko ottaa valkoisen takin naulasta- ja alkaa lääkäriksi....

        Jaa'has, mielenterveys ja siitä ongelma- sanan ääreen....
        Aika veteen piirretty viiva----

        Kun, ajassa katsoo ihmistä, joka taistelee päivästään ja me ympärillä olevat- yhteiskunnat rakennamme sellaista ympäristöä, että monella menee kuppi nurin, onko se mielenterveysongelma hänen, vai meidän?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajattelitko ottaa valkoisen takin naulasta- ja alkaa lääkäriksi....

        Jaa'has, mielenterveys ja siitä ongelma- sanan ääreen....
        Aika veteen piirretty viiva----

        Kun, ajassa katsoo ihmistä, joka taistelee päivästään ja me ympärillä olevat- yhteiskunnat rakennamme sellaista ympäristöä, että monella menee kuppi nurin, onko se mielenterveysongelma hänen, vai meidän?

        ts. Rakkaus- sanana- parantaa monet- sairaudet.

        Onko se sairaus- jos joku ei jaksa- vaikka töissä nostaa erilaisia taakkoja, fyysisiä, tahi mielenalueelle tulevat taakat.
        Siinähän keho alkaa tekemään omia säätöjään, jotta ihminen jaksaa...

        Kotona- voi ukko olla rähjä- ukko. Sitten akka pimahtaa ja alkaa nalkuttamaan ja siitä se läksi ongelma. Tällainen kapula--- diaknoosi- esimerkkinä moneen ongelmaan..

        syy- ja seuraus, sekä sen tulos. Siten päättelemme, jos rakentaisimme ympäristön niin, että- otetaan taas kapulakieltä--- joudumme kylvämään ja niittämään, siis jokaiselle jotain tekemistä,,, josta saadaan se kättentöitten kautta elämä, on oiva apu.
        Ei sinne pellolle tarvitse aina suurempaa- ja suurempaa- puimakonetta rakentamaan, joka syrjäyttää kylväjän ja niittäjän.

        Markkinatalous- jumalana saa aikaiseksi raajarikkoisen maailman....

        Tämä vain hieman hiomaan aikaamme ja sanaa mielenterveys--- missä on syy ja miksi ja seuraus....

        Pakkoko meidän on taivaita tavoitella. Kylväminen ja leikkaaminen- noin yleisjyvämyllystä ajatus- eli otetaan vasara vyölle, naulapussi kaulaan ja tehdään sovitusti ihan ite-
        ja yhteiskunta rakentaa elämään terveen tekemisen voipaisuuteen.
        ehkä siellä ihminen jaksaa paremmin elämäneväitään syödä....

        lain allahan tässä ollaan. vika laki- tuo vikapäisyyttä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajattelitko ottaa valkoisen takin naulasta- ja alkaa lääkäriksi....

        Jaa'has, mielenterveys ja siitä ongelma- sanan ääreen....
        Aika veteen piirretty viiva----

        Kun, ajassa katsoo ihmistä, joka taistelee päivästään ja me ympärillä olevat- yhteiskunnat rakennamme sellaista ympäristöä, että monella menee kuppi nurin, onko se mielenterveysongelma hänen, vai meidän?

        Mulla on monenvärisiä takkeja. Ikään kuin luonnostaan, Jumalan koulutettuna. Mä, kun osaan yksinkertaisesti lukea, ja ymmärtää...jopa lukemaani. :)
        Apua on ainakin saatavilla Suomessa. Asenne ratkaisee. Kun luet skrivaamani toistamiseen, ja oikeen ajattelet, niin voit löytääkin, jopa sokeana jyvän.
        Eli siis täsmennän. Elämä on taistelua. Oli uskovainen tai ei. Ei Jumala ole helppoa elämää luvannutkaan. Ainakaan pääsääntöisesti. Toisinaan toista, toisinaan toista.
        Ja kuka sitä yhteiskuntaa onkaan rakentamassa? Ja millaiseksi? Ja millä lääkkeillä, ja keinoilla? Otahan ihan ajatuksella. Ja älähdä sitten.

        Ja jälkimmäiselle skrivaajalle paljon ylistetystä markkinataloudesta ja sen vastakohdasta kommunistisesta taloudesta. Voidaan keskustella, ehkäpä jälkeenpäin tai myöhemmin. Tai jopa akuutisti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1408
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1145
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1057
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      933
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      807
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      715
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      178
      694
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      676
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      669
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      623
    Aihe