Jumalan oikeudenmukaisuus on luonteeltaan korjaavaa ja eheyttävää, ei kostavaa. Raamatun oikeudenmukaisuus-käsite ei perustu Rooman lakiin tai länsimaiseen oikeusjärjestelmään, jossa rikoksista seuraa aina rangaistus. Termit "oikeudenmukaisuus, vanhurskauttaminen, vanhurskas" jne. (δικαιόω-sanaryhmä) liittyvät alkukielessä vapautukseen, pelastukseen, exodukseen ja asioiden ennalleen palauttamiseen. Kyse ei ole rankaisevasta takaisinmaksusta tai kostosta. Jumalan oikeudenmukaisuus on yhtä kuin ristiinnaulittu Kristus. Hänen oikeudenmukaisuutensa on yhtä kuin Hänen armonsa (Jes. 30:18, Sak. 7:9).
Harhainen helvetin idea perustiui harhaiseen käsitykseen Jumalan oikeudenmukaisuudesta.
Jumalan oikeudenmukaisuudesta
21
158
Vastaukset
- Anonyymi
Gal. 6:7
Älkää eksykö, Jumala ei salli itseänsä pilkata; sillä mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää.- Anonyymi
Galatalaiskirje on kirjoitettu nuhteeksi ja varoitukseksi niille, jotka kääntyvät armon alta lain alle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Galatalaiskirje on kirjoitettu nuhteeksi ja varoitukseksi niille, jotka kääntyvät armon alta lain alle.
Harhaoppiset helluntailaiset nuhtelevat Jeesustakin, joka piti lait voimassa.
Matt. 5:18
Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut. [Luuk. 16:17] - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Galatalaiskirje on kirjoitettu nuhteeksi ja varoitukseksi niille, jotka kääntyvät armon alta lain alle.
Juutalaisten vanha sanonta lain alle joutumisesta ei tarkoita lakien noudattamista, vaan lain säätämän rangaistuksen alle joutumista.
- Anonyymi
Paavali oli murhamies ja yritti kiemurrella ja väheksyä ja mitätöidä lakien merkityksen, koska tiesi, että joutuu kerran vielä vastuuseen tekemistän murhista.
- Anonyymi
Kyllä kelpasi Paavalille lainkohdat, kun kyse oli naisten alistamisesta,
Stefanoksen murhasta viis veisattakoon.
1. Kor. 14:34
naisten tulee olla vaiti seurakunnan kokouksissa. Heidän ei ole lupa puhua, vaan heidän on oltava kuuliaisia, niin kuin lakikin sanoo.
- Anonyymi
Syntien anteeksisaaminen on eri asia kuin syntiä aina seuraava rangaistus tavalla tai toisella.
2. Sam. 12:13
Niin Daavid sanoi Naatanille: "Minä olen tehnyt syntiä Herraa vastaan". Naatan sanoi Daavidille: "Niin on myös Herra antanut sinun syntisi anteeksi; sinä et kuole.
2. Sam. 12:15
Sitten Naatan meni kotiinsa. Ja Herra löi lasta, jonka Uurian vaimo oli Daavidille synnyttänyt, niin että se sairastui vaikeasti.
18 Seitsemäntenä päivänä lapsi kuoli. - Anonyymi
Paavali (Saulus Tarsolainen) oli murhamies ja valheveikko, joka ei elänyt päivääkään Jeesuksen seurassa, eikä kuullut Jeesuksen opetuksia. Yritti pystyttää omaa uskontoaan. Mutta Jumala heitti miehen Saatanan enkelin haltuun kuritettavaksi koko lopun elämän ajanksi, eikä ottanut hänestä demonia pois rukouksista huolimatta.
2. Kor. 12:8
Sentähden olen minä kolmasti Herraa rukoillut, että hän läksis minusta.- Anonyymi
Jeesuksen lähettämät oikeat evankelistat ovat lainopettajia. Ei mitään lahkoissa hilluvia, sekavia molisevia hurmahenkiä.
Matt. 23:34
"Kuulkaa siis: Minä lähetän teidän luoksenne profeettoja, viisaita miehiä ja lainopettajia. Toiset heistä te tapatte ja ristiinnaulitsette, toisia ruoskitte synagogissanne ja ajatte takaa kaupungista toiseen.
- Anonyymi
helluntailaisten väkevä herätys=väkevä eksytys
- Anonyymi
Herjaajien, varsinkin Raamatun henkilöiden herjaaminen ei voi olla oikeaa uskoa.
Amerikan homoherjat kyllä menettelee kun Päivikin samaa mieltä ja homot todella inhottavia.- Anonyymi
Niin kyllä olette.
- Anonyymi
Matt.26:52 Niin Jesus sanoi hänelle: pistä miekkas siallensa; sillä kaikki, jotka miekkaan rupeevat, ne miekkaan hukkuvat. Biblia (1776)
- Anonyymi
Sanopas tuo sotahulluille.
- Anonyymi
Eikös monella ole lahkosaarnaajalla ole vankilatausta?
Luulisi heidän käsittävän, että lain alle joutuminen tarkoittaa vankilaan joutumista.
Ei lain säädösten mukaan elämistä.- Anonyymi
Linnavuodet lisää arvostusta niissä piireissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Linnavuodet lisää arvostusta niissä piireissä.
Kolmoismurhaajat on ehdotonta eliittiä.
- Anonyymi
En ole koskaan enkä missään törmännyt vastaavanlaisiin henkisesti vaippaikäisiin aikuistaaperoihin kuin nämä laista jauhavat ja helluntailaisia haukkuvat, omalle idiotismilleen sokeat hengelliset jalkapallohuligaanit. On kuin lauma kiljua riipineitä teinejä olisi päässyt riehumaan jonnekin arvokkaaseen tilaisuuteen.
- Anonyymi
Parhami ja Olseni molemmat joutuivat lain allle ja heidät vietiin vankilaan sodomiasta.
- Anonyymi
Uskovaisten tulisi suojella lapsiaan kouluissa yms paikoissa. Lasten ei ole pakko osallistua Setan opetuksiin !
Anonyymi-ap
2023-01-26 09:06:57
Peruskoulujen sateenkaarityöpajat eivät ole pakollisia - Kodilla on päävastuu kasvatuksesta! Tätä kannattaa jakaa, jotta tieto menisi mahdollisimman moneen kotiin!
Kaikilla helsinkiläisillä peruskoulun luokka-asteilla 6.–9. järjestetään tänä keväänä ns. ”sateenkarityöpajat”, eli työpajat seksuaalisen suuntautumisen ja sukupuolen moninaisuudesta. Työpajan taustalla ja toteuttamisessa on mukana voimakkaasti ideologinen järjestö Seta, joka aiempien kokemusten mukaan tuottaa perheiden uskonnonvapautta loukkaavaa ja jopa suoraan lapselle haitallista opetussisältöä. Vastaavista opetustilanteista on tullut viestiä muualtakin Suomesta.
Olen saanut monilta huolestuneilta vanhemmilta yhteydenottoja pajoihin liittyen. Joidenkin koulujen rehtorit ovat väittäneet vanhemmille sateenkaarityöpajojen olevan pakollisia lapsille, vaikka pajojen sisältö olisi jyrkässä ristiriidassa perheen arvomaailman ja periaatteiden kanssa, ja vaikka työpajat eivät edes ole osa opetussuunnitelmaa. Opetussuunnitelma ei edellytä sateenkaari-ideologiaa.
Vanhemmilla on oikeus arvioida, onko oman lapsen edun mukaista osallistua työpajaan, ja kieltää lapsen osallistuminen, mikäli paja on uskonnon-, ajatuksen- ja omantunnon vapautta loukkaava ja jos sen järjestää ideologista sisältöä tuottava edunvalvontajärjestö. On huomattava, että tämän ikäiset lapset ovat vielä hyvin herkässä iässä. Lukuisat vanhemmat ja lapset ovat arvioineet, että työpaja loukkaa heidän perus- ja ihmisoikeuksiaan ja he aikovat vaatia vaihtoehtoisen opetuksen järjestämistä.
Kodilla on päävastuu kasvatuksesta. Ihmisoikeussopimusten mukaisesti vanhemmilla on oikeus varmistaa, että lapsi saa oman vakaumuksensa mukaisen kasvatuksen myös peruskoulussa. Tämä tarkoittaa sitä, että vanhemmilla on oikeus saada tietoa lapselleen annettavasta opetuksesta ja oikeus varmistaa, että lapsen opetus ei ole uskonnonvapautta loukkaavaa.
Opettajalla ja rehtorilla on velvollisuus toteuttaa jokaisen perus- ja ihmisoikeudet. Opetuksen tulee olla katsomuksellisesti sitouttamatonta. Kouluissa ja päiväkodeissa kohdataan väistämättä tilanteita, joissa opetus tai koulun muut toiminta loukkaa lapsen tai hänen perheensä uskonnonvapautta. Näissä tilanteissa opettajalla ja rehtorilla on velvollisuus toimia yhteistyössä kodin kanssa. Opetussuunnitelma mahdollistaa tavan toteuttaa opetus jokaiselle uskonnosta riippumatta. Opetussuunnitelma mahdollistaa myös perinteiseen perhe-elämään ja kristilliseen perhe-, avioliitto- ja sukupuolikäsitykseen sopivan opetuksen.
Mikäli vanhemmat kokevat, että sateenkaaripajat eivät ole lapsen edun mukaisia, voivat he ottaa yhtyettä luokanopettajaan ja ilmoittaa, että sateenkaarityöpaja loukkaa perheen uskonnonvapautta, eikä lapsi tällä perusteella siihen osallistu, ja pyytää samalla opettajaa järjestämään lapselle korvaava vaihtoehto päästä opetussuunnitelman tavoitteisiin. Vanhempien kasvatusvastuuta on kunnioitettava.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81408- 891145
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031057Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51933Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62807- 81715
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli178694Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253676- 35669
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42623