Olen itse elännyt köyhässä kymmen henkisessä lapsiperheessä puutetta oli kaikesta ruuasta vaatteista ei mitään ylimääräistä. Koskaan saanut ei leluja ei karkkia ei harrastuksia oman kerrostalon pihalla leikittiin koko lapsuus ei saatu mitään avustuksia sosiaali huollosta nyt oon elänyt aikuisena ihan yksin omaa elämääni lapsia en tekisi ikinä tähän yhteis kuntaan nyt matkustelen ja nautin vaan elämästä ei huolta huomisesta ja joka päiväisestä leivästä . T.KÖYHÄN PERHEEN LAPSI
Köyhät lapsiperheet
8
157
Vastaukset
- Anonyymi
Sinä tarvitsisit lääkityksen ymmärtääksesi tälläisten keskustelupalstojen luonteen ja tarkoituksen -mutta valitettavasti lääkitystä vaivaasi ei taida olla saatavilla vaan joudut tyytymään siihen mitä aikoinaan on sillä pipetillä annettu.
Äänestä - Anonyymi
Tänne on ihan hyvä oksentaa tai tulostaa suolen sisältö , lorotella vaan päästä saakka!
- Anonyymi
Siis Vantaalle
- Anonyymi
Ymmärrän. Mutta miksi sitten teetätetään lapsia liukuhihnalta ? Sama tilannehan on kehitysmaissakin. Toiset kustantaa toisten väestön ihan turhaa lisääntymistä.
Syksyllä Suomessakin pohjustetaan uudelleen lapsilisät. Verovaroistapa tietenkin.
Sitä saa kyllä täälläkin ihmetellä, miten vuokriin tai ruokiin ym. hintoihin ei ole jo pantu hintakattoa, miksi ???- Anonyymi
Eikä kaikki köyhät mitään perheellisiäkään ole, esim.stadin talouksista 60 %:a on sinkkutalouksia ja sieltäkin seistään yhtä lailla leipäjonoissa, koska hintojen on annettu nousta aivan päättömästi. Esim. sen sinkkutalouden yksiön vuokra huitelee tonnin kieppeillä kk ! Kun työttömyyskin on räjähtämässä käsiin.
Miten siinä vielä syöt, sairastat, käytät lääkäreitä, lääkkeitä, maksat juoksevia laskuja...Saati toimit Kokoomuksen niin rakastamana "ostovoimana". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä kaikki köyhät mitään perheellisiäkään ole, esim.stadin talouksista 60 %:a on sinkkutalouksia ja sieltäkin seistään yhtä lailla leipäjonoissa, koska hintojen on annettu nousta aivan päättömästi. Esim. sen sinkkutalouden yksiön vuokra huitelee tonnin kieppeillä kk ! Kun työttömyyskin on räjähtämässä käsiin.
Miten siinä vielä syöt, sairastat, käytät lääkäreitä, lääkkeitä, maksat juoksevia laskuja...Saati toimit Kokoomuksen niin rakastamana "ostovoimana".Sen takia köyhäilijät, pliiis, älkää kaikki tunkeko tänne Vantaalle.
Kela on onneksi fiksuudessaan lähetellyt muuttokehotuksia asiakkailleen halvempiin asuntoihin ja kuntiin. Eihän nyt ole mitään mieltä siinä ,että jotkut täysin tuottamattomat haittamaahanmuuttajat asuu Hesassa esim.jossakin Hertsikan rannassa tai Vuokissa. Sinne on kyllä tulijoita duunareissakin.
Vantaalle se tuottamaton sakki onkin jo hajoitettu ympäriinsä ja siten heikennetty niiden alueiden turvallisuutta ja rauhaa. Nyt Myyrmäessä, jonne pakataan uusiin kerkkareihin haittamaahanmuuttajia. Tikkurilaakin tuhotaan parhaillaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sen takia köyhäilijät, pliiis, älkää kaikki tunkeko tänne Vantaalle.
Kela on onneksi fiksuudessaan lähetellyt muuttokehotuksia asiakkailleen halvempiin asuntoihin ja kuntiin. Eihän nyt ole mitään mieltä siinä ,että jotkut täysin tuottamattomat haittamaahanmuuttajat asuu Hesassa esim.jossakin Hertsikan rannassa tai Vuokissa. Sinne on kyllä tulijoita duunareissakin.
Vantaalle se tuottamaton sakki onkin jo hajoitettu ympäriinsä ja siten heikennetty niiden alueiden turvallisuutta ja rauhaa. Nyt Myyrmäessä, jonne pakataan uusiin kerkkareihin haittamaahanmuuttajia. Tikkurilaakin tuhotaan parhaillaan.Kela on myös fiksuudessaan sitä mieltä, että halvempaa asuntoa täytyy hakea nykyisestä asuinkunnasta, vaikka niitä ei ole, ainakaan vapaina. Tiedä sitten moniko kunta toivottaa kaikki sosiaalipummit tervetulleiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kela on myös fiksuudessaan sitä mieltä, että halvempaa asuntoa täytyy hakea nykyisestä asuinkunnasta, vaikka niitä ei ole, ainakaan vapaina. Tiedä sitten moniko kunta toivottaa kaikki sosiaalipummit tervetulleiksi.
Vantaa on AINA toivottanut. Ja nyt sen näkee monella tavalla. Vantaa jopa kehtaa rakennuttaa kalliimpia ja tasokkaampia premiumasuntoja alueille, jossa on ennestään häiritsevää vuokratuotantoa tai päihde-ja huumelaitoksia.
Pääkaupunkiseudun suosituimmuuslistalla Vantaa on toistuvasti ollut viimeinen. Espoo ja Hesa merineen, vesistöineen ja luontoineen menee aina kärkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä322891- 1732285
- 622264
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331978Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411336Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221333- 131318
- 101214
- 111184
- 221181