Milloin turhaan ojitettujen soiden ojien päät tukitaan?

Anonyymi-ap

Niin ettei soilta valuva humus- ja maa-ainespitoinen ojavesi valuisi suoraan vesistöihin?
Soiden 60-70 luvulla ojitetuista KePu-ojista valuu vedet edelleen vapaasti vesistöihin, samentaen ja pilaten Suomen ennen kirkasvetisiä jokia, lampia ja järviä.
Ja kysymys on nimenomaan sellaisista soista, joilla ei ole koskaan kasvanut puuta eikä tule koskaan kasvamaankaan, kun ei ole tähänkään mennessä kasvanut.
Käyttäisivät mummonmökkien saostuskaivorahoja noiden turhaan ojitettujen soiden ojien päiden tukkimiseen, niin edes osa samentavasta maa-aineksesta ja humuksesta jäisi mantereen puolelle ja vesistöt kirkastuisivat!

https://www.youtube.com/watch?v=GhBgh-pctAE

6

125

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vähitellenhän nuo ojat kasvaa umpeen. Kaikki 1940 -1950 luvuilla ns. evakoille luovutettujen tilojen ojat kasvaneet umpeen täysin. Myöhemminkin kaivetut lähes kokonaan ummessa. Silloiset pellot metsittyneet ja puuston kasvu jo pitkällä. Näin se luonto toimii ja ihan ilmaiseksi. Silloisille siirtolaisille annatut pellot lähes kokonaan metsittyneet. Penskana noita alueita kuljettiin kun alueele heitä muutti ja nyt kaikki metsänä ja rakennuksetkin lahonneet. Näin se luonto ottaa omansa takaisin, eikä ihset alueella aiheesta vouhkaile, keitä vähiä nyt jäljellä on. Kesäisin teen kylälle ( alueelle ) ns.vuositarkastuksen eli nykykilellä faktantarkastus.

      • Anonyymi

        Luonto korjaa nopeasti tehdyt virheet, tosin evakoille piti löytää koti ja elanto.


      • Anonyymi

        Tuli siinä vaan samalla vesistöt pilattua humuksella ja liejulla , kuka puhdistaa purojen, jokien ja järvien pohjat ?


    • Anonyymi

      Viherhörhöistä saadaan hyviä pölkkypäitä tukkeeksi!

    • Anonyymi

      Kuka puhdistaa vesistöt , luontoko ?

    • Anonyymi
      UUSI

      Niitä ei tulla tukkimaan ikinä. Suomen propaganda mainostaa muka puhtaista järvistä ovat valtaosaltaan ruskeita ja liejuisia kuralätäköitä. Ns. television "eränkävijät" matkustavat Norjan ja Ruotsin puhtaisiin vesiin kalastelemaan saaden illuusion aikaan muka kalastelua kotimaisissa kalavesissä. Ulkomaillahan he kalastelevat pääsääntöisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      28
      2668
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      503
      1774
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      16
      1764
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1384
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      68
      1199
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      23
      1198
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1088
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      75
      1075
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      988
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      90
      952
    Aihe