Miksi pyörätie katkeilee

Anonyymi-ap

Pyörätie katkeilee muutama vuosi valmistumisensa jälkeen tai uudelleen asfaltoinnin jäljiltä aika tasan 3 metrin välein, siihen tulee se sentin tai kolmen levyinen railo, joko rikkaruohoilla tai ilman. Mutta vieressä olevalle samaan aikaan päällystetylle autotielle tuollaisia samanlaisia katkouria, joskin ilman rikkaruohoja tulee noin 50 metrin välein. Sitten ihmetellään, miksi maantiepyöräilijät eivät pyöräile siellä pyörätien puolella, vaan nimensä mukaisesti maantiellä.

Osaako joku oikeasti kertoa mistä johtuu tuo pyörätien viipaloituminen 3 metrin välein? Eikö sitä saa viipaloitumaan vain 50 metrin välein kuten maantiellä onnistutaan.

8

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lämpölaajeneminen katkoo ja sitten muurahaiset kantaa alta hiekat pois. Jyskytys on taattu.

    • Anonyymi

      Eiköhän tuo liity tosiaan siihen lämpötilojen aiheuttamaan kutistumiseen.
      Pyöräteiden asvaltti ei ole myöskään niin paksua ja vahvaa kuin ajoradan.

      Betonilattioiden teossa on nyrkkisääntö että 2 x leveyden suhteessa pitäisi olla liikuntasauma.
      En tiedä miten asvaltti käyttäytyy mutta siinäkin on kiviaineksia ja sideainetta aivan kuten betonissa.

      Toisinaan teitä ja myös pyöräteitä raudoitetaan joka hillitsee noita halkeamia.

      Ja tiedoksi että lämpötilaero voi olla jopa 80 astetta (-30 - +50).

    • Anonyymi

      Jotenkin voisi ajatella, että jos kansa halutaan liikkumaan polkupyörällä mieluummin kuin autolla ja vielä pysymään siellä pyörätien puolelle, jopa vähän kapearenkaisemmillakin pyörillä....
      Kannattaisi ehkä tähdätä pyörätien rakenteessa siihen, että se 3 metrin välein katkeilu saataisiin venytettyä lähemmäs autotien lukemia.
      Autotiellä on vielä sellainen homma noissa halkeamissa, että ne ovat yleensä laihempia halkeamia kuin pyörätiellä, sen lisäksi, että niitä on harvemmassa.

      • Anonyymi

        Melkoinen kermaperse jos pyörätienkin pitäisi olla kuin pöydänpintaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Melkoinen kermaperse jos pyörätienkin pitäisi olla kuin pöydänpintaa.

        Eikö se vähän niin kuin olekin. 3 metrin pöytä ja sitten töksäytetään seuraavalle. Onhan se asfaltti yleensä ihan ok sen 3 metrin matkalla.
        Mutta tietty autoilijatkin ovat kovia valittamaan jos tiessä on renkaan levyisiä railoja ja poteroita. Suhteutettuna renkaan leveyteen pyörätiet muistuttavat enemmän jotain kelirikkotietä kuin pyöräilyyn sopivaa väylää. Motaristakin tuli parku Helsinki-Turku välillä kun siellä oli 30 kilometrin matkalla tiputettu kesänopeudet 100 km/h tasoon viime kesänä. Olevinaan päälysteen heikon kunnon takia. Muutama hassu kuopaa ja ratkeillut urapaikkaus.


    • Anonyymi

      Tuolla Euroopassa ammatti kilpapyöräilijän ajavat mukulakivillä pahemmillakin alustoilla kilpaa!

      • Anonyymi

        Niillä näytösetapeilla ei kyllä yleensä ajeta enää kilpaa, mutta jos joku kuhmurainen etappi onkin, niin sitten on alla sille suunnitellut kiekot. Tour De France muuttaisi ulkomaille, jos sille olisi tarjolla yli 1% verran mukulakiveä ja paskassa kunnossa olevaa tienpintaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2559
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1572
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1194
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe