Pyörätie katkeilee muutama vuosi valmistumisensa jälkeen tai uudelleen asfaltoinnin jäljiltä aika tasan 3 metrin välein, siihen tulee se sentin tai kolmen levyinen railo, joko rikkaruohoilla tai ilman. Mutta vieressä olevalle samaan aikaan päällystetylle autotielle tuollaisia samanlaisia katkouria, joskin ilman rikkaruohoja tulee noin 50 metrin välein. Sitten ihmetellään, miksi maantiepyöräilijät eivät pyöräile siellä pyörätien puolella, vaan nimensä mukaisesti maantiellä.
Osaako joku oikeasti kertoa mistä johtuu tuo pyörätien viipaloituminen 3 metrin välein? Eikö sitä saa viipaloitumaan vain 50 metrin välein kuten maantiellä onnistutaan.
Miksi pyörätie katkeilee
7
451
Vastaukset
- Anonyymi
Lämpölaajeneminen katkoo ja sitten muurahaiset kantaa alta hiekat pois. Jyskytys on taattu.
- Anonyymi
Eiköhän tuo liity tosiaan siihen lämpötilojen aiheuttamaan kutistumiseen.
Pyöräteiden asvaltti ei ole myöskään niin paksua ja vahvaa kuin ajoradan.
Betonilattioiden teossa on nyrkkisääntö että 2 x leveyden suhteessa pitäisi olla liikuntasauma.
En tiedä miten asvaltti käyttäytyy mutta siinäkin on kiviaineksia ja sideainetta aivan kuten betonissa.
Toisinaan teitä ja myös pyöräteitä raudoitetaan joka hillitsee noita halkeamia.
Ja tiedoksi että lämpötilaero voi olla jopa 80 astetta (-30 - +50). - Anonyymi
Jotenkin voisi ajatella, että jos kansa halutaan liikkumaan polkupyörällä mieluummin kuin autolla ja vielä pysymään siellä pyörätien puolelle, jopa vähän kapearenkaisemmillakin pyörillä....
Kannattaisi ehkä tähdätä pyörätien rakenteessa siihen, että se 3 metrin välein katkeilu saataisiin venytettyä lähemmäs autotien lukemia.
Autotiellä on vielä sellainen homma noissa halkeamissa, että ne ovat yleensä laihempia halkeamia kuin pyörätiellä, sen lisäksi, että niitä on harvemmassa.- Anonyymi
Melkoinen kermaperse jos pyörätienkin pitäisi olla kuin pöydänpintaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Melkoinen kermaperse jos pyörätienkin pitäisi olla kuin pöydänpintaa.
Eikö se vähän niin kuin olekin. 3 metrin pöytä ja sitten töksäytetään seuraavalle. Onhan se asfaltti yleensä ihan ok sen 3 metrin matkalla.
Mutta tietty autoilijatkin ovat kovia valittamaan jos tiessä on renkaan levyisiä railoja ja poteroita. Suhteutettuna renkaan leveyteen pyörätiet muistuttavat enemmän jotain kelirikkotietä kuin pyöräilyyn sopivaa väylää. Motaristakin tuli parku Helsinki-Turku välillä kun siellä oli 30 kilometrin matkalla tiputettu kesänopeudet 100 km/h tasoon viime kesänä. Olevinaan päälysteen heikon kunnon takia. Muutama hassu kuopaa ja ratkeillut urapaikkaus.
- Anonyymi
Tuolla Euroopassa ammatti kilpapyöräilijän ajavat mukulakivillä pahemmillakin alustoilla kilpaa!
- Anonyymi
Niillä näytösetapeilla ei kyllä yleensä ajeta enää kilpaa, mutta jos joku kuhmurainen etappi onkin, niin sitten on alla sille suunnitellut kiekot. Tour De France muuttaisi ulkomaille, jos sille olisi tarjolla yli 1% verran mukulakiveä ja paskassa kunnossa olevaa tienpintaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908366Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414391Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452605Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981478- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090