Oikeusministeri Meri ehdottaa vankien lähettämistä Viroon
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011353764.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011353764.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Suomessa yhden vangin hoito maksaa 6200-6400 €/kk ja Virossa yli 8000€. Tämä on taas tätä persujen talousosaamista.
Ei siinä ole talousosaamisen kanssa mitään tekemistä että Suomen vankiloissa on enemmän vankeja kuin niihin mahtuu lakikiristyksien takia. Asia mikä sinulle ap olisi selvinnyt jo avaukseen kopioimastasi lehtijutusta jos ymmärtäisit lukemasi. Mikä ei estä sinua kopioimasta kaikki maailman lehtijutut s24 palstoille vaikka, kuten todettua. et koskaan ymmärrä mitä niissä sanotaan. Lopputuloksena valtava määrä skitsoja avauksia lehtijuttuineen joiden sisältö vesittää avauksesi väittämät.
Suomeen on viime vuosina avattu uusia vankiloita. Kalliiksi tulee
, jos vankien määrä pitää tuplata.
Persmummeli laskee,että säästyisi rahaa kun vangit lähetettäis Viroon.Vinkkinä vaan että 8000e lysti on kalliimpaa kuin 6000e lysti.Siis 8000 on lukuna suurempi kuin 6000.Ja 1+1=2.Oliko persujen koulussa olematon matematiikka kun toiset valitsivat pitkän tai lyhyen matematiikan.Kansaedustajaksi/ministeriksi pääsee näköjään vaikka perustiedot hakusessa.
Saisinko valtiolta 5000€ kk-palkan, jos lupaan olla tekemättä rikoksia - tulisi halvemmaksi kuin vankilahoito.
"Oikeusministeriön mukaan vankilapaikkojen vuokraaminen ulkomailta ei toisi säästöjä."
Mitä sinä antipersukopiokone et edellisessä ymmärrä?
venäjällä on siperia 🤔 suomella ei mitään , ei kun lappi 🤣
suota ojittamaan lappiin mäkäröiden syötäväksi 🙂
Hyvin huolestuttava ilmiö kuinka ala-aste ikäiset lapset viettää kesälomansa suomi24 palstoilla...
Kestääkö tämä korkeimmassa oikeudessa, että Suomen kansalaiset ulkoistetaan
toiseen maahan rangaistustaan kärsimään ?
rikollisislta pitää viedä kaikki oikeudet pois
Niinhän ne koronasulut piti lakkauttaa kun opiskelijoilla, vanhuksilla jne. alkoi pää hajoilemaan neljän seinän sisällä ilman kontakteja muuhun ulkomaailmaan ihmisineen. Mikä on ihmisen historian vanhin rangaistusmuoto, eristäminen vanki muusta maailmasta linnaan. Rangaistuksena rikoksistaan tarkoituksena aiheuttaa kärsimystä rikoksen tehneelle. Psyyken hajotessa linnassa erinäsine lopputulemineen. Uskoon tulemisia kun nuppi hajoaa tai köyteen päätyminen tms. min. vakava masennus jne.
Koska persut ovat korkeimmasta oikeudesta piitanneet ? Heille kelpaa ainoastaan Impivaaran laki, eli puukkoa selkään.
Hyvä idea! Tunnetustihan vangeista valtaosa on persuja.
Loppuiko Suomesta suot uusien suovankiloiden perustamiseksi.
Varautuvat vanien tulvaan, kun saavat rakennettua totalitaristiaen valtion loppuun.