Totaalisesti. Natolla ei aseistuksessa tarjota minkäänlaista suurempaa vastavoimaa. Siitä johtuu loputon avuntarve Ukrainalle ! Jos Naton aseet olisi niin ylivoimaisia. Sehän olisi jo taistelukentällä nähty. Ukrainan sodassa samalla myös Venäjälle selviää Nato aseiden todellinen voimattomuus !
Nato aseet nöyryytetty Ukrainassa
Anonyymi-ap
57338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Ukraina ei ole Natossa eikä sillä ole käytössä Naton kalustoa.
Kannattaa miettiä, jos "aseistetaan" puolustajaa millä on kymmenkertainen alivoima kaikkee nähden..
Kenen takkiin se lopulta rppisee?
Onhan se nähty jo aika hyvin, yli miljoona rysyä joko kuollut tai haavoittunut.
Se on hyvä alku. Joka ainoa päivä menee parituhatta rysyä lakkoon. Hienointa siinä on, että ihan turhan takia. Putin vihaa Venäjän kansaa.
NATON pelote perustuu täysin ylivoimaiseen hävittäjä ja ohjuskalustoon, niitä ei ole Ukrainassa käytetty lainkaan.
Eiköhän kaikki ole täysin perillä Naton hävittäjistä ja ohjuskalustosta.
Tarkoitatko että pitäisi antaa aseita millä voisi vastavuoroisesti ampua ballistisesti vaikka Moskovaan, kun hyökkääjä tekee niin jatkuvasti Ukrainan maaperälle.
Ainoastaan Venäjä ampuu ballistisesti ! Keskelle Washingtownia ja New Yorkia ! Myös Los Ankelesia ! Sori siitä :) . Minkäpä asialle mahtaa ?
Koska ampui?
Tarvittaessa ampuu. Siksipä USA uhoaa enemmän kuin tekee ! Ei pitäisi lähteä itseään vahvempien rajoille haastamaan riitaa !
Erityisesti Lös Änkelös on tähtäimessä ! Se kun levinnyt niin laajalle ... kuin Jokisen eväät :) !
Eipä ole tuolla Z rupuvaltiolla mitään mahiksia jos aletaan ballistisia kalistelemaan.
Kuka on se vahvempi?
Kylä se on tää meikä isä täälä aidan toisella puolella.
Onko se enää puolustamista? Ei pidä levittää väärää tietoa puolustusaseista ja puolustussodasta, jos itse alkaa kosto mielessä pommittamaan. No, voihan tämä poliittinen eliitti hyväksyä senkin. Alkaa kuulostaa siltä, että myös poliittinen eliitti on menettämässä inhimillisen arvokkuutensa. Mitä siitä seuraa? Olemme suuremmassa vaarassa, kuin uskommekaan.
Herra Jumala miten Nato on nöyryytetty ! Minkäänlaista vastavoimaa ei löydy pitää edes Ukrainan rintamat paikallaan !
No mut hei. . Jos r*sä uhalla myyää nii kyllähä siinä stoorissa pitääpä roikkuu loppuu asti 😅
Herra Jumala miten Nato on nöyryytetty ! Minkäänlaista vastavoimaa ei löydy pitää edes Ukrainan rintamat paikallaan !
Ukraina pärjää ilman Natoa- mutta kääpiö ei pärjää ilman Kiinaa....Irania.....ja Pohjois-Koreaa!
Mikä suurvalta se oli "venäjä" sotisi ja hyökkäisi omin voimin omalla maaperällään ei muuta tarvita- pysyä omien rajojensa sisällä!
KOKO MAAILMA MUISTAA PUTININ VENÄJÄN - Kansanmurhan Ukrainassa!
eihän kääpiö paskiainen muuta osaa kuin pommittaa siviilejä-sekään ei riitä omaa kansaa pitää tapattaa niin paljon kuin mahdollista- Vuoden loppuun mennessä-2-MILJOONAA- Onko tämä hulluuttakin pahempi HULLUUS!
Olet oikeassa, soditaan vain pelotteella. Taitaa ihmis rukka olla politiikan pelinappula viimeisen päälle. Ydinaseen uhka on leijunut päällämme ja sillä ne sodat voitetaan. Eipä taida edes poliittinen eliitti ymmärtää, että sodassa ei voi voittaa muuta, kuin rauhan. Ihmisiä surmataan pelkän oman vihan vuoksi.
Käytäävässä sodassa Ukrainassa on tuuhottu lähes kaikki Noton aseet. Suurin osa Leopardeista, lähes kaikki jenkkien antamat Abramssit (joita ei sen takia anneta lisää), satoja Patriot ohjuksia ja lähes kaikki toimitetut Patriot järjestelmät, jotka jälkimmäiset ovat osoittautuneet, lähes käyttökelvottomaksi. F-16 on tasaseen tahtiin tipahdellu. Viimeinen tieto on että Ruotsin antamat Leopardit, jotain SV122 tai jotain sen tyyppistä, on tuhottu lähes "sukupuuttoon". Venäjä etenee kaikilla rintamilla, joka kertoo että Venäjän aseet toimmi ja ovat paljon tehokkaampia ja parempia rintamaolosuhteissa. Myös ranskalaisten antamat AMX pyöräpanssarit ovat tuhottu. USAn Brädlit tuhoutuvat päivittäin, josta on hyvää materjaalia netissa ja tämä tapahtuu pikku Droneilla, ihan kun ne olisivat pahvista.
Että näin mennään kohti länttä!
Käytäävässä sodassa Ukrainassa on tuuhottu lähes kaikki Noton aseet. Suurin osa Leopardeista, lähes kaikki jenkkien antamat Abramssit (joita ei sen takia anneta lisää), satoja Patriot ohjuksia ja lähes kaikki toimitetut Patriot järjestelmät, jotka jälkimmäiset ovat osoittautuneet, lähes käyttökelvottomaksi. F-16 on tasaseen tahtiin tipahdellu. Viimeinen tieto on että Ruotsin antamat Leopardit, jotain SV122 tai jotain sen tyyppistä, on tuhottu lähes "sukupuuttoon". Venäjä etenee kaikilla rintamilla, joka kertoo että Venäjän aseet toimmi ja ovat paljon tehokkaampia ja parempia rintamaolosuhteissa. Myös ranskalaisten antamat AMX pyöräpanssarit ovat tuhottu. USAn Brädlit tuhoutuvat päivittäin, josta on hyvää materjaalia netissa ja tämä tapahtuu pikku Droneilla, ihan kun ne olisivat pahvista.
Että näin mennään kohti länttä!
Katso Venäjän tappiolistaa!
https://www.youtube.com/watch?v=gmcS569NF7o&ab_channel=UkraineNewsTV
Postaajalle terveisiä> Kuulutko tähän ryhmään-https://fi.wikipedia.org/wiki/Heikkolahjaisuus
On sama ääliö postalemassa perseestään vedettyä tietoa-👈😁👌
Täydellinen nöyryytys Natolle. TAAS ! Tämä liittohan tuntuu kulkevan tappiosta toiseen ? ! ! No minkäpä asialle mahtaa.
Täydellinen nöyryytys Natolle. TAAS ! Tämä liittohan tuntuu kulkevan tappiosta toiseen ? ! ! No minkäpä asialle mahtaa.
Joo ja Nato on pian Moskovan portilla- Sitä ennen Venäjä romahtaa! Ihan hyvä veto NATO oli syynä tähänkin ampumatta laukaustakaan Venäjälle- Täytyy sanoa TODELLA TEHOKAS SOTILASLIITTO- Mutta ei hyökkää koskaan naapurivaltioihin- Kuin Neuvostoliitto/Venäjä!
Liiliputti lähti etsimään natseja natosta-mutta yllättyi kuinka paljon VENÄJÄLLÄ on NATSEJA!
Kääpiön ei tarvitse suojella venäläistä väestöä Natolta! 👈😁👌
Aika epätoivoista russan ininää.
Totaalinen tappio taas Natolle ? ! ? Osaako tämä liittouma muuta kuin harjoitella ja kulkea tappiosta toiseen ? ? Sori jos kysyn ja Anteeksi jos olen olemassa !
Eikö tuo itselleen valehtelu käy psyykkeen päälle?
Totaalinen tappio taas Natolle ? ! ? Osaako tämä liittouma muuta kuin harjoitella ja kulkea tappiosta toiseen ? ? Sori jos kysyn ja Anteeksi jos olen olemassa !
EI-kun nyt kysytään sinulta? Tiedätkö edes mikä on NATO- onko joku kertonut tämän hyökkäyksestä Venäjälle-? vai meinaako Putler hyökätä muuallekin kuin Ukrainaan! Siis Naton maaperälle-tiedätkö ollenkaan miten siinä käy- Terveisiä Pietariin- 🤣🤏
https://fi.wikipedia.org/wiki/Nato (Anteeksi jos Nato on olemassa)
Tiltu on idiot😀
Outo tilanne mutta on arvioitu nyt Venäjällä olevan enemmän Abramsseja mitä Ukrainalla, ovat ottaneet neljä sotasaaliiksi ja tutkineet niitä, kaksi on jopa toimintakunnossa. Leopardeja onvat ottaneet myös saaliikseen, tutkineet niitäkin.
Sodassa tulisi tuhoa täysin kalusto joka pitää taakseen jättää, ukrainalaiset eivät tuosta säännöstä ole piitanneet. Venäläiset ovat saaneet "ilmaiseksi" kaikki tiedot länsikalustosta tyhmien ukrainalaisten käyttäytymismallien seurauksena. Teollisuusvakoilu ei ole enää valmistuksissa, jos saa kokonaiset vaunut tutkintaryhmien tutkinnan kohteeksi.
Heikot kohdat ovat nyt aivan varmasti tiedossa.
Venäjä on pikkuhiljaa saanut tarpeekseen tästä Nato puppeleiden pelleilystä !
Venäjä on pikkuhiljaa saanut tarpeekseen tästä Nato puppeleiden pelleilystä !
Mikä on NATO- sinä olet puppeli- joka pelleilee ja sinustahan jo saatukin tarpeeksi emme kaipaa puppeli-ääliöitä-
https://fi.wikipedia.org/wiki/Nato Ei tuo pösilö edes tiedä mitä postailee...Hah,,hah...aaahh!
No perhana, pitää sitten lähettää enemmän ja parempia aseita Ukrainan avuksi. Helpointa toki olisi toimittaa ne suoraan ilmateitse Moskovaan.
Tuollaisen skenaarion seurauksena se tämä sotakin kai syttyi?
Ei syttynyt. Älä ole hölmö. Mikään maa ei ollut viemässä Ukrainaan aseita tai aseistamassa Ukrainaa silloin, kun Venäjä rikollisesti hyökkäsi Ukrainaan aloittamaan tämän rikollisen sotansa. Päinvastoin Ukrainan silloinen korruptoitunut puolustusministeri myi Venäjälle Ukrainan parhaita aseita pilkkahintaan. Tämä sota syttyi vain siksi, että Venäjän diktaattori on harhainen imperialistinen fasisti, joka halusi valloittaa Ukrainan ja alistaa sen kansan välivaiheena suursotaansa NATO:n kanssa.
Tuollaisen Kääpiö syndrooman ja skenaarion seurauksena se tämä sotakin kai syttyi? KYLLÄ! Meni Diktaattorin ohjaamo päässä sekaisin - 🤏🤣👌
Venäjä on lyöty, ei paljon trollien ininät auta.
Venäjä on lyöty, ei paljon trollien ininät auta.
Kyllä siinä näin tulee lopulta käymään!
Naton turvatakuut ovat pelkkää paperia. Ydinaseet ei ole tarkoitettu puollustamaan muita kuin ydinasvaltoja itseään.
Pian se on venäjällä TYHJYYS JA SYVÄ HILJAISUUS
- kun tätä karjaa laitetaan tuomiolle
Tai sitten Suomi osti Yhdysvalloista kallista ilmaa.
Itä euroopan maissa suunnitellaan jo kansanäänestyksiä Natosta eroamiseksi ! Nato on näyttänyt kasvonsa nimenomaan Ukrainassa ja itäeuroopassa. Mutta demokratioissa tottakai asiasta päätetään kansanäänestyksellä.
Ukrainassa fasistiset roiston kasvonsa on näyttänyt Venäjä.
Tiltu ei näköjään ole tietoinen, ettei Nato edes ole sodan osapuoli. Tiltun maailmankuvahan perustuu Putinin hyökkäyssotapropagandaan eikä todellisuuteen, joten eipä ihme, että tiltu on niin totaalisen tietämätön todellisuudesta.
Mitäs siellä USAssa sitten pohditaan Ukrainan avustamista ? Jos nato ei ole edes osapuoli ? Mitäs sen kummempia aseita Natolla on mitä USAlla ei olisi ?
Lue yk:n peruskirja mitä tulee hyökkäyksen kohteen auttamisesta ja lopeta typerä lätinä.
Vastahan Orpo naama mutrullaan vakuutti aseellista tukea Ukrainalle niin kauan kuin tarvitaan. Samaan aikaan väitetään ettei Nato ole mukana. Onpa kaksinaamaista touhua ! !
Lässyn, lässyn .... soijapoju.
Eri valtiot tukevat Ukrainaa omall tahollaan! Ei se ole mikään Nato-operaatio.
TULOS: sota on kestänyt jo 3,5 vuotta eikä loppua näy! Venäjä on menettänyt jo yli miljoona miestä!
Toinen toistaan ihmeellisemmät Nato aseet nöyryytetty Ukrainassa.
M777 putkella ei voi ampua. Se ei vaan kestä. 😁👉👌
Hymiöidioottikin heräsi.
Ja M777 putki repesi.
Zentrifuukit pyörii kohta Nato alkaa aseistautumaan 1000 per vuosi.
Trumpin tuontitullit panevat kiilan Nato Tiltun Zentrifucking rattaiden väliin. 😜👉👌
Spämmipete havaittu.
Kaikenlaista se sinäkin huomaat... 👉👌👎
Putlerin on aika vangita kremlinin sotahullut ja Antautua välittömästi Haagiin 1,6+ miljoonan ihmisen murhasta !!!
Esitä laskelmasi kannattavuuden todisteeksi?
Pettymystä pettymyksen perään ukrainassa.