Piispa Repo tylyttää tekouskovaista

Anonyymi-ap

Piispa näkee samaa sukupuolta olevien vihkimisen vastustamisen luontaisena niille,, jotka ovat jo sitoneet itsensä vanhoillisiin kantoihin naispappeutta vastustaessaan. Sama koskee Kansanlähetystä, jonka piirissä Päivi Räsänen liikkuu.

Päivi Räsäsen puoliso Niilo Räsänen toimii naispappeutta ja seksuaalivähemmistöjä vastustavan Kansanlähetys-järjestön opiston rehtorina. Järjestö saanut viime vuosina eduskunnalta joululahjarahoja useita satoja tuhansia euroja.

6

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö Niilon tulisi miehenä ottaa ohjat käsiinsä ja hoitaa hihhulointiin liittyvät asiat kuten raamattukin jo käskee.

    • Anonyymi

      Onkohan tuollaisella piispalla edellytyksiä toimia tehtävässään, jos hän katsoo tehtäväkseen tylyttää aktiivisia seurakuntalaisia?

      Päivi Räsäsen väittäminen tekouskovaiseksi on hieman outoa, kun hän nimenomaan painottaa että usko Jeesukseen pelastaa eikä teot.

      • Anonyymi

        Tuo kommenttisi tekouskovaisen merkityksestä avaa hieman näiden tällä palstalla kristittyjä vastaan taistelevien ajatusmaailmaa. Ainoa määritelmä tällä palstalla tätä ennen on ollut se, että tämä "tekouskovista" höpisevä on kertonut itse olevansa sellainen.


    • Anonyymi

      Tämänkään aloituksen kirjoittaja ei ole osannut antaa lähdettä väittämälleen jutulle.

      Lähinnä kerrot tuossa, että Repo tulkitsee Päivi Räsäsen ajattelua oman ajattelutapansa kautta. Tulee mieleen kysymys, että mihin ajatuksiin hän on itse sitonut itsensä? Jos hän ajattelee, että Päivi Räsänen on sitonut ajattelunsa Raamattuun ja siihen, kuinka kristinuskossa on ajateltu viimeiset 2000 vuotta, onko piispa sitonut ajattelunsa siihen, että kaikki muu kuin viimeiset 2000 vuotta uskottu kelpaa ja opin pitää olla ristiriidassa Raamatun kanssa?

      En ole näistä opillisista kiistoista kiinnostunut, eikä tämä liity palstan aiheeseen, mutta otit hyvin esiin tuon piispan ajatuskuperkeikan.

      • Anonyymi

        Taisi piispa Repo maalata itsensä pahasti nurkkaan.


    • Anonyymi

      Arkkipiispaa pitäisi ääripäksyttäjien kunnioittaa. Hyi olkoon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      179
      5645
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5584
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      181
      4574
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4023
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3900
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      127
      1284
    8. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1215
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      968
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      950
    Aihe