Aina on nuudelia jos rahaa ei olekaan

Anonyymi-ap

Xtra limua ja Xtra pikakahvia. Xtra kaurahiutaleita. Ainakaan nälkä ei ole vieraana,vaikka köyhä olenkin. Makaronia on aina tietenkin jemmassa vaikka kuinka paljon ja Xtra margariinia!

15

211

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pikakaurahiutaleita itselläkin ja aamulla velliä ja illalla pienempi määrä.Sellaista tilannetta ei saa tulla ettei mitään syömistä.Nuudelin sekaan jauhelihaa tai teurasjäte lihapullia. Pikakahvia kans on ni lidl iso purkki. Laskin ni 120teelusikallista tulee tosta ja itselle riittää 3dl kuppiin elikä kahvia 36litraa.

      • Anonyymi

        ♥️♥️♥️♥️


      • Anonyymi

        Niitä 0,99€ lihapullia myös ostan toisinaan. Pussista riittää parille päivää tai jos oikein nipistää niin kolmelle.


      • Anonyymi

        Minä haen aina Rajamarketista sitä edullista Gina murukahvia.


    • Anonyymi

      Joo, ruokaa on aina taatun varmasti kotona jotain syödä, kun ostan aina kerralla pikakaurahiutaleita 10 paketin laatikollisen, se maksaa 3,70€, sitten on soijarouhetta se 500g paketillinen, maksaa sekin n. 3€ ja ostan tarjouksesta tavan makaroneja kerralla vähintään10 pussia, ei nekään maksa kuin 2,50€, vielä Lidlistä tomaattimurskaa 0,37€ purkki. Kuivattuja herneitä ja linssejä on minulla aina kotivarana, ne ei paljoa maksa ja säilyy hyvin. Näkkileipää minulla on muutama paketti aina kotivarana. Nämä pystyy ostamaan kaikki 20€!

      Ostan kyllä rahatilanteen mukaan punaisilla lapuilla broilerin koipireisiä, kananmunia ym. Hävikkilaatikon kurkkaan aina jo kauppaan mennessä, sieltä saa helposti ostettua parilla eurolla viikon safkat, kun perunoita iso pussi eurolla ja erilaisia hedelmiä ym. eurolla.

      Ruokaan menee kyllä niin naurettavan vähän rahaa, ettei ruoka ole mikään ongelma.

    • Anonyymi

      Ootte te aikaimoisia , sikalassakin elukat syövät terveellisemmin .

      • Anonyymi

        Kyllä me ainakin syödään terveellisesti lähes ilmaisilla safkoilla. Kait sitä voi köyhäkin järkeä käyttää. Broileria, kalaa, niistä saa proteiinia. Hevihävikistä löytyy salaatteihin hedelmät ja vihannekset, eikä maksa juuri mitään.


    • ..tuo xtran limu.. niin kahden kerran verran olen ostanut colaa niin kummallakin kerralla hiilihappopitoisuus on ollut pieni ja nopeasti laimentuva avattuna..huonoa sattumaa vai perusvika?

      muissa xtran tuotteissa en ole löytänyt vikaa ..on niitäkin tullut käytettyä..

      • ..hetkinen..otetaas takasiin..onko coop cola entinen xtra cola? jos näin on mitäköhän halpis colaa silloin joskus ostin kun hapot oli lievät ja laimenivat??? mun mielestä siinä luki xtra... no tästä on aikaa..coopin tuotteita ostan kyllä.. colaa myöten..


      • Anonyymi
        P.ervokki kirjoitti:

        ..hetkinen..otetaas takasiin..onko coop cola entinen xtra cola? jos näin on mitäköhän halpis colaa silloin joskus ostin kun hapot oli lievät ja laimenivat??? mun mielestä siinä luki xtra... no tästä on aikaa..coopin tuotteita ostan kyllä.. colaa myöten..

        Kyllä tuotteita pitää seuloa ja saa myös arvostella. Ostin jokin aika sitten mm.
        Extra mehukeittoa kun se oli edullista. En osta enää toiste sitä laihaa litkua.


    • Anonyymi

      Mulla on pelkkää Xtra merkkiä kaikki.

      juustot
      keksit
      kondomit
      juomat
      makkarat
      talo
      auto
      kalakukko
      kynnysmatto
      kotiavain
      rahapussi
      särkylääkkeet
      liukuvoide
      mäkisukset
      luottokortti
      wc pönttö
      irtoripset
      mehustetut alushousut
      pierut
      suusuihke
      täytekakku
      konjakki
      tekohampaat
      puhelin
      vene
      huvila
      kaliat
      kaliat
      tuopit
      oluet
      keskitöhkyrät
      mallasjuomat
      keppanat
      keikyt
      kelatulot
      sätkät
      kahvit

    • Anonyymi

      Laitatko kaurapuuroon runsaan voisilmän. Vai meneekö aina margariini? Kuiva puuro voilla on ravitsevaa ja hyvää. Ennen naiset osasivat tehdä puuron kuivaksi.

    • Anonyymi

      Nuudelit eivät ainakaan piäretä aina.
      Meinaan kun tuli semmosia laakeja hernesopan ja ruisleivän, piimän jälkeen että perrskarvani lepattivat tuulessa ja nokka alkoi vuotamaan.

      Naapuri kolkutti seinään ja huusi että lopeta persskules! että hän herää aamusella kuntouttavan sätkä ja kalja kerhoon rupattelemaan viisauksia politiikasta ja sodasta ym tärkeästä.

      • Anonyymi

        Tekeekö kuntouttava noin agressiiviseksi ?


    • Anonyymi

      Oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe