Elämänkatsomustiedon (ET) nykyinen sisältö painottuu usein abstrakteihin pohdintoihin arvoista, maailmankuvista ja eettisistä kysymyksistä, joilla on rajallinen suora sovellettavuus arjessa. Monelle oppilaalle nämä aiheet jäävät etäisiksi, teoreettisiksi tai toisteisiksi, eivätkä tue käytännön valmiuksia elämänhallintaan, työelämään tai teknologiseen maailmaan.
Tilalle olisi perusteltua tuoda oppiaineita, jotka kehittävät konkreettisia taitoja. Ohjelmointi opettaa loogista ajattelua, ongelmanratkaisua ja antaa valmiuksia ymmärtää digitaalista ympäristöä, joka hallitsee lähes kaikkia elämänalueita. Toisena vaihtoehtona lapsen psykologinen kehitys sekä vanhemmuuden ja kasvatuksen perusteet voisivat antaa nuorille arvokasta ymmärrystä ihmisestä, tunne-elämästä ja vuorovaikutuksesta – valmiuksia, joita tarvitaan niin ihmissuhteissa kuin tulevaisuuden perhe-elämässä.
Kummatkin aiheet tarjoaisivat nuorille enemmän käytännön hyötyä ja tarttumapintaa nyky-yhteiskunnan ja tulevaisuuden haasteisiin kuin ET:n nykyinen, hajanaisesti elämänkatsomuksia käsittelevä sisältö.
ET:n tilalle jokin hyödyllisempi oppiaine!
2
72
Vastaukset
- Anonyymi
Esim. kemian soveltava kurssi: näin tislaat pontikkaa kotona.
- Anonyymi
"Elämänkatsomustiedon (ET) nykyinen sisältö painottuu usein abstrakteihin pohdintoihin arvoista, maailmankuvista ja eettisistä kysymyksistä, joilla on rajallinen suora sovellettavuus arjessa."
- Nuohan ovat juuri tärkeitä asioita, joita opetetaan liian vähän. Uskonnon tunneilla ne sekoitetaan (ja ehkä piilotetaan) uskonnollisen hutun sekaan, ainakin ennen vanhaan. Liekö tilanne paremmin nykyään...
"Tilalle olisi perusteltua tuoda oppiaineita, jotka kehittävät konkreettisia taitoja. Ohjelmointi opettaa loogista ajattelua, ongelmanratkaisua ja antaa valmiuksia ymmärtää digitaalista ympäristöä, joka hallitsee lähes kaikkia elämänalueita."
Tuota varten on matematiikka. Ja koulussa opetetaan nykyään tietääkseni myös tietokoneiden käyttöä. Ja nykylapset oppivat "digitaaliset ympäristöt" jo nuorina puhelintaan räplätessään. Tuota räpläystä taas pitäisi rajoittaa, koska myös sosiaalista vuorovaikutusta pitäisi oppia ihan kasvotusten kavereiden kanssa.
"Toisena vaihtoehtona lapsen psykologinen kehitys sekä vanhemmuuden ja kasvatuksen perusteet voisivat antaa nuorille arvokasta ymmärrystä ihmisestä, tunne-elämästä ja vuorovaikutuksesta – valmiuksia, joita tarvitaan niin ihmissuhteissa kuin tulevaisuuden perhe-elämässä."
Ja tuota varten on psykologia.
Ja elämänkatsomuksista opitaan lisää filosofian tunneilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1206820Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243757- 1862565
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2792436Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962091Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001800Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91775Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1321324Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271275- 691234