Ilmestyskirjan mukaan yksi varmimpia merkkejä maailmanlopun läheisyydestä on, että Jerusalemin rakennetaan ns. kolmas temppeli. Se on monien (ei kaikkien) juutalaisten haave, että sellainen nousisi vielä Jerusalemiin. Ongelma on, että sen muinaisen juutalaisten temppelin paikalla on nykyään islamilainen kalliomoskeija, jota muslimit vartioivat pikkutarkasti eivätkä salli juutalaisten tulevan lähellekään heidän aluettaan. Hekin tietävät, että paikka missä kalliomoskeija seisoo oli muinoin pyhä paikka juutalaisille ja monien juutalaisten mielestä siinä tulisi olla se kolmas temppeli, koska siinä aikoinaan oli se heidän tuhottu temppelinsä, josta on jäljellä enää itkumuuri.
Jotta kolmas temppeli voitaisiin rakentaa, niin pitäisi ensin saada kalliomoskeija pois tieltä. Tähän mennessä Israel ei ole uskaltanut tehdä mitään toimenpiteitä siihen suuntaan, koska se raivostuttaisi lopullisesti koko islamilaisen maailman. Ei edes Netanjahu ole uskaltanut ottaa sellaista askelta. Mutta tietysti jos Israelin ja Iranin välille syttyisi taas kunnon kahakka ja Iran ampuisi ohjuksen Israeliin, joka vahingossa harhautuisi ja osuisi kalliomoskeijaan tuhoten sen, niin tilanne olisi toinen. Israel voisi silloin rakentaa sen tilalle temppelinsä vedoten siihen, että eivät he tuhonneet kalliomoskeijaa vaan Iran teki sen.
Kolmas temppeli Jerusalemiin?
4
62
Vastaukset
- Anonyymi
Jumala kielsi juutalaisia perustamasta omaa valtiota, koska heidän karkotus ja exil oli määrätty heille heidän omien syntiensä vuoksi.
Siionistit eivät välitä edes juutalaisuuden perustavimmista opeista, suurin osa ei tunnusta eikä toteuta judaismia.- Anonyymi
Juutalaisen opin, judaismin mukaan vain Jumalalla oli oikeus perustaa ns Israelin valtio oikeamielisille ja puhdassydämellisille Jumalaa pelkääville juutalaisille siinä vaiheessa kun Jumala halusi lähettää Jeesuksen takaisin heidän keskuuteensa.
- Anonyymi
Tuo että Iran ampuisi jonkun ohjuksen vahingossa harhaan ja se aiheuttaisi Iranille itselleen hankalan tilanteen, niin sehän on periaatteessa mahdollista. Heille on nimittäin käynyt niin aiemminkin. Trumpin ensimmäisellä presidenttikaudella iranilainen kenraali Qassem Suleiman tapettiin pommi-iskulla USA: n toimesta ja Iran lähetti kostoksi ohjuksia USA:n tukikohtaan Iraniin. Yksi ohjuksista meni harhaan ja pudotti ukrainalaisen matkustajakoneen, jonka seurauksena kuoli paljon ihmisiä.
- Anonyymi
Nyt pitää äkkiä rakentaa se neljäs temppeli että ennustus tehdään pätemättömäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063250Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391640Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus961488- 921399
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121198Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231029Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.52855