Uusi sterotypia eteläpohjalaisuudesta

Anonyymi-ap

Median vaikutusvallalle ei voi mitään.

Savolaisena varoitan, että saatte varautua uuteen sterotypiaan koskien eteläpohjalaisten perustyyppiä. Tutkimuksissa paljastui, että Etelä-Pohjanmaalla on muita maakuntia enemmän liikalihavia ja sen aiheuttamista sairauksista potevia kansalaisia. Olette tästä lähtien se massasta erottuva ylipainoinen kansanosa joka lyllertää paksuine töppöjalkoineen suuren ihramahansa kanssa sinappia naamassaan muun väestöpaljouden joukossa huohottaen.

Meidät savolaiset määriteltiin aikoinaan kotimaisissa elokuvissa esitettyjen karikatyyrihahmojen perusteella tyhmiksi ja vääräleukaisiksi (siis myös kieroiksi) kansalaisiksi. Tätä käsitystä vahvisti varsinkin lukuisat Pekka Puupää elokuvat, joiden pääosan esittäjä kylläkin puhui savoa muistuttavaa Pohjois-Karjalan murretta, mutta siitä savolaisten tappioksi tehtyä tulkintavirhettä ei kukaan vaivautunut korjaamaan.

Edellä esitetyn kaltaiseen yleistykseen saatte sielläkin Etelä-Pohjanmaalla vastaisuudessa tottua. Yleisissä käsityksissä ette ole enää se tarmokas, yritteliäs ja tiukkaluonteinen kansanosa, vaan tästä lähtien olette helposti makunautintoihin antautuvia, huonokuntoisia ja ylipainoisia lälleröitä.

4

503

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis me ei olla mitään läskiplösöjä FÄTSOJA me -ei; me -EI;

    • Anonyymi

      Näinhän se tilastojen varjossa on nähtävä ja omin silmin nähtävissäkin. Lihavia joka paikas on paljon.

    • Anonyymi

      Huvittaa aina kun luen uutisia Etelä-Pohjanmaan vähäisistä työttömyysluvuista. Tiedän monta kloppia, jotka eivät ole töissä. He elävät vanhempiensa, vaimon tai muiden sukulaisten kustannuksella. Se hiljaisesti hyväksytään, jotta "suvun maine ei kärsi", kun tyyppien nimet eivät näy työttömien listoilla. Ei aina niin nuoriakaan. Kotona maataan, ryypätään, pelataan ja syljeskellään kattohon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1759
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      25
      1252
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      662
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      642
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      21
      448
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe