Suomi ja EU matelee amerikan edessä, valittaen korkeita tulleja.
Löisivät miehekkäästi nyrkkiä pöytään ja ilmoittaisi, että hävittäjä- ja muut asehankinnat perutaan ja aloitetaan neuvottelut BRICS- liittoutuman kanssa, ellei Trumppia saada aisoihin.
Nössö EU...
9
115
Vastaukset
- Anonyymi
Joe Bidenin kannattajia on livennyt Trumpin taakse?
Heidän puolueella on kannatusta enää 40%. - Anonyymi
Amerikka vie Patriot torjunta laitteiston Ukrainaan ja lasku Natolle. Jos tämä toteutuu on virallisesti sota Venäjän ja naton välinen.
- Anonyymi
Sittenhän sota on helppo lopettaa, kun nato-maissa on n. miljardi asukasta vs. venäjän 140 miljoonaa ja länsi on taloudellisestikin kymmenen kertaa vauraampi, jolloin aseisiin tarvitsee sijoittaa vain kahvirahoja.
Tämä olisi hyvä uutinen, koska kukapa ei olisi jo lopen kyllästynyt tuos "suurvallan" takkuamiseen pikkuisen naapurimaansa kanssa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sittenhän sota on helppo lopettaa, kun nato-maissa on n. miljardi asukasta vs. venäjän 140 miljoonaa ja länsi on taloudellisestikin kymmenen kertaa vauraampi, jolloin aseisiin tarvitsee sijoittaa vain kahvirahoja.
Tämä olisi hyvä uutinen, koska kukapa ei olisi jo lopen kyllästynyt tuos "suurvallan" takkuamiseen pikkuisen naapurimaansa kanssa?Täs oli usiempi harha.
Eurooppa on perseauki Ukrainan tuen takia, suomi varsikin.
Euroopan väkiluku on reilu puoli miljardia.
Täällä on sivistys niin paljon korkealla, ettei turhiin sotiin ole häävisti porukkaa lähdös vapaaehtoisina. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täs oli usiempi harha.
Eurooppa on perseauki Ukrainan tuen takia, suomi varsikin.
Euroopan väkiluku on reilu puoli miljardia.
Täällä on sivistys niin paljon korkealla, ettei turhiin sotiin ole häävisti porukkaa lähdös vapaaehtoisina.Euroopan virhe oli se, ettei Ukrainaa otettu ajoissa EU:n jäseneksi. Nato oli tuudittautunut uskomukseen että sota Euroopassa on täysin mahdoton ajatus ja on siksi hifistellyt siksi jäseneksi kelpuuttamisen vaatimuksilla.
Jos Ukraina pyydetty Naton jäseneksi samaan aikaan kun muut venäjän vallasta vapautuneet maat liityivät, niin sotaa ei tietenkään olisi tullut ollenkaan.
Sodan loppumista on mahdoton ennustaa muuten kuin että venäjä sitä ei voita. Niin monet maat ovat sitoutuneet tukemaan Ukrainaa sotimisessa niin kauan kuin se on tarpeen. Tämä siksi että jos venäjän annetaan voittaa, se jatkaa imperialistisia laajentumispyrkimyksiään kuten Putin on koko ajan puhunut "historiallisten rajojen palauttamista" ja muuta hulluutta. Se nyt vaan ei käy ja siksi venäjä on nitistettävä ennen kuin se tulee tänne!
- Anonyymi
Tämä koskee Lapuaakin.
- Anonyymi
Trumppia yritetään esittää typeränä miehenä, vaan ovelasti sai kiristettyä rajoitetun sodan Ukrainaan, jolla piti sotatalouden huippukunnossa.
Tämänhän suuri osa on tiennyt jo alunpitäen, mutta hitaimmille Trumppi väänsi nyt rautalangasta, että Euroopan natointoilijat kaivavat kuvettaan 3% bruttokansantuotteesta, korotetun natojäsenmaksun verran joka vuosi Amerikan sotateollisuudelle.
Kiitos kokoomus, että päästiin mukaan maksajaksi.- Anonyymi
Onpas meitä kokoomuslaisia paljon!
"Suomessa eduskunta äänesti Nato-jäsenyyden puolesta eduskunnan täysistunnossa 1. maaliskuuta 2023.
Puolesta (kyllä): 188 kansanedustajaa
Vastaan (ei): 8 kansanedustajaa" - Anonyymi
Uutiset ovat monta päivää toitottaneet, että suomalaisten oikeistolaistuminen jatkuu edelleen ja on nyt suurinta mitä koskaan ja samalla tietenkin vasemmistolaisuus on katoamassa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513705Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1172708Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko6102364Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei202067KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar831957Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431708- 201678
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421632Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?971506- 281476