Köyhä on henkisesti lapsi

Köyhyys vaikuttaa ihmisen henkisen kypsyyden tasoon.

Kun käyt töissä ja nostat palkkaa sinua kohdellaan kuin täysipäistä aikuista vain siksi koska olet taloudellisesti itaenäinen. Tämä on merkki vastuuntuntoisuudesta ja aikuisuudesta.

Jos joudut työttömäksi ja joudut tukijärjestelmästä ja muiden avusta riippuvaiseksi henkinen kypsyystasosi alenee yhtä matkaa tulotason kanssa.

Pitkäaikaistyöttömät ovatkin sitten jo melkein sikiötasolla.
23291
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Kiitos kuin tämän esille. Todellisuus on juuri toinen. Pahinta on olla alin työntekijä!!!!!
Kaikista kurjinta on olla työntekijä joka tekee työt puolittain ilmaisena, saa asua räkälähiössä. Eli saa vain passaa!

Äänestä
  • Eli et saa yhtään mitään!!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Eli et saa yhtään mitään!!

    Helpommalla pääsee jos käyttää vaikka aineita.
    Paskin ja tyhmin elämä on vain jos tekee yhdenkään paskan puolesta jotain.
    Ketkähän ovat näitä joita kohtelette kaikkein huonoiten vaikka ilman heitä ette edes pärjää?!

    Huijasitte osan tekemään puolestanne näkymättömiin jäävän työn ja kiitokseksi hsukuitte juuri heitä. He kantoivat vastuun, mutta he eivät ole kuin helppoja uhreja.
    Voittajilla on taipumus syyttää häviäjiä heidän luontaisista valinnoistaan...
    Tämä on vain minun mielipiteeni.

    Osa ei koe näin, kiitos heille. Kiitän näkymättömiin jäävää pienituloista enemmän koska hyödyn hänestä enemmän kuin turhasta virkaämmästä tai jostain tärähtäneistä elämänhallintasa menettäneistä joutavasta vanhuksesta.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Helpommalla pääsee jos käyttää vaikka aineita.
    Paskin ja tyhmin elämä on vain jos tekee yhdenkään paskan puolesta jotain.
    Ketkähän ovat näitä joita kohtelette kaikkein huonoiten vaikka ilman heitä ette edes pärjää?!

    Huijasitte osan tekemään puolestanne näkymättömiin jäävän työn ja kiitokseksi hsukuitte juuri heitä. He kantoivat vastuun, mutta he eivät ole kuin helppoja uhreja.
    Voittajilla on taipumus syyttää häviäjiä heidän luontaisista valinnoistaan...
    Tämä on vain minun mielipiteeni.

    Osa ei koe näin, kiitos heille. Kiitän näkymättömiin jäävää pienituloista enemmän koska hyödyn hänestä enemmän kuin turhasta virkaämmästä tai jostain tärähtäneistä elämänhallintasa menettäneistä joutavasta vanhuksesta.

    Menemällä auttamaan vanhusta siirryinkin lapseksi..

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Menemällä auttamaan vanhusta siirryinkin lapseksi..

    Se on juuri se lapsenuskoa jonka menetin juuri. Olen köyhä aikuinen jolla ei ole aikomustakaan koskaan pelastaa mummoasi pulasta!!

    Äänestä

Siksi siis poliitikot nostaa aina omaa palkkiotaan.

Äänestä
  • Poliitikot ovatkin kaikista henkisestikkypsimpiä kuten olemme monesti todistaneet koska he ovat hyvätuloisia.

    Edes Rinne ei taantunut työttömäksi jäätyään holhottavaksi lapseksi koska: rahaa on! Ainakin Rinteen omissa taskuissa.

    Köyhä, varsinkin sosiaaliturvasta riippuvainen, taantuu ihan vain rahan puutteen vuoksi myös älyllisesti puutteelliseksi, ikätasoltaan sitä alemmas mitä alemman tason tukien varassa elää kitkuttaa.

    Köyhyys on vastuuntunnottomuuden, heikon itsetunnon ja henkisen kypsymättömyyden merkki. Varsinkin silloin jos joutuu turvautumaan muiden apuun. Kuten kyyteihin kun ei ole varaa autoon, satunnaisiin kympin, kahden kympin lainoihin, ruoka- apuihin ja muihin.

    Tämän tietävät myös ruoka- apujonojen liepeille ilmaantuneet etsivän sosiaalityön tättähäärätytöt. Siellä sosiaalityttöset etsivät silmät kiiluen omien vanhempiensa ja isovanhempiensa ikäisiä ruokajonottelijoita jotka kaipaavat uutta sosiaali- äitiä elämäänsä emoilemaan.

    Äänestä

Köyhää kiusataan. Kyllä jokaiselta vaaditaan.
Valitusteiden puuttuminen aiheuttaa sen.
Tämä taas synnyttää kostoja!!!
Tämän jälkeen eukkoparat saavat nauttia ihan samaa mitä ovat aiheuttaneet.
Tämä on se vitsi tässä!
Jokainen saa saman paketin jossakin vaiheessa elämää.

Äänestä

Serkkuni oli jo lapsena hidasälyinen. Hänellä oli isosisko joka oli täysipäinen. Leikittiin monet kerrat yhdessä ja tämä eroavaisuus näiden kahden sisaruksen välillä tuli selväksi.

Sitten tapahtui elämä, ja täysipäisen serkun mieli mureni. Hän joutui vakavien rikosten uhriksi ja on nyt sairaseläkkeellä mielenterveydellisistä syistä.

Hidasälyinen pienempi sisarus onnistui jollakin ilveellä korkeakouluttautumaan ja pääsi hyväpalkkaiseen duuniin. Se miten tämä kaikki tapahtui, miten se oli edes mahdollista on täysin mysteeri. Tämän toisen serkun älyvaje oli niin ilmeinen. Eikä hän suinkaan yhtäkkiä tullut täysipäiseksi aikuistuttuaa. Hän on edelleenkin hidas, tyhmä, sosiaalisesti törppö ääliö. Sori vaan.

Tällä hetkellä kahden keski- ikää lähestyvän serkun sisarussuhde on muuttunut. 7 vuotta vanhemmasta isosiskosta on tullut pikkusisko, ja pikkusiskosta on tullut isosisko. Tai oikeastaan tarkemmin katsoen tästä vajakkiserkusta on tullut se esimerkillinen vastuuntuntoinen henkisestikkypsä aikuinen. Täysipäisen vanhemman sairaseläkkeellä kitkuttavan serkun kohtalo on alistua vähä- älyisen hyvätuloisen pikkusiskon rooliin jotta tämä elämässään onnistunut älykääpiö pikkusisko pääsee pätemään.

Palasin juuri kesää viettämästä ja törmäsin heihin. Mietin vain että meidän maailma on vinksallaan. Väärät ihmiset pärjäävät, ja ne joiden pitäisi pärjätä eivät pärjää.

Elämme takaperoisesti toimivassa maailmassa.

Äänestä
  • Meidän maailma palkitsee tyhmyydestä.

    Äänestä

Aloittaja puhuu potaskaa.

Taitaa olla itse henkisesti heikolla tasolla, syntymäänsä säikähtänyt, ja saunan löylyissä peloteltu.

Pitäisi raukkasen tarkistuttaa oma vain heikosti ajattelukykyinen päänsä.

Työttömät ja heikosti pärjäävät ovat neroja.

Heidän on pärjättävä arjessa oman nokkeluutensa ja viisautensa turvin, ilman kunnollisia perustuloja, kiitos nykyhallituksen rosvouspolitiikan.

Ja niin juuri he sen tekevät. He ovat neroja.

Äänestä
  • Kaikki köyhät tosin eivät selviä hengissä kuten ei entinen naapurikaan joka sai häädön vuokranmaksukyvyttömyytensä vuoksi. Mutta sekään ei johtunut olosuhteista, vaan siitä että hän oli vastuutunnoton lapsen tasoinen joka ei osannut olla nero. Maksukyvyttömyys oli hänen henkilökohtainen kyvyttömyytensä, eikä johtunut sitä että vuokranantaja päätti korottaa vuokraa melkein satasen kuussa.

    Äänestä

Köyhyys tekee henkisesti avuttomaksi.

Köyhyys ei suinkaan ole rahan puutteen aiheuttamaa riippuvuutta muiden avusta. Avuttomius ja kykenemättömyys ei suinkaan johdu ihan vain yksinkertaisesti rahan puutteesta.

Ei.

Köyhyys on psykologinen ongelma, älyllisen ja persoonan kehityksen vaje.

Köyhä on kuin pieni avuton lapsi.

Onneksi meillä on näitä lukemattomia älykkäitä, henkisestikkypsiä, fiksuja AIKUISIA työllisiä kaikki työpaikat täynnä. Varsinkin päättävissä elimissä näitä henkisestikkypsiä piisaa. He kaikki tietävät että epäkyosä köyhä tarvitsee kasvatustoimia, päivähoitoa ja kehitysvammapalveluita.

Äänestä

Köyhä ei ole vain henkisesti avuton lapsi.

Köyhä on myös ilkeä ja itsekäs. Esimerkiksi jos joutuu siirtämään pienen velan takaisinmaksua seuraavaan kuukauteen se johtuu kiittämättömyydestä ja hyväksikäyttäjän luonteesta pitkämielisiä auttajia kohtaan jotka vuosi toisensa jälkeen jaksavat autella ja lainalla pari kymppiä silloin tällöin. Harvassa ovat ne kerrat jolloin köyhä itse pystyy lainaamaan tarvitsijoille kympin tai pari. Ikinä tämä ei mene vastavuoroisesti.

Köyhä ei viitsi pitää myöskään huolta ystävyyssuhteistaan koska hän saattaa esimerkiksi perua viikonloppureissun kaveriporukan kanssa rahan puutteen vuoksi. Hän on itsekäs ja piittaamaton sosiaalisista suhteistaan.

Äänestä
  • Tuttua. Mut laitettiin joskus karenssin uhalla 9€ työkokeiluun päiväkotiin. Henkilökunta piti kevätjuhlat. Kustannuksiin kaikkien piti osallistua. En voinut jäädä pois koska se oli työpäivä. Kustannus oli minulle kallis koska en saanut palkkaa. Minulla oli vaikeuksia maksaa työmatkatkin. Kysyin voinko jäädä pois, työkläristä sanottiin etten saa sitten siltä päivältä ylläpito korvausta jos jätän väliin. Työpaikalla minua syytettiin siitä etten halua osallistua juhlakustannuksiin. Osallistumishaluttomuuttani pidettiin myös epäkohteliaisuutena kun en halunnut viettää aikaa päiväkodin henkilökunnan kanssa juhlien merkeissä.

    Köyhä ei voi koskaan olla hyvä ihminen. Köyhä on aina paha ihminen ja syyllinen kaikkeen.

    Äänestä

Henkistely sopii teille.

Äänestä
  • Keitä tarkoitat?

    Äänestä

Tämä on bullshittiä,itse joudun olemaan pienellä Kelan työkyvyttömyys eläkkeellä koska en saanut lääkäreiden sähläyksen vuoksi eläkettäni 1vuoden ajalla eläkeprosessin aloituksesta ja eläkkeeseen laskettua palkan tulevaa aikaa ...

Ja nyt haluaisin muuttaa ulkomaille asumaan halvempiin maihin koska siellä tulisin toimeen paremmin kuin Suomessa,,nutta ei voi kun Suomi lakkauttaa eläkkeen jos lähden?
Minä ihmeen panttivankina täällä pidetään ihmisiä,tietääkö YK tästä? En pysty tekemöön ikinä mitään kun ei rahaa riittävästi ,ulkomailla jäisi jotain aina tilillekin kk eläkkeen jälkeen. On vääryys että ihmisiä kohdellaan näin mielivaltaisesti tässä maassa nykyään.
Luulisi mullakin olevan vakuutusoikeuteni että ei tarvitse elää täällö ehdonalaisessa,siis köytännössä vankina koko loppuelämän..

Mihin asiasta voi valittaa?

Äänestä
  • Sinä sentään pääsit työkyvyttömyys eläkkeelle. Minut myös lääkäri on todennut työkyvyttömäksi . Mutta minulla myös mielenterveysongelmat ja en kykene es menee kela ammatillisen kuntoutuksen kun minua on haukutut ulkonäön takia ja pilkatut . Itsellä on krooniset kivut selässä sain myös korona vakavasti. Minua juoksutetaan lääkärissä ja pidetään työttömänä työnhakijana . Nyt sain tarpeeksi ja aion muuttaa pois Suomesta ja luopua kokona Kelasta. 19 vuotta meni hukka - aikaan Suomessa kävin koulut olin töissä. Päätös oli vaikea tehdä joudutaan varmaa vielä enemmän kusen kotimaassa , mutta yritän ryhtyä omavaraiseksi niin paljon kun pystyyn. Muutenkin alkoi heittä yli ihmiset kuka käyttäyty törkeästi ja sanoa , että mene töihin ilman , että ne tiedä minun tilanteesta

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Sinä sentään pääsit työkyvyttömyys eläkkeelle. Minut myös lääkäri on todennut työkyvyttömäksi . Mutta minulla myös mielenterveysongelmat ja en kykene es menee kela ammatillisen kuntoutuksen kun minua on haukutut ulkonäön takia ja pilkatut . Itsellä on krooniset kivut selässä sain myös korona vakavasti. Minua juoksutetaan lääkärissä ja pidetään työttömänä työnhakijana . Nyt sain tarpeeksi ja aion muuttaa pois Suomesta ja luopua kokona Kelasta. 19 vuotta meni hukka - aikaan Suomessa kävin koulut olin töissä. Päätös oli vaikea tehdä joudutaan varmaa vielä enemmän kusen kotimaassa , mutta yritän ryhtyä omavaraiseksi niin paljon kun pystyyn. Muutenkin alkoi heittä yli ihmiset kuka käyttäyty törkeästi ja sanoa , että mene töihin ilman , että ne tiedä minun tilanteesta

    Tässä maassa ahkeruus ei palkitse vaan kaiken isommat lusmut saa kaiken isompa palkka . Työttömiä ja työssäkäyviä jatkuvalla syötöllä pelotellaan Suomessa , että nee tuntis pelkoa ja maksetaan myös vähän palkka , että työssäkäyvä ei pärjäisi. Muuten ei olisi enää orija kuka täyttää rikaiten notkuvien taskuita.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Sinä sentään pääsit työkyvyttömyys eläkkeelle. Minut myös lääkäri on todennut työkyvyttömäksi . Mutta minulla myös mielenterveysongelmat ja en kykene es menee kela ammatillisen kuntoutuksen kun minua on haukutut ulkonäön takia ja pilkatut . Itsellä on krooniset kivut selässä sain myös korona vakavasti. Minua juoksutetaan lääkärissä ja pidetään työttömänä työnhakijana . Nyt sain tarpeeksi ja aion muuttaa pois Suomesta ja luopua kokona Kelasta. 19 vuotta meni hukka - aikaan Suomessa kävin koulut olin töissä. Päätös oli vaikea tehdä joudutaan varmaa vielä enemmän kusen kotimaassa , mutta yritän ryhtyä omavaraiseksi niin paljon kun pystyyn. Muutenkin alkoi heittä yli ihmiset kuka käyttäyty törkeästi ja sanoa , että mene töihin ilman , että ne tiedä minun tilanteesta

    Joo,voimia ,tämä maa ei ole niitä kaikkein oikeudenmukaisimpia mitä tulee noihin vakuutusoikeuksiin...kohtalotovereita tuntuu olevan paljon...mutta jatkakaamme hiljaista taisteluamme viranomais/vakuutuslaitos tyranniaa vastaan...whkä saat päänavauksia ja tukea enemmän ulkomailta käsin,kirjoittele tänne palstoille joskus,muutkin saa tietää miten kohtelevat siellä ,ehkä löytyy joku lakimies ,mikä ajaisi täällä syrjittyjen työkyvyttömien asemaa paremmin,täältä Suomesta en ainakaan minä löytänyt montakaan...itse en nyt jaksa ulkomailke lähteä..mutta joku lakimies olisi kyllä hyvö löytää korjaamaan tapahtuneita vääryyksiä..rahalliset tappiot on vuosittain aika suuria eläkkeen pienuudesta johtuen...

    Äänestä

Ruokajakeluiden liepeille on ilmaantunut tyttöporukoita joiden paidassa lukee "etsivä sosiaalityö".

Sosiaali- tytöt etsivät kiilusilmäisesti ruokajonottelijoiden joukosta omien vanhempiensa ja isovanhempiensa ikäisiä holhottavia jotka tarvitsevat lastensa ja lastenlastensa ikäisiä emoja elämäänsä rikastuttamaan.

Koska köyhyys taannuttaa aikuisen ihmisen kehitysvammaisen lapsen tasolle henkisesti. Ja se että on työllinen ja sosiaalialalla kasvattaa ihmisen hetkessä henkisestikkypsäksi aikuiseksi. Niin kertakaikkisen kypsäksi aikuiseksi että sitä voi kohoilla teko- aikuisuudessaan kymmenen kilometriä muiden aikuisten yläpuolelle, ryhtyä toisten aikuisten vanhemmaksi, holhoojaksi ja emoksi muita aikuisia paimentamaan.

Sosiaalialoilla ei ilmeisesti ole oikeaa työtä jota tehdä kun sosiaalityöntekijät notkuvat kaiket työpäivänsä pitkin ruokajonoja sosiaalipornoilemassa?

Äänestä

Köyhyydestä ruikuttajat ja paasaavat tässä ilmainen vinkki niin rahahuolet helpottaa !
AI NIIN TUOSSA TOSIAAN JOUTUU TEJEMÄÄNKIN JOTAIN EIKÄ VAIN EUROT KERRY SOHVALKA MAKAAMALLA JA TILITIETOJA SEURAANALLA MILLOIN SOS.TOIMISTOLLA MAKSUPÄIVÄ.

Mustikat kypsymässä kovaa kyytiä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Köyhyys vaikuttaa ihmisen henkisen kypsyyden tasoon.

Kun käyt töissä ja nostat palkkaa sinua kohdellaan kuin täysipäistä aikuista vain siksi koska olet taloudellisesti itaenäinen. Tämä on merkki vastuuntuntoisuudesta ja aikuisuudesta.

Jos joudut työttömäksi ja joudut tukijärjestelmästä ja muiden avusta riippuvaiseksi henkinen kypsyystasosi alenee yhtä matkaa tulotason kanssa.

Pitkäaikaistyöttömät ovatkin sitten jo melkein sikiötasolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu