Kirje heprealaisille 6:2
Oppia kasteista ja kätten päällepanemisesta, kuolleitten ylösnousemisesta (ylöstempaus) ja iankaikkisesta tuomiosta.
Raamattu kieltää nämä kiistat
39
249
Vastaukset
- Anonyymi
Ääriuskonnollisuus
- omasta mielestään "oikeaoppinen"
- henkivallat
- hurmahenkinen
- fanaattinen "uudestisyntynyt"
- hyökkääminen vääräuskoisia kohtaan
- kastekiistat
- rakkaudeton- Anonyymi
Siinä on kuvattu vauvakasteenpalvojan ominaisuudet.
- Anonyymi
Etenkin evankeelisia protestantteja.
Lahkohellarit käännyttävät ja upottavat jäseniksi lahkoonsa.
- Anonyymi
Missä puljussa on se oikea oppi !?
- Anonyymi
Elävien taivaassa.
- Anonyymi
Raamattu määrittää linjan ja oppi on tärkeä
2 Johanneksen kirje 1 luku jakeet
:7 Sillä monta villitsijää on lähtenyt maailmaan, jotka eivät tunnusta Jeesusta Kristukseksi, joka oli lihaan tuleva; tämä tämmöinen on villitsijä ja antikristus. >> Jakeen lisätiedot
1:8 Ottakaa vaari itsestänne, ettette menetä sitä, minkä me olemme työllämme aikaansaaneet, vaan että saatte täyden palkan.
1:9 Kuka ikinä menee edemmäksi eikä pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Jumalaa; joka siinä opissa pysyy, hänellä on sekä Isä että Poika.
1:10 Jos joku tulee teidän luoksenne eikä tuo mukanaan tätä oppia, niin älkää ottako häntä huoneeseenne älkääkä sanoko häntä tervetulleeksi;
1:11 sillä joka sanoo hänet tervetulleeksi, joutuu osalliseksi hänen pahoihin tekoihinsa. - Anonyymi
Juuri päinvastoin pitää tehdä mitä Raamattu käskee. Jos ylistämään, pitää herjata, jos kiittämään, pitää kirota. Jos kielletään tappamasta, pitää puolustella tappamista.
- Anonyymi
Jotka ovat pistäneet Jumalan lainkäskyt roskikseen ne lahkolaiset puolustavat tappamista.
- Anonyymi
Nimenomaan lahkohenkiset herjaavat pakkovauvakasteella.
- Anonyymi
Helluntailaisuus on Amerikasta tänne 100 v. sitten tuotu väkevä eksytys ja heresia.
- Anonyymi
Homppelimiehet perusti helluntailaisuuden lahkoliikkeen.
- Anonyymi
Helluntailaisilla on ylöstempausoppi ja uudestikastamisoppi.
Silloin näyttää pyhemmältä kun ehtoollisella tarjotaan mehunlitkua kuin AA-kerhon saunaillassa.- Anonyymi
Ei Jeesus tule varastamaan toisen omaa. Omansa vain ottaa pois.
”Mutta me emme tahdo pitää teitä, veljet, tietämättöminä siitä, kuinka poisnukkuneiden on, ettette murehtisi niinkuin muut, joilla ei toivoa ole.
Sillä jos uskomme, että Jeesus on kuollut ja noussut ylös, niin samoin on Jumala Jeesuksen kautta myös tuova poisnukkuneet esiin yhdessä hänen kanssaan.
Sillä sen me sanomme teille Herran sanana, että me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet.
Sillä itse Herra on tuleva alas taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan pasunan kuuluessa, ja Kristuksessa kuolleet nousevat ylös ensin; sitten meidät, jotka olemme elossa, jotka olemme jääneet tänne, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan yläilmoihin; ja niin me saamme aina olla Herran kanssa. Niin lohduttakaa siis toisianne näillä sanoilla.”
1. Tessalonikalaiskirje 4:13-18
”Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.”
Daniel 12:2 FB38
”Mutta tämän minä sanon, veljet, ettei liha ja veri voi periä Jumalan valtakuntaa, eikä katoavaisuus peri katoamattomuutta.
Katso, minä sanon teille salaisuuden: emme kaikki kuolemaan nuku, mutta kaikki me muutumme, yhtäkkiä, silmänräpäyksessä, viimeisen pasunan soidessa; sillä pasuna soi, ja kuolleet nousevat katoamattomina, ja me muutumme. Sillä tämän katoavaisen pitää pukeutuman katoamattomuuteen, ja tämän kuolevaisen pitää pukeutuman kuolemattomuuteen.
Mutta kun tämä katoavainen pukeutuu katoamattomuuteen ja tämä kuolevainen pukeutuu kuolemattomuuteen, silloin toteutuu se sana, joka on kirjoitettu: "Kuolema on nielty ja voitto saatu". "Kuolema, missä on sinun voittosi? Kuolema, missä on sinun otasi?" Mutta kuoleman ota on synti, ja synnin voima on laki. Mutta kiitos olkoon Jumalan, joka antaa meille voiton meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta!”
1. Korinttilaiskirje 15:50-57 FB38 - Anonyymi
Pakkovauvakastetut haluavat juopotella.
Efesolaiskirje:
5:18 Älkääkä juopuko viinistä, sillä siitä tulee irstas meno, vaan täyttykää Hengellä,
- Anonyymi
Paavali yritti vaimentaa keskustelun niistä aiheistä, joista ei itse kovin paljon ymmärtänyt, koska ei kuullut Jeesuksen opetuksia eikä Jeesuksen kanssa kulkeneiden oikeiden apostolien opetuksia.
- Anonyymi
Paavali oli tappohommissa kun oikeat apostolit kastoivat helluntaina 3000 syntistä juutalaista sisälle Jumalan valtakuntaan. Kielten armolahja tarkoitti oikeilla vierailla kielilä puhumista yhden päivän aikana. Sitä Paavali ei käsittänyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paavali oli tappohommissa kun oikeat apostolit kastoivat helluntaina 3000 syntistä juutalaista sisälle Jumalan valtakuntaan. Kielten armolahja tarkoitti oikeilla vierailla kielilä puhumista yhden päivän aikana. Sitä Paavali ei käsittänyt.
”Mutta kullekin annetaan Hengen ilmoitus yhteiseksi hyödyksi. Niinpä saa Hengen kautta toinen viisauden sanat, toinen tiedon sanat saman Hengen vaikutuksesta; toinen saa uskon samassa Hengessä, toinen taas terveeksitekemisen lahjat siinä yhdessä Hengessä; toinen lahjan tehdä voimallisia tekoja; toinen profetoimisen lahjan, toinen lahjan arvostella henkiä; toinen eri kielillä puhumisen lahjan, toinen taas lahjan selittää kieliä. Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niinkuin tahtoo.”
1. Korinttilaiskirje 12:7-11 FB38
- Anonyymi
Helluntailahkolaisuudessa ei uskota Raamattuun kuin osittain.
Raamatun kiellot ja kehoitukset eivät koske h-lahkolaisia.- Anonyymi
Jeesus käski parantaa sairaat ja herättää jopa kuolleita !
Koskeeko se lutterin kirkkoa ? - Anonyymi
Kymmenen käskyä on pelkkää paperia luterilaisfarisealaiselle herjaajalle.
- Anonyymi
Se mikä Raamatussa kielletään ei koske helluntaiuskonnon uhreja.
- Anonyymi
Miten suomalaisuus näyttäytyy niin tyhmänä, kommentit on kuin henkiinjääneiltä lobotomipotilaitten tekeleitö.
Onko pakko olla niin pöljän tuntomerkeillä varustettu onko !?
Jos haluaa hvettiin niin kyllä sinne pääsee vaikka helluntaita ei olis olemassakaan, ihan vaan lutterin oppeja kiivailemalla.- Anonyymi
Kuvitteleeko joku todella että sellainen joukko joka jättää jälkeensä kaatopaikan ja 25000 tyhjää päänsekopulloa, olisi muka .jeesuksen seuraajia !?
Jos kuvittelee kertokaa siitä lisää!
- Anonyymi
Kristityt eivät ole samaa mieltä edes opin alkeista. Tälläkin palstalla on modalisteja, jotka sanovat Jumlan olevan yksi persoona kolmen sijasta ja että Jeesus on Isä. Tämä harhaoppi on yleinen helluntailaisten keskuudessa, mutta se vie helvettiin.
- Anonyymi
Pulun tuubaa, et ymmärrä mitään asiasta.
Mikä on kristitty, käytä loppumatka elostasi ja selvitä edes se yks asia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pulun tuubaa, et ymmärrä mitään asiasta.
Mikä on kristitty, käytä loppumatka elostasi ja selvitä edes se yks asia.Typerä kirjoitus jälleen
Eikö yp voisi puuttuaa tuon vanhuksen maramatukseen,?
- Anonyymi
Nimenomaan tehdään sitä mitä Raamattu kieltää. Herjataan ja kinastellaaan.
- Anonyymi
Niinhän jeesus lupasi tekevänsä !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän jeesus lupasi tekevänsä !
Kaikki jotka kieltävöt jeesuksen omassa elossaan, ovat riitelemässäniitä vastaan jotka eivät kiellä.
Tämän faktan yli ei kiipeä mikään. - Anonyymi
jeesus haluaa liittää meidät kaikki Saunatonttu lahkoon.
- Anonyymi
Paavalilla oli valehtelun armolahjat.
Room. 3:7
Mutta jos minun valheellisuuteni vain lisää Jumalan kirkkautta, kun sen ansiosta hänen totuutensa yhä korostuu, miksi minut sitten tuomitaan syntisenä?- Anonyymi
Usko kannatta kiinnittää Jeesuksen opetuksiin ja Jeesuksen kanssa eläneiden oikeiden apostolien opetuksiin. Vanhan Testamentin ikuisia totuuksia unohtamatta.
- Anonyymi
Myös nämä loputtomat sapatti-kiistat ovat kiellettyjä...
- Anonyymi
Aloitus on jumalattoman rienaajan hevonkukkua.
- Anonyymi
Ei tosiaan kannat neuvoa muita, jos on herjaaja ja kinastelija.
- Anonyymi
Raamattu on opiksi ja ojennukseksi uskovalle eikä omat tunteet.
- Anonyymi
Koska kaikki mitä Paavali opettaa, on suoraan ristiriidassa johonkin Jeesuksen sanomaan nähden, sitä kautta todella oppii.
- Anonyymi
Jeesus ja oikeat apostolit julisti totuutta.
Paavali ei kaihtanut valehtelemista, se oli hänellä verissä.
Room. 3:7
Mutta jos minun valheellisuuteni vain lisää Jumalan kirkkautta, kun sen ansiosta hänen totuutensa yhä korostuu, miksi minut sitten tuomitaan syntisenä?
- Anonyymi
Ihan viimeisenä pitää antaa kellekään neuvoja miten pitää elää Raamatun mukaan jos herjaa Raamatun henkilöitä. Tai jos yleensä herjaa.
Tai kenenkään ei pidä uskoa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1216962Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243807- 1862627
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2872510Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962121Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.112017Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001830Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1361430- 721346
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271315