Ateismin herättämät tunteet

Anonyymi-ap

Minkälaisia tunteita ateismi herättää harjoittajissaan? Ovat ateistiset seremoniat ja ateistishenkiset kokoontumiset ateismin aiheuttamien tunteiden ilmiasuja, vai eräänlaisia taiteellisia yrityksiä kuvata symbolisesti ateismissa olevia sisäisiä asioita ja vuorovaikutuksia?
Mitä mieltä ateistit ovat asiasta? Mitä mieltä ateismista osattomien joukoissa ollaan?
Onko ateismi ristiriitoja herättävä aihe? Vai kokevatko kaikki ateismiin liittyvät tunteet samoin?

6

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei mitään tunteita , mutta jos tapaan toisen ateistin niin tiedän että on muitakin 🙂

    • Anonyymi

      Kerropas lisää näistä ateistisista seremonioista ja ateisti henkisistä kokoontumista, kun en ole ikinä edes kuullut mokomista.

      Vai kävikö niin, että valehtelet uskonhurmassa jälleen?

    • Anonyymi

      Aamulla heräsin ateistisesti, kävin ateistisesti suihkussa ja söin ateistisesti aamiaisen, teetä ja salaattia. Silmäilin ateistisesti uutisia sekä päivän lehdestä että netistä ja totesin ateistisesti että onpa kaunis ilma, pitänee lähteä ateistisesti pyöräilemään.

      Ensin söin ateistisesti tukevan lounaan, luomunaudanlihakastiketta ja vihreää pinaattinauhapastaa ja tomaatteja, nam nam. Sitten huilailin hetken ateistisesti, koska ei ole hyvä lähteä heti ruoan jälkeen ateistisesti mihinkään rehkimään.

      Tarpeeksi ateistisesti levättyäni kannoin fillarin ateistisesti ulos ja lähdin piitkälle ateistiselle pyörälenkille kauniissa hellesäässä. Oli todella mukavaa, joskin aika hikistä tämä kiva ateistinen reippailu kauniissa maisemissa.

      Palasin kotiin vasta illalla ja join ateistisesti energiajuomaa ja söin ateistisesti jäätelöä, mikä virkisti ihanasti reissussa uupunutta ateistia. Sitten olen katsellut telkusta ateistisesti uutisia ja urheilua, sekä surfaillut ateistisesti netissä ja kuunnellut maailmanmusiikkia, sillai ateistisesti.

      Rankkaahan se tämä ateistinen elämä on, mutta täytyy vain yrittää kestää.

    • Anonyymi

      Ateismia ei harjoiteta, eikä se aiheuta tunteita, ... paitsi ehkä uskovaisille ja uskonnon uhreille. Muille se on vain osa elämän kirjoa.

    • Anonyymi

      Sääliä, hupia,... teistejä ajatellessa tai kohdatessa. Jopä ärsytystä, kun tulevat tuputtamaan flyereita "Jeesus rakastaa sinua" tyyliin.

    • Anonyymi

      Hulvatonta parodiaa!
      Vaihda vaan ateistin tilalle teisti. Osuu paljon paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4458
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      154
      3325
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2637
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2574
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      120
      2399
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1711
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      172
      1579
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      37
      1285
    Aihe