Mistä se johtuu että karjalaiset tunnetaan erittäin kateellisena kansana? Kateutta on kaikkialla jossain määrin, mutta karjalassa se on määrällisesti ja laadullisesti varmasti kymmenkertaista tuhoavuudeltaan kuin esim muualla maasssa poislukien savo ja etelä-karjala joissa on aivan sama meno.
Pohjalainen kateus on sellaista, että yritetään itse tehdä paremmin ja enemmän kuin naapuri jos kadehdituttaa eikä kiusata naapuria.
Karjalainen kateus on sitä että puukotetaan selkään ja kytätään ja tuhotaan eri tavoin toista ihmistä, siis sanalla sanoen pahuuden harjoittamista. Tämän takia karjala on aina ollut maamme kehitysaluetta.
Kateus on saanut aikaan myös laiskuutta. Miksi yrittää tosissaan kun siitä saa palkaksi vain kateellisten kiusaamisen vaikka pitäisi saada kiitosta siitä että näyttää hyvää esimerkkiä
Kateellisten kanssa ei pidä tehdä mitään yhteistyötä ja karttaa sellaista seuraa kannattaa aina.
Mikä on saanut karjalassa ihmiset niin kateelliseksi?
Anonyymi-ap
4
274
Vastaukset 4
- Anonyymi00002
hyvä kysymys vaikka itse kysynkin
- Anonyymi00003
Aloittajalla tuskin on perhettä, on nuo jutut niin syvältä. Ja hyvä niin. Jos olisi, sitä kutsuttaisiin lasten näkökulmasta perhehelvetiksi.
- Anonyymi00004
Itäisessä Suomessa on omanlaisensa geeniperimä. Lienee sisäsiittoisuudesta johtuvaa.
- Anonyymi00005
Sisäsiittoisuus saattaa olla yksi syistä, päättäjiksi pitäisi saada täysin eri ympyröistä tulevat henkilöt ilman mitään hyväveli sitoumuksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5901434Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43797Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl471689Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll5549- 34529
- 40505
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28494Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE151438- 22432