Kerrottiin, että poliiseille vuokrasivat huviloitaan Kuorasjärven, Jääskänjärven, Sapsalamin, Vetämäjärven ja kai Kuotesjärvenkin rannoilta omistajat. Helsinkiläisiä tuli perheineen. Osa lähti vasta elokuun lopussa pois. Maajussipoliisit liukesivat välillä heinätöihin ja sitten elonkorjuuseen pitkin Laihiaa, Mustasaarta, Lempäälää, Ylöjärveä ja Turun ympäristöä. Syyskynnötkin painoivat sitten tutkimusintoa. Kaikkeen ei vanhempi rikoskonstaapeli revennyt. Omiin töihin sentään venyi.
Vaasasta tuli Alavuden asemalle Seinäjoelta ns puoli yhdeksän juna. Siitä Volgilla, Volkkareilla ja Volvoilla haettiin herrat koulukeskukseen ”tutkimaan”. Illalla ns puoli viiden junaan ja kohti kotia Vaasaan.
Kylätaksi kertoi äidilleni, kun istui terveyskeskuksessa potilasta odottamassa. Ajoa oli koko kesä mukavasti huviloille, Seinäjoelle ja kirkonkylän paikkoihin.
Kerrottiin, että poliiseille vuokrasivat huviloitaan Kuorasjärven, Jääskänjärven, Sapsalamin, Vetämä
4
138
Vastaukset
- Anonyymi
Alavudelle saatiin 48 tutkijaa Vaasalehden saaman 10.6. haastattelun mukaan. Siis noin kolmessa vuorokaudessa haravoitiin Helsingin, Vaasan, Tampereen, Turun ja satunnaisia miehiä muualta paikalle. Samalla koululle tehtiin tukikohta, monia puhelinlinjoja, jonkinlainen muonitus ja niitä asuntoja kiireellä. Tätini Alavuden poliisista oli ollut juuri huviloita soittamassa ja kysymässä vuokralle. Huviloita oli tarjolla enemmän kuin lopuksi tarvittiin. Kuorasjärvi, Sapsalampi ja muutkin oli aivan liian kaukana, jollei poliisi saanut omaa tai virka-autoa paikalle.
- Anonyymi
Eikö niitä majoittunut koulun tiloihinkin?
- Anonyymi
Kotitalousluokassa oli sängyt.
- Anonyymi
Köyhät ja pikkupoliisit eivät päässeet kesämökeille loikoilemaan.Kyllä oli ns.päällystöpoliiseilla pitkä kesäloma.
Akatkin itkivät että joko nyt pitää lähteä Vaasaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275