Riikka Purra ja ay-liike

Anonyymi-ap

Riikka Purra kertoo että ay-liikettä ei kiinnosta esim. halpamaahanmuutto ja sen aiheuttamat vahingot koko työmarkkinaan:

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8b153b1c-90b7-4b46-94cb-a5f9b9a6bc2c

Purraa arvostellaan monesta asiasta, mutta tässä asiassa arvostelun kohde löytyy myös ay-liikkeestä.

Jos ei koko maan etujen ajaminen kiinnosta kun omien etujen ajaminen on tärkeämpää, se voi se omien etujen ajaminen muuttua lopulta mahdottomaksi siitä syystä että koko maan edut on ajettu alas, jolloin ei omia etujakaan voi ajaa.

Ay-liike luulee, että he ovat jokin muista täysin irrallaan oleva riippumaton saareke, jonka ei tarvitse tehdä mitään muuta kuin ajaa omien jäsentensä etuja.

Lopputuloshan tuosta tulee olemaan se, että kun ay-liike ajaa voimalla jäsentensä etuja, niiden ay-liikkeen jäsenien määrä vähenee koko ajan, lopulta käy niin että ei ole enää jäseniä jolla ajaa niitä omia etuija.

Ay-liike ottaa oman etunsa ajamisen myötä osaa suomalaisten työpaikkojen alasajamiseen, sitä jatketaan niin kauan kunnes ne omatkin työpaikat häviää. Kyllähän tämä asia on niin että typerällä toiminnalla ei kovin pitkälle pääse.

14

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ay-liike tekee jokaikinen kerta väärin, jos se ei kärkitavoitteinaan pidä sitä että kaikille suomalaisille pitäisi saada aikaan riittävä määrä työn kysyntää.

      Ay-liike typeryyksissään menee mukaan elinkeinoelämän pyörittämään tuolileikkiin, saadakseen itselleen enemmän, mutta näinhän ajetaan ainoastaan entistäkin useammalta suomalaiselta työpaikat alas.

      Täystyöllisyys pitäisi olla ykköstavoite myös ay-liikkeelle, koska ainoastaan täystyöllisyyden kautta voidaan pitää tuotanto sellaisena että siitä löytyy myös investointivaraa ja jakovaraakin, kunhan niitä rahoja ei hölmöillä johonkin typeryyksiin.

      Täystyöllisyys ei ole se typeryys, vaan täystyöllisyydellä on saatava aikaan viennin ohjaama talous ja työmarkkina.

      • Anonyymi

        Täystyöllisyys on myös ay-liikkeen tavoite.


    • Anonyymi

      NYT Purra on keksinyt syyttää Ay liikettä Suomen yhä kasvavasta työötömyydestä. On se kiero muija tuo Riikka. Ja törkeä. Mihinkään muuhun ei pysty kuin keksimään valheita ja syyttelemään muita.
      Riikalla ei omasta mielestään ole mitään tekemistä Suomen huonon tilanteen kanssa.
      Riikka hallituksineen on heikentänyt huimasti työntekijöiden etuja työttömyysturvaa.
      Riikka ! Hoida työsi. Hanki Suomeen töitä. Äläkä syyllistä syyttömiä !

    • Anonyymi

      Riikka Purra ! TEE TYÖSI ….missä ne satatuhatta uutta työpaikkaa viipyy.

      • Anonyymi

        Juuri näin.


    • Anonyymi

      Suomen porvari puolueet kokoomus,PS, KD, RKP, Kepu, Vihreät ja Liike nyt haluavat koko ajan.lisää halpatyövoimaa Suomeen palkkoja polkemaan.

      • Anonyymi

        SDP kumartaa myös näitä tavoitteita, vaikka ei sitä niin julkisesti mainostakaan.


        Lähes jokaikinen puolue on Suomen kansalaisten vastaisella asialla, syy siihen on se että puolueita kiinnostaa vain omat edut, ei koko maan etu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        SDP kumartaa myös näitä tavoitteita, vaikka ei sitä niin julkisesti mainostakaan.


        Lähes jokaikinen puolue on Suomen kansalaisten vastaisella asialla, syy siihen on se että puolueita kiinnostaa vain omat edut, ei koko maan etu.

        Älä viitsi persuilla.


    • Anonyymi

      - Kyllä kyllä -

      - PerusSuomalaiset - On Työtä Tekevän Kansan Asialla - !

      - Mutta SDP ja LaitaVasemmisto + AY-MAFIA - Haluaa -HALPIS-Mamuja - ?

      -HALPIS-Mamut vie Työpaikat ja Palkat -ROMAHTAA- myös Duunarilla - !

      • Anonyymi

        Persus on vaan ja ainoastaan rikkaitten ja yrittäjien puolella, sen on jopa Purra antanut ymmärtää omissa lausunnoissaan. Persut mukana hallituksessa, joka on heikentänyt työntekijöiden asemaa ja turvaa. On leikannut työttömyysturvasta, ottaneet suojaosan pois ja tehneet leikkauksia koulutukseen, on aikuiskoulutuksesta leikattu ja heikentänyt työttömien työllistymispalveluita entisestään.
        Persut kusetti omia työssä käyviä äänestäjiään väittämällä ennen vaaleja ettei pienituloisilta leikata, vaalien jälkeen totuus olikin, ett just heikompiosaisilta leikattiin ja rikkaille annettiin eniten verohelpotuksia, nyt jopa lisääkin palkittu varakkaita ja leikkauksia tulossa lisää toimeentulotukiin. Leikkauksia alkuaikoina perusteltu Orpon ja Purran suulla, ett ne muka kannustaa hakemaan töitä ja leikkaukset lisää työllisyyttä. Miten se sitten menikään, ei työllisyys lisääntynyt vaan työttömyys on kasvanut suurimmaksi kuin on aikoihin ollut, silti jotkut idioottipersut jauhaa yhä mantraansa, ett menkää töihin, eivät puupääpersut ymmärrä vieläkään ettei työpaikkoja oikeasti ole kaikille halukkaille. Miten helvetissä noinkin idiootit kuin persut on maan asioista päättämässä, ilmankos kaikki on mennyt päin helvettiä tässä maassa siitä asti kun persut on valittu hallitukseen mukaan,


    • Anonyymi

      Myös elinkeinoelämän ohjaaminen on asia joka saattaa valtion johdolta jäädä tekemättä, syyksi siinä varmuudella vedotaan elinkeinoelämän vapauksiin ja osallistumattomuuteen mm. osakeyhtiölain perusteella jossa selvästi todetaan että yrityksen tehtävä on ajaa omistajansa etuja.

      Osakeyhtiölaki ei kuitenkaan ole mitään muuta kuin yksi laki, ja valtion johdolla on muitakin lakeja noudatettavanaan, joiden vaatimat tehtävät on jotain muuta kuin mitä osakeyhtiölaissa sanotaan.

      Valtiota ei ole missään vaiheessa kielletty ohjaamasta elinkeinoelämää, se tapahtuu mm. sääntelyjen ja verotuksen kautta, periaate on se että valtio asettaa yritystoimijoille ne rajat, joilla varmistetaan se että esim. suomalaisten haitaksi tapahtuvaa yritystoimintaa ei maahan sallita, ja kannustetaan enemmän sellaista yritystoimintaa joka hyödyttää suomalaisia.

      Elinkeinoelämän vapaus ei tarkoita suinkaan sitä että siellä ihan mitä tahansa saisi tehdä täysin vapaasti ja seurauksitta.

    • Anonyymi

      Jotta Suomen talous, elinkeinoelämä ja työmarkkina voisi kehittyä, se vaatii väistämättä koko ajan jonkinlaista "ylimääräistä" rahaa talouteen siten, että sitä käytetään esim. uusien yritystoimintojen ja työpaikkojen ja investointien tekemiseen, josta siis myös uudetkin työpaikat tulee.

      Poliitikot ovat johtaneet Suomen tilanteeseen jossa tuo em. raha on jo pitkään syöty kokonaan pois, lopputulos on tietenkin se että Suomessa ei voi tehdä tai investoida mitään, koska kaikki ylijäämä tuhotaan samantien kun sellaista on edes näköpiirissä.

      Tuon "ylimääräisen" rahan olemassaolon suojelu kuuluu etenkin eduskunnalle, sen tehtävä on varmistaa että olemassaolevaa varallisuutta jaetaan uudelleen koko ajan jokaikinen vuosi ja jokaikinen kuukausi siten, että ei päädytä tilanteeseen jossa vain elinkustannukset ja kustannustaso nousee mutta kaikki muu menee alaspäin.

    • Anonyymi

      Eiks hallituksen oikea käsi tiedä mitä vasen tekee :D
      "Työministeri Arto Satonen on vedonnut työnantajiin muun muassa rekrytoinnin helpottamiseksi ja ulkomaisen työvoiman hyödyntämiseksi. Hän on korostanut, että työlainsäädännön tulee olla työnantajille houkutteleva ja että työlainsäädännössä ei saisi olla etujärjestöjen veto-oikeutta. Satonen on myös painottanut ulkomaisen työvoiman tarvetta erityisesti taantuvilla alueilla ja sote-alalla, ja hän on maininnut kohdemaat, joista pyritään rekrytoimaan osaajia: Intia, Filippiinit, Brasilia ja Vietnam. "

    • Anonyymi

      Purra on itse edustänyt maahanmuuttoa heikentämällä suomalaisten duunarien asemaa AY liike on monerm otteeEen pyrkibyt tapaamaan rouvaa asian tiimoilta, mutta rouvalla on ollut niin kiire ottaa velkaa hyvätuloisten ja yritysten veronkevennyksiin ettei hän ole ottanut vastaan ay liikkeen neuvottelijoita.
      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/abf119a0-0ea4-44c1-b5dd-a20277fe527c

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7284
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3851
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3450
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2582
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      2496
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2392
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      130
      2303
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2199
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      19
      1913
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1898
    Aihe