Missä vanhemmat ? Eikö korvausten maksaminen kiinnosta ? Pankaa nämä kakaranne lastenkotiin. Se on muuten aikas helppo toimenpide kun vaan myöntää viranomaisille ettei vaan jaksa toimia enää huoltajana. Jää sitten itsellekin aikaa ryypätä ja bilettää.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c6e66aad-858f-4d34-b157-77b4cb2e779d
12-vuotiaat kakaratkin pahanteossa
16
1136
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin marja-ym.yrittäjänä panisin vaikka riistakameran hyvään jemmaan jo vakuutustenkin takia. Niitä saa jo satkulla. Ilman muuta tollaset häiriköt täytyy panna sijaiskoteihin tai suoraan lastenkotiin. Vanhemmatkin joutuu taloudelliseen vastuuseen niiden vahingoista.
- Anonyymi
marja yrittäjien maineen tuntien kannattaisi olla ihan hiljaa ja ymmärtää hävetä!
- Anonyymi
Joo, kannattaa laittaa lapset sijoitukseen, jos niistä ei ole muuta iloa kuin tekemisen ilo. Ja vastuu kasvatuksesta yhteiskunnalla. Sääli lapsia
- Anonyymi
Huostaan joka ikinen!
- Anonyymi
Ihan samaa mieltä. Tässä näkyy kakaroiden ja etenkin huoltajiensa tyhmyys ! Tällainen esimerkki, jossa iskä nuhteli rippileirin työntekijöitä poikansa seuraamuksista kun poika söi elävän sammakon ! Iskä Stepanov (nimikin kertoo jo jotakin ) nauttii tietynlaisesta kotikurimuksesta. Lapsi lastenkotiin heti !
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cbc9a5ed-aa1d-4a1a-8f47-e084cd01f9e8 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan samaa mieltä. Tässä näkyy kakaroiden ja etenkin huoltajiensa tyhmyys ! Tällainen esimerkki, jossa iskä nuhteli rippileirin työntekijöitä poikansa seuraamuksista kun poika söi elävän sammakon ! Iskä Stepanov (nimikin kertoo jo jotakin ) nauttii tietynlaisesta kotikurimuksesta. Lapsi lastenkotiin heti !
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cbc9a5ed-aa1d-4a1a-8f47-e084cd01f9e8Joo, Nikopetteri söi rauhoitetun eläimen, mutta ei saa komentaa, ettei Nikopetterille tule paha mieli.
- Anonyymi
Aika kurja tulevaisuus lapsilla edessä korvausvastuu kun ei katso ikää.
Ulosotto lähtee heti pyörimään kun ensimmäisen työpaikan saa ja vaikkei saisi kuin työttömyyskorvausta.
Somerolla on huoltajissa joko silkkaa väliinpitämättömyyttä tai sitten huoltajien oma päihderiippuvuus sitä luokkaa ettei heistä ole huoltajiksi.
Someron alueella on paljon perhekoteja ja sijaishuoltajia,hälyttävän paljon lapsia on muualla kuin biologisilla huoltajilla- Anonyymi
Perhekoteja on useita, mutta muistetaan, että niissä asuu muitakin, kuin Somerolta sijoitettuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perhekoteja on useita, mutta muistetaan, että niissä asuu muitakin, kuin Somerolta sijoitettuja.
Somerolaiset lastenkotikakarat on eristettävä . Muilla voi olla vielä toivoa.
- Anonyymi
On kyllä paljon tuonkaltaista ”pojat on poikia” -asennetta.
Tuntuu ettei välttämättä viitsitä miettiä sitä vaihtoehtoa, että temppuillessa voi olla toisten ihmisten ja jopa oman lapsen henki ja terveys vaarassa.
Sellaista tunnelmaa että mehän tehdään just mitä lystää.
Kyllähän se näkyy että paikkakunnalla ei poliisia ole. Aikaa riekkua.
Ja kun poliisi tulee, tiedotusverkosto toimii hyvin.
Varmaan rauhallisemmat ja täysjärkisemmät lapset ja nuoret lähtevät mielellään pois. - Anonyymi
Kuka tahansa saa tehdä lapsesta lastensuojeluilmoituksen, kun huomaa, että vanhemmat eivät välitä lapsesta huolehtia. Omaa nimeään ei tarvitse ilmoittaa, mutta perusteettomasti ilmoitusta ei saa tehdä.
https://wfcloudfi.service.tietoevry.com/WE.FCMyPage/WE.FCMyPage/MyPageWizard/NewApplication?formid=10000385&dyndelsys=5&editMode=False - Anonyymi
Lastensuojelusta mitään apua ole.
Kerran käyvät ja se on siinä tai kutsuvat tapaamiseen sossuun.
Hyvin kun esität voit huoleti huoltajana jatkaa päihteiden käyttöä.
Ja se on siinä. - Anonyymi
onko ko. tekijöiden suvuissa ollut enemmänkin vastaavaa käytöstä ??
- Anonyymi
Somerolaisten lasten vanhempien kasvatustaidot on puutteellisia.
Mutta ei sitä voi vaatia kun ei niillä vanhemmillakaan ole asiat olleet sen paremmin.
Perusasioita kasvatuksessa ei hallita ja tämä näkyy sitten kaikkena pahantekona sekä ilkivaltana. - Anonyymi
Varokaa perhekotia, joka on Pyölin suunnassa. Vie työtekijöiden rahat ja terveyden.
- Anonyymi
Nimettömänäkin voi tehdä poliisille ilmon, kun pahoja tilanteita ilkivaltaa, kiusaamista, todistaa, tietää. Nettivinkkinä tai liikennevalvontapyyntönä.
https://poliisi.fi/nettivinkki
Perusteeton ilmoitus johtaa kuitenkin siihen, että ilmiantaja tavalla tai toisella, esimerkiksi IP-osoitteen takaa, selvitetään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061