Miten laivan kulkusillat osuvat oikealle korkeudelle?

Anonyymi-ap

Ajatelkaapa sitä, että Jumalalla ei ole tällaisia huolia. Kun hän tekee sen, niin aina menee oikein. Nooan paatistakin eläimet pääsivät helposti ulos kulkusiltaa pitkin, vaikka paatti oli vuoren rinteellä. Jumala teki sen! Uskotko?

18

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumalan luomista eliölajeista 99% on kuollut sukupuuttoon.

      Ei mene Jumalallakaan putkeen kuin hyvin harvoin.

      • Anonyymi

        Jumala pani Marian paksuksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jumala pani Marian paksuksi.

        Vahinkoja sattuu paremmissakin piireissä.

        Mutt ei ihme että Jumala on äreä vanha kääkkä, kun naista on saanut vain kerran, senkin hyvin hätäseen ja heti paloi pohjaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jumala pani Marian paksuksi.

        Siinä sentään Iso-J onnistui.
        Toki minäkin olen onnistunut vastaavassa puuhassa kolme kertaa.
        Tai tiedä vaikka useamminkin, mutta kolme osumaa on varmistettu.


    • Anonyymi

      Hei mutta ihan oikeasti hei! Miten ne säätelee laivan korkeutta? Pumppaavat painetankkien vettä sisään tai ulos tarpeen mukaan?

      • Anonyymi

        Matkustajalaivan kulkusillan korkeuden säätö on tärkeä osa laivan ja terminaalin välistä turvallista ja sujuvaa kulkua. Kulkusillan korkeutta säädetään dynaamisesti vastaamaan laivan ja laiturin välistä korkeuseroa, joka vaihtelee muun muassa vuoroveden, laivan painon ja lastauksen mukaan.
        Kulkusillan korkeuden säätömekanismit:
        Hydrauliset järjestelmät:
        Yleisin tapa säätää kulkusiltaa on hydraulisesti. Tämä mahdollistaa tarkan ja tasaisen korkeuden säädön.
        Sähköiset moottorit:
        Joissain tapauksissa sähköiset moottorit voivat olla käytössä kulkusillan nostamiseen ja laskemiseen.
        Käyttöjärjestelmät:
        Kulkusiltojen korkeuden säätöä ohjataan yleensä terminaalissa sijaitsevasta ohjauskeskuksesta, jossa voidaan seurata laivan ja kulkusillan sijaintia ja säätää korkeutta vastaavasti.
        Turvalaitteet:
        Kulkusilloissa on usein turvalaitteita, kuten ylikuormitussuojia ja hätäpysäytyspainikkeita, varmistamaan turvallinen toiminta.
        Korkeuden säädön merkitys:
        Turvallisuus:
        Kulkusillan oikea korkeus estää kompastumiset ja putoamiset laivaan tai terminaaliin.
        Esteettömyys:
        Säätömahdollisuus mahdollistaa kulkusillan käytön myös liikuntarajoitteisille henkilöille.
        Sujuvuus:
        Oikea korkeus varmistaa sujuvan kulun laivaan ja sieltä pois, mikä on tärkeää etenkin suurille matkustajamäärille.
        Sääolosuhteet:
        Vuoroveden vaihtelut ja sääolosuhteet voivat vaikuttaa laivan ja terminaalin väliseen korkeuseroon, joten kulkusillan säätö on välttämätöntä.
        Kulkusiltojen korkeuden säätö on siis olennainen osa modernia satamatoimintaa, joka takaa turvallisen, sujuvan ja esteettömän kulun matkustajille.


      • Anonyymi

        Rukouksen voimalla 👌🤣


      • Anonyymi

        Laivan korkeutta ei säädetä. Kulkusiltaa säädetään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Laivan korkeutta ei säädetä. Kulkusiltaa säädetään.

        Kyllä kuule rahtilaivojen korkeutta säädellään ballastoimalla hyvinkin tarpeen mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä kuule rahtilaivojen korkeutta säädellään ballastoimalla hyvinkin tarpeen mukaan.

        Laiturilla?


    • Anonyymi

      Aiheutuiko Nooan lotjan mielettömistä paskapäästöistä sinileväongelma?

      • Anonyymi

        Arkki oli täynnä paskaa ja kusta.


      • Anonyymi

        Paska muuttui sinihomejuustoksi.


    • Anonyymi

      Arkkeja on rakennettu kyllä ja Noah tietysti jäänyt kirjanpitoon. Mutta että kaikki eläimet ?
      Pitäisi olla laivasto että kaikille löytyisi tilaa. Ja lisäksi
      monta satamaa että koko kirjo eläimiä saa matkalipun.
      Mutta eihän tämä tarina voi olla tarua kokonaan. Vaan
      Jos nimi Noah jää historiaan ja arkki. Niin uskottava.

      • Anonyymi

        Odysseus on historiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Odysseus on historiaa.

        Ilias-eepoksen ns. laivaluettelo on merkittävä lähde pronssikautisen kreikan kuningaskunnista. Ilias on paljon täsmällisempää historiallista tietoa kuin Genesis.


    • Anonyymi

      Tuo nyt on se pienin ongelma koko tarinassa.

      Odottelen vieläkin nuoren maan kreationistejen taksonomiaa, jotta voisimme edes aloittaa arvion, mahtuisivatko he tuohon paattiin. Valitettavasti heitä ei kiinnosta se, mitä eläimiä siellä olisi edes voinut olla.

      Mutta joka tapauksessa ruuan määrä pitäisi olla aika massiivinen.

      Ja se metaani. Joku pieni luukku, vaikka se ei olisikaan kiinni, ei riittäisi edes alkuunsa. Jokainen karjan pitäjä tietää tämän ongelman.

      Ja tämä on vasta pintaraapaisu koko ongelmalle. Joten tuo kulkusilta ei mahdu edes listaan vielä pitkään aikaan.

    • "Kun hän tekee sen, niin aina menee oikein."

      Sitä minä ihmettelen, että miten Nooa sai arkin kestämään kun nykyisilläkään rakennustekniikoilla ei voida rakentaa noin suuria puulaivoja. Eikä kyse ole tyynestä vedestä vaan aivan helvetillisestä hirmumyrkyistä, tulvien tsunameista, maanjäristyksistä ja tulivuorenpurkauksista. Jos Etelä-Afrikassa Karoon muodostelman sedimenttikerrokset (ja eläimet siinä mukana) kasautuivat ja laskostuivat 12 km paksuksi kerrokseksi niin miten ihmeessä tuollainen hutera arkki pysyi ehjänä?

      Alla linkissä esimerkkikuva Cape Foldin poimuvuorista, joissa sedimenttikerrokset ovat nousseet pystyyn ja kääntyneet kokonaan ympäri. Miten tällainen syntyi hetken tulvassa ja toisaalta miten arkki säilyi ehjänä. Uskovaisilla on ihanan sakea ristiriita selitettävänään.

      https://www.discover-sedgefield-south-africa.com/mountains.html

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      210
      3607
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3439
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      87
      2586
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      10
      2182
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      2097
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      10
      1914
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      41
      1717
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1591
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1160
    Aihe