Sosiaaliturvalla nimenomaan tulisi rikastua

Anonyymi-ap

Kun ihmiselle jää rahaa sijoittaa tuottavasti, hän lakkaa tarvitsemasta sosiaalitukia.

Sen sijaan sosiaalitukien leikkaaminen johtaa vain ja ainoastaan sosiaalitukia tarvitsevien lisääntymiseen. Monellakin tapaa, joista tuhoisin on se, että köyhyys tekee ihmisistä tyhmiä ja aloitekyvyttömiä, ja se taas vaikuttaa erittäin tuhoisasti tulevaan talouskasvuun ja koko yhteiskunnan toimintaan.

20

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli voitaisiin nostaa työssäkäyvien verotusta, eihän se ole vielä edes 100%:a, jotta pötköttelijä voi alkaa sijoittajaksi, kunhan känniltään ehtii.

      • Anonyymi

        Työssäkäyvien verotus ei tosiaankaan ole lähelläkään 100% ja pelkkä ansiotulojen verotus ei edes lähelläkään 50% keskimäärin. Sitä osaa verotuksesta on laskettu vuosikausia alemmas, joten nyt olisi aika alkaa nostaa takaisin.

        "Työssä käyminen" ei saa olla vapaalippu yhteisestä vastuusta. Eikä nykyisten tietoyhteyksien maailmassa mitään käymistä tulekaan tukea. Niiden, jotka voivat, tuleekin tehdä työt kotoaan käsin.

        Jos se sinua raksasiivoojaa harmittaa, niin kouluttaudu parempaan ammattiin.


    • Anonyymi

      Palsta on täynnä mitä typerimpiä trollauksia, mutta perusteltu järkevä avaus ei saa mitään kommentteja.

      • Anonyymi

        Missä näet sellaisen?


    • Anonyymi

      Poliittinen piirileikki: vasemmistopuolueet haluavat nimenomaan ylläpitää köyhien luokkaa, jolta saavat ääniä lupaamalla sosiaaliturvaa. Sosiaaliturvaa tarvitsevia tulee olemaan aina jonkun verran, mutta tietyt puolueet, kuten Vihreät, ovat riippuvaisia tuon luokan äänistä, ja ajavat köyhyyttä lisäävää politiikkaa, milloin minkäkin "hienon" asian varjolla, kuten luonnon tai ilmaston "pelastaminen" tai "eriarvoisuuden poistaminen".

      Sitten on oikeisto, joka loputtomasti ulisee veroistaan, joita Suomessakin on jo 30 vuoden ajan siirretty köyhempien maksettavaksi, sillä seurauksella, että kun köyhillä ei ole tarpeeksi rahaa, on pitänyt ottaa velkaa. Oikeistopuolueet ajavat avoimesti köyhyyttä lisääviä toimia, eivät edes yritä peitellä sitä. Heillä selityksenä on jokin mystinen "oikeudenmukaisuus".

      Ja sitten ihmetellään, miksi yhteiskunnan ongelmat eivät koskaan ratkea.

    • Anonyymi

      Niin, jos sosiaalituilla rikastuneet toisivat kulutuskysyntää ja aiheuttaisivat nousukauden talouteen!

      • Anonyymi

        Niin sanotussa suljetussa taloudessa se tapahtuisi ilman muuta, Suomen tyyppisessä eurotaloudessa vaikeammin, koska tuotanto on jo muualla eikä palaa ilman drastisia toimia, kuten reilut tullit ja oma valuutta.

        Mutta pointti onkin siinä, että kun köyhä rikastuu sosiaalituilla, hän ei enää tarvitse sosiaalitukia. Hänestä tulee nettomaksaja yhteiskunnalle.

        Puolueet sekä oikealla että vasemmalla pyrkivät estämään köyhien vaurastumisen. Vasemmisto tarvitsee tukielätit äänestämään itseään, ja oikeisto tarvitsee vasemmiston ruokkimat köyhät pelotellakseen äänestäjiään veroilla.

        Perinteinen oikeisto-vasemmisto-vastakkainasettelu on nykymaailmassa lähinnä teatteria, jota pidetään keinotekoisesti yllä. Todelliset jakolinjat ovat muualla.


    • Anonyymi

      Sinusta on näemmä tehnyt umpityhmän.

      • Anonyymi

        Miten niin?

        Kerropa minulle, paljonko sosiaaliturvasta leikkaamalla on koskaan säästetty.

        Miksi Suomessa 1980-luvulla vallitsi lähes täystyöllisyys, kun sosiaaliturva oli parempi. Yhdelläkään sosiaaliturvan heikennyksellä ei ole työllisyys parantunut, mutta nykyisenkin hallituksen aikana ne ovat lisänneet työttömyyttä.

        Eli missä se tyhmyys on? Sinun päässäsi vai minun päässäni?


    • Anonyymi

      Päivän teksti on ainoastaan katkelma täydestä evankeliumista.

      • Anonyymi

        Itkuvirsiä onkin jo tarpeeksi, ja ne ovat kaikki hyödyttömiä.


    • Anonyymi

      Ketjuun on ilmestynyt haukkuvia kommentteja, mutta ei yhtään perustelua, miksi aloituksessa olisi jotain väärin.

    • Anonyymi

      Orpo ja Purra tekee kaiken, että köyhäät ei pääsis vaurastua.

      • Anonyymi

        Muuten ei olis enää orija kuka tekee töitä.


      • Anonyymi

        Kyllä, niin ovat tehneet. En tiedä, mitä he luulevat sillä ihan oikeasti saavuttavansa.

        Muuta kuin velkaantuvan maan.


    • Anonyymi

      Mielestäni sos turva aiheuttaa lapsettomuutta, nytkin Suomi kärsii lapsipulasta.
      Eli sos turva kannattaisi lakkauttaa jotta saataisiin syntyvyys Suomessa nousemaan.
      50- luvulla ei rappeuttavaa sos turvaa ollut ja syntyvyyskin oli kohdillaan.

      • Anonyymi

        Väitteesi ei pidä paikkaansa. Lisääntyvä sosiaaliturva nimenomaan katkaisi pitkään jatkuneen syntyvyden laskun 1970-luvulla, kunnes se taas 1990-luvulla taloudellisen ahdingon, työttömyyden ja sosiaaliturvan rajoittamisen takia alkoi heilahdella alaspäin.

        Oikeistolainen "kuripolitiikka" on johtanut lähes jatkuvaan syntyvyyden laskuun, joka on huipussaan nykyisen köyhiä kurittavan hallituksen aikana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väitteesi ei pidä paikkaansa. Lisääntyvä sosiaaliturva nimenomaan katkaisi pitkään jatkuneen syntyvyden laskun 1970-luvulla, kunnes se taas 1990-luvulla taloudellisen ahdingon, työttömyyden ja sosiaaliturvan rajoittamisen takia alkoi heilahdella alaspäin.

        Oikeistolainen "kuripolitiikka" on johtanut lähes jatkuvaan syntyvyyden laskuun, joka on huipussaan nykyisen köyhiä kurittavan hallituksen aikana.

        50 luvulla ei ollut sos turvaa ja syntyvyys oli kohdillaan. 80-90-2000-2010-2020 syntyvyys laskee kuin lehmän häntä, vaikkakin sos turvalla elävä voi saada käyttöönsä enemmän rahaa kuin pienipalkkainen työntekijä.
        Eli tästä voi hoksata, että sos turvalla on etenkin syntyvyyteen haitallinen puoli.
        Joten palatkaamme 50 luvun metodeihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        50 luvulla ei ollut sos turvaa ja syntyvyys oli kohdillaan. 80-90-2000-2010-2020 syntyvyys laskee kuin lehmän häntä, vaikkakin sos turvalla elävä voi saada käyttöönsä enemmän rahaa kuin pienipalkkainen työntekijä.
        Eli tästä voi hoksata, että sos turvalla on etenkin syntyvyyteen haitallinen puoli.
        Joten palatkaamme 50 luvun metodeihin.

        Sosiaaliturvalla elävä ei voi saada käyttöönsä enemmän rahaa kuin pienipalkkainen työntekijä. Miksi levität valheita?

        Syntyvyys alkoi laskea jo vuonna 1947 ja suorastaan romahti 60-luvulla, jolloin niin suuri määrä ihmisiä muutti kaupunkeihin/Ruotsiin. 1970-luvulla sosiaaliturvan paraneminen pysäytti laskun, joka alkoi voimakkaan uudelleen 2010-luvulla, eli siis aikana kun sosiaaliturvaa alettiin rajusti leikata.

        https://stat.fi/til/synt/2019/synt_2019_2020-04-24_tie_001_fi.html

        Sosiaaliturvan "rapauttavasta" vaikutuksesta ei ole mitään näyttöä missään. Sosiaaliturvan puute rapauttaa kyllä.

        Todennäköisesti 1960-luvun maastamuutto ja osin siitä aiheutunut syntyvyyden lasku johtui sosiaaliturvan puutteesta. Se piti köyhät köyhinä, jolloin kotimainen kysyntä pysyi liian pienenä, että teollisia investointeja olisi kannattanut tehdä. Sen sijaan Ruotsissa sosiaaliturva oli korkeammalla tasolla ja sen seurauksena kysyntä ja työn tarve korkealla. Suomi pystyi edes osittain samaan vasta 1970-luvulla, kun sosiaaliturvaa alettiin parantaa.


    • Anonyymi

      Varastit rikkaiden liikeidean, teit rikoksen. Verovarojen kähveltäminen on rikkaiden yksinoikeus kuin myös töiden jättäminen köyhien murheeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      55
      5978
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2723
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      18
      1844
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      146
      1806
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1692
    6. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1650
    7. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      28
      1450
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1186
    10. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1163
    Aihe