"Olemme olleet yhteydessä alukseen, ja alus on ilmoittanut matkaavansa Perämerelle"
"..ei ole tiedossa, mistä alus oli lähtenyt ja mitä se on tekemässä"
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011373103.html
Intialainen sotalaiva Suomessa
40
355
Vastaukset
- Anonyymi
Vapise Nato-EU!
Pyhä kolminaisuus - Venäjä, Kiina ja Intia nousussa.- Anonyymi
Reitti Perämeren Persreikään eli Kemiin kartoitetaan. Ja ties vaikka maihin nousisivat ja kävisivät nauttimassa tummat toverit !
- Anonyymi
moloch_horridus kirjoitti:
Koskas kommunistinen diktatuuri ja fasistinen diktatuuri pyhiksi ovat nousseet?
Jos et satu tietämään niin kerrottakoon ettå Kemissä on kautta aikojen herkistytty tietyille asioille eri tavoin kuin suurimmassa osassa Suomea.
- Anonyymi
Matkalla pohjoista meritietä Intiaan Perämeren kautta?
😂
Missä se kartta taas olikaan?- Anonyymi
Spämmipete havaittu.
- Anonyymi
Spämmipete havaittu.
- Anonyymi
Kartasta päätellen botski ohitti jo Ahvenanmaan.
Ehkä Perämeri onkin huonosti kartoitettu, ja sen pohjoispäästä onkin laivareitti Pohjoiselle Jäämerelle? Ja intialaiset löytävät sen?
Kumman herkkä se r-än tiltu kyllä on, kun näin nopeasti reagoi...
😎
- Anonyymi
Se on Venäjällä valmistettu fregatti.
- Anonyymi
Se selittää, että on vähän klappia navigointilaitteistossa, mutta eiköhän tämä vielä Intiaan löydä.
Jos ei muuten niin hinattuna kuten Amiraali Kuznetsov.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/venajan-laivaston-ylpeydella-on-huomiota-herattava-tuntomerkki-syoksee-paksua-mustaa-savua-taivaalle/8426598
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
- Anonyymi
The more and louder they speak, the harder they fall
- Anonyymi
Intia hyökkäämässä Murmanskin satamaan upottamaan Venäjän ylpeyden: Amiraali Kuznetsovin.
.....Ellei kylmähauraus katkaise Kuzzea sitä ennen satama-altaaseen...- Anonyymi
Ei kai intialaisetkaan niin tyhmiä ole että tuota kautta yrittävät ! Stalinin kanavaa myöten sitä pitää Vienan merelle mennä; tollot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai intialaisetkaan niin tyhmiä ole että tuota kautta yrittävät ! Stalinin kanavaa myöten sitä pitää Vienan merelle mennä; tollot.
Tornionjokea pääsee melkein Jäämerelle asti. Sieltä Beringin salmen kautta on suora reitti Intiaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tornionjokea pääsee melkein Jäämerelle asti. Sieltä Beringin salmen kautta on suora reitti Intiaan.
Joo mutku siin on välil ne suojellut lohialueet. Ei sin noi vaa männä.
- Anonyymi
Aivan kauheaa, jos yksi laiva valloittaa koko Suomen?
Uutisissa on taas menty yli, miten tyhmä kansa tuollaisia voisi edes älykkäinä lukea?
Tuskin menee läpi missään maassa, ei edes meillä.- Anonyymi
Ja jos jonkun toisen valtion sotalaivan liike tuottaisi jotain uutisointia, varmasti 70 % uutisista tulisi Kiinan rannikolta jossa yhdysvaltalaiset sotalaivat runsainmitoin seilaavat?
Laivan seilatessa kansainvälisen merilain mukaisesti, tapahtuma ei ole edes ylittänyt uutiskynnystä. Tai sanotaanko niin, ettei siinä olisi mitään uutisoitavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja jos jonkun toisen valtion sotalaivan liike tuottaisi jotain uutisointia, varmasti 70 % uutisista tulisi Kiinan rannikolta jossa yhdysvaltalaiset sotalaivat runsainmitoin seilaavat?
Laivan seilatessa kansainvälisen merilain mukaisesti, tapahtuma ei ole edes ylittänyt uutiskynnystä. Tai sanotaanko niin, ettei siinä olisi mitään uutisoitavaa.Toivotaan, että ankkurit pysyvät mukana, toisin kuin Eagle S -laivalla.
- Anonyymi
Lammasmaiseen kansaan uppoaa mikä tahansa propaganda.
Jos pressa muuttaa mielensä, niin lampaat muuttaa mielensä, kuten nato-päätöksessäkin nähtiin.
- Anonyymi
Intia käy näytämässä sotavoimaansa Yhdysvaltojen uudelle pollealle apupojalle, joka voi mahdollisesti joskus sekaantua sen sisäisiin asioihin pakotteilla tai osallistumalla lännen sotakoalitioon.
- Anonyymi
Kartasta päätellen se mikä Perämerelle menee tulee sieltä ennen pitkää myös pois.
Ehkä.- Anonyymi
Ellei Venäjä ammu pascax
- Anonyymi
venäläiset tekemässä maihinnousua
- Anonyymi
Prutleri vaati intialaista tekemään ylimääräisen koukkauksen Perämeren kautta, koska muuten se ei olisi saanut mitään huomiota.
- Anonyymi
Venäjä häiritsi inkkarien tutkaa ja ovat nyt täällä.
Hello, we are from India, you know India? We come in peace. Where is India now?- Anonyymi
vetivät samaan aikaa perässään merikaapeli nippuja.
- Anonyymi
Ei se Suomessa ollut.
- Anonyymi
Ei ollukkaa se oli perämerellä.
- Anonyymi
Tulivat kysymään Suomelta kuinka pääsis NATOon ja saisi länsi aseita eikä ryssän ritsoja.
- Anonyymi
Intia ostaa aseita Venäjältä juuri julkistetun kauppatiedotteen mukaan 120 miljardilla dollarilla.
Länsaseiden laatu ei kuulemma ole alkuunkaan vakuuttanut Ukrainassa. 😉👉👌✌ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Intia ostaa aseita Venäjältä juuri julkistetun kauppatiedotteen mukaan 120 miljardilla dollarilla.
Länsaseiden laatu ei kuulemma ole alkuunkaan vakuuttanut Ukrainassa. 😉👉👌✌Päätit sitten kymmenkertaistaa kauppasumman lisäämällä nollan perään.
- Anonyymi
Tiltun mielestä se intialainen sotalaiva pitäisi upottaa vaikka sillä on täysi oikeus kulkea perämerellä.
Onko teillä joku Moskva syndrooma jäänyt päälle?
Odottakaahan jos Admin Kuzze tulee tänne eikä uppoa jäämerellä jo satamaan.... - Anonyymi
Samanaikaisesti kuin Intia kävi Suomessa näyttämässä kykyään puollustaa vapaata kansainvälistä merenkulkua, kovenevat suomalaisten puheet entisestään. Nyt jo leimattiin aivan tavalliset ja syyttömät merimiehetkin "Venäjän vihreiksi miehiksi". (Limnel).
- Anonyymi
...tai itse asiassa Suomi leimasi heidät jo silloin kun se otti sen kauppa-aluksen haltuunsa Suomenlahdella, jonka kaikkia merimiehiä ei ole ilmeisesti vieläkään vapautettu?
- Anonyymi
Ylen mukaan Intia ostanut ja 51 sota-alusta Venäjältä joten hyväksi ovat todenneet.
- Anonyymi
Unohdit mainita että:
Venäjä on toimittanut Intiaan 65 vuoden aikana 51 sota-alusta.
Kuten myös kaikkea muutakin sotatarviketta mutta Intia on jo pitkään alkanut hommata uutta kalustoa muualta kuin Venäjältä..
Ja lisäksi Intian oma puolustusteollisuus on jo ihan eri luokkaa kuin 65 vuotta sitten.... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Unohdit mainita että:
Venäjä on toimittanut Intiaan 65 vuoden aikana 51 sota-alusta.
Kuten myös kaikkea muutakin sotatarviketta mutta Intia on jo pitkään alkanut hommata uutta kalustoa muualta kuin Venäjältä..
Ja lisäksi Intian oma puolustusteollisuus on jo ihan eri luokkaa kuin 65 vuotta sitten....No nyt Intia hankkii Venäjältä sotakalustoa 120 miljardilla $, huoltovarmuuden takaamiseksi. Eivät luota USA:n toimituksiin. 😁👍
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No nyt Intia hankkii Venäjältä sotakalustoa 120 miljardilla $, huoltovarmuuden takaamiseksi. Eivät luota USA:n toimituksiin. 😁👍
Lisäsit jälleen perään nollan saadaksesi suuren summan.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun422979Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081867Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171850- 171444
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731420Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431308- 241275
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?791215- 311058
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa991035