HS:
Venäjä|Bloomberg: Venäjä huojuu pankkikriisin partaalla ja pankit harkitsevat hätärahoitusta
Kommentti:
"Näin naapurissa", sanottiin suomettumisen aikoihin Ylen tv-sarjassa, kun ystävyyttä laajennettiin, lujitettiin, syvennettiin, venytettiin, vanutettiin...
Silloin moni uskoi, että Neuvostoliitto on ikuinen.
Ja nyt Venäjäkin huojuu....
Eli surkeasti menee.
Putin voisi tosin lohduttautua niin kuin Leppäsen Preeti Pohjantähdessä, kun asiat olivat oikein huonosti, että
"On tota pernaa kumminkin...".
Valitettavasti taitaa olla niin, ettei pernaakaan ole.
Iltalehti kertoi 29.5.-25:
Putin: ”Meillä ei ole tarpeeksi perunoita”
Myös Valko-Venäjä kärsii perunapulasta.
VENÄJÄ HUOJUU, EIKÄ OLE EDES PERNAA...
Anonyymi-ap
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Joskus muinoin oli jossain lehdessä sellaista juttua, että venäläiset haukkuivat suomalaisia tsuhniksi ja harmaanaamaisiksi, tyhmiksi perunansyöjiksi.
Nyt voisi sanoa, että
"Muistuis varmaan sullekin!"
Uusia pottuja ynnä lohikalaa, vaikka.- Anonyymi
Siitä voisi tehdä vaikka sketsin.
Menneiden aikojen hyvien sketsi-ohjelmien tapaan:
ÄVPK, Ällitälli, Soitinmenot, Pulttibois...
- Anonyymi
Onneksi soomesa menee totella hyvin kun keela maksaa.
- Anonyymi
Venäjällä ei ole Kelaa lainkaan,
nekin rahat menisivät
mielenvikaisen Putinin
ja Kremlin mafian sotaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.778682Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli662835Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä182088- 1572011
Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️211963Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1381881Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?301730- 461546
- 1021497
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411256