https://yle.fi/a/74-20171122
On erityisen vaarallista antaa kylähulluille lisää virtaa.
Vesilahden oma peukkula
25
1190
Vastaukset 25
- Anonyymi
https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000011298163.html
Kapean soratien varresta irtaantuu pihatie, jota varjostavat vanhat kuuset. Pihassa on keltainen omakotitalo, jonne on rekisteröity kristillisen yhdistyksen postiosoite.
Vielä muutamia vuosia sitten yhdistys kiitteli Jumalaa, pyysi rukouksia ja kertoi auttavansa ihmisiä irti rikoskierteistä.- Anonyymi
"Vielä muutamia vuosia sitten yhdistys kiitteli Jumalaa, pyysi rukouksia ja kertoi auttavansa ihmisiä irti rikoskierteistä."
Eikös sitten enää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Vielä muutamia vuosia sitten yhdistys kiitteli Jumalaa, pyysi rukouksia ja kertoi auttavansa ihmisiä irti rikoskierteistä."
Eikös sitten enää?On meillä kristillisiä yhdistyksiä:
https://www.google.com/search?q=vesilahti+kristillinen+yhdistys
Mitä kannattaa välttää, jos kohtaa peukkua käyttäneen henkilön?
– Ei kannata provosoida, tuijottaa tai kommentoida ihmisen käytöstä tai ulkonäköä. Harhoja ei kannata ryhtyä kiistämään, vaan pikemminkin kannattaa rauhoittaa tilanne.
Maallikon kannattaa olla mahdollisimman neutraali ja empaattinen. Kohtaamisia kannattaa välttää. Jos näkee kaukaa vastaan tulevan oudosti ja pelottavasti käyttäytyvän ihmisen, Sundellin mukaan olisi hyvä vaihtaa kadun puolta. Jos kontakti tulee joka tapauksessa, pitää yrittää toimia normaalisti. Harhoja ei kannata kiistää, mutta niihin ei kannata lähteä mukaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On meillä kristillisiä yhdistyksiä:
https://www.google.com/search?q=vesilahti kristillinen yhdistys
Mitä kannattaa välttää, jos kohtaa peukkua käyttäneen henkilön?
– Ei kannata provosoida, tuijottaa tai kommentoida ihmisen käytöstä tai ulkonäköä. Harhoja ei kannata ryhtyä kiistämään, vaan pikemminkin kannattaa rauhoittaa tilanne.
Maallikon kannattaa olla mahdollisimman neutraali ja empaattinen. Kohtaamisia kannattaa välttää. Jos näkee kaukaa vastaan tulevan oudosti ja pelottavasti käyttäytyvän ihmisen, Sundellin mukaan olisi hyvä vaihtaa kadun puolta. Jos kontakti tulee joka tapauksessa, pitää yrittää toimia normaalisti. Harhoja ei kannata kiistää, mutta niihin ei kannata lähteä mukaan.Pitääkö meidän nyt oppia erottamaan krisitillisen yhdistyksen jäsen peukun käyttäjästä? Kumpi on vaarallisempi vai yhtä vaarallisia?
- Anonyymi
Peukkuenergiaa... Missä olen kuullut?
- Anonyymi
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011420010.html
Jalon mukaan iskulause on poikinut jonkin verran palautetta. Ikävän mielleyhtymän vuoksi iskulausetta ei aiota toistaiseksi lisätä tuleviin markkinointimateriaaleihin.
- Anonyymi
Paha juttu kun oman pitäjän hovihankkija lopettaa niin mistä nyt saa huumeita.??????
- Anonyymi
Kaikenlaisia hiippareita on pesiytynyt Vesilahteen. Diilereitä ja muita kriminaaleja .
- Anonyymi
Missä Vesilahdessa nyt mennään huumeiden kanssa. Onko "lupa tehdä" voimassa myös tällä alueella?. Mitkä on kaupan keskukset ja kuka touhuaa taustoilla. Välittääkö oikeasti kukaan ?.
- Anonyymi
EI.Mattojen alle lakaistaan kaikki syvän hiljaisuuden vallitessa.
- Anonyymi
Tampere ja pirkanmaa kolmanneksi kovimmat pitoisuudet.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011420311.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=is_tf&utm_source=supersaa.fi&utm_content=promobox - Anonyymi
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000011422510.html
Muuntohuume alfa-PVP:n eli peukun käyttö on lisääntynyt nopeasti muutamassa vuodessa. Suomessa käytetään asiantuntijoiden mukaan peukkua poikkeuksellisen paljon verrattuna eurooppalaiseen tasoon. - Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20176981
Erittäin koukuttavaa muuntohuumetta alfa-PVP:tä eli niin sanottua peukkuhuumetta voi löytyä muistakin huumausaineista, kuten amfetamiinista ja kokaiinista. Vaarassa ovat erityisesti satunnaiskäyttäjät, jotka eivät osaa varautua siihen, että aineita on saatettu jatkaa tai korvata muilla aineilla.
– Amfetamiinia käyttävät ihmiset kertovat, että heille on myyty amfetamiinia, ja se onkin osoittautunut pelkäksi peukuksi, sanoo A-klinikkasäätiön suunnittelija Jenny Kaasinen-Wickman.- Anonyymi
Totta viserrät.
- Anonyymi
Etenkin pääkaupunkiseudulla kaduilla näkyvän ”peukun” käyttö kuohuttaa. Helsingin poliisilaitos on saanut runsaasti palautetta päihteiden käytön aiheuttamasta turvattomuuden tunteesta. Peukkuun liittyvät huumerikokset ovat kasvamassa tänä vuonna ennätyslukemiin.
– On vaikea arvioida mihin suuntaan tässä ollaan menossa, mutta pelkomme on, että tilanne vain pahenee tästä. Mutta poliisi tekee kaikki toimet, mitä vallassamme on, rikostarkastaja Kimmo Sainio Helsingin poliisista sanoo.
Kysyimme A-klinikan lääketieteelliseltä johtaja Ulriika Sundellilta, miten tavallisen kansalaisen kannattaa peukun käyttäjä kohdata. Tilanteesta on tulossa yhä useammalle arkipäivää.
Peukun pitkäaikaiskäyttö näkyy yleensä myös ulkoisesti. Käyttäjät ovat usein hoikkia, ehkä hieman rähjäisen näköisiä ulkoisesti, sillä syöminen ja itsestä huolehtiminen jäävät usein huumeiden käytön varjoon.
Peukun käytön tunnistaa usein henkilön huutelusta, kiihtyneisyydestä ja levottomasta liikehdinnästä. Sundell kertoo, että peukku tekee käyttäjästä usein aggressiivisen tai saa käyttäytymään muuten poikkeavasti.
– Kasvot ja raajat nykivät, käyttäjä voi nähdä harhoja tai puhua näkymättömille. Käytös on arvaamatonta – joskus jopa hyökkäävää tuntemattomia kohtaan, Sundell kertoo.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8cf985b0-0d80-401f-9b17-32742a07db0f - Anonyymi
ABC n mainoslause lentää roskiin
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8e4dbc5c-1c0c-4ff4-9e89-ee6fc578bee4- Anonyymi
Ei ABC :t muutenkaan ole kovin viihtyisiä paikkoja, itse en niissä käy juurikaan jollei ole pakko. Kolhoosikonseptilla houkutellaan ne jotka ei tajua muusta kuin s bonuksista ettei ne vaan jää saamatta vaikka maksaisi enemmän ostoksistaan kuin muualla. Siis tyhmiä varten
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20178742
Jennan mukaan hänen sydämensä on vaurioitunut pahoin. Hän kertoo, että hänet on elvytetty henkiin seitsemän kertaa sydämen pysähtymisen vuoksi.
Alfa-pvp aiheuttaa käyttäjälleen monia fyysisiä ja psyykkisiä haittoja. Jennan hampaat ja hiukset ovat menneet huonoiksi, iho on ohentunut ja sääri on turvoksissa. Siinä saattaa olla peukkuhuumeen aiheuttama paise ihon alla.- Anonyymi
Alfa-pvp:n käytön riskejä lisää se, että käyttäjä ei voi tietää, mitä aine sisältää. Siihen on voitu sekoittaa vessanpesuainetta, pyykinpesuainetta tai mitä vaan.
- Anonyymi
Kamalia asioita se peukkuhuume teettää.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/13e0cbad-419f-4014-8b42-6c9203ccaf75- Anonyymi
"Itsepuolustus meni vähän yli"
"""
Hän kertoi pelästyneensä ja ottaneensa sängyn vieressä olleella jakkaralla olleen kääntöveitsen, jolla iski miestä muutaman kerran kaulaan.
Mies kaatui lattialle, minkä jälkeen nainen puukotti häntä vielä selkään. Naisen mukaan uhrista ei lähtenyt ääntäkään. Hänen mielestään näytti siltä, ettei mitään ollut tehtävissä.
– Itsepuolustus meni vähän yli, nainen sanoi poliisille kuulusteluissa.
"""
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20182287
Pelle on asunut Helsingin Kalliossa vuosikymmeniä. Juoppoja ja hitaita pilvenpolttajia on aina riittänyt noilla kulmilla ja tähän asti yhteiselo on sujunut hyvässä hengessä. Nyt alfa-PVP-huume eli peukku on muuttanut kaiken. - Anonyymi
Vesilahti on Akaan naapurikunta joten nyt tarkkana jälkikasvunsa kanssa mitä ne missäkin puuhaa.
https://akaanseutu.fi/2025/10/20/poliisi-kohtaa-peukun-kayttajia-myos-akaan-alueella-tulee-ilmi-rattijuopumusten-tai-halytystehtavien-esimerkiksi-hairiokayttaytymisen-yhteydessa/
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3881589Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan841071Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94942Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63859Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49768Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43765- 60730
- 121725
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10688- 39669
- 57636
- 50626
- 45567
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 33555
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33548Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85508- 82497
- 49493