Uimataito on kuin polkkupyörlläajotaito, kaikkien pitäisi osata. Kysymys on ihmishengistä.
Joko valtuuston politiikkoänkyrät ovat kuolleet, että saadaan Hankoon uimahalli?
Muistakaa, että veronmaksajat ovat kaupungin tärkein rahoituslähde. Eläkeläiset ovat suuri veronmaksajaryhmä, paljon tärkeämpi kuin on tähän mennessä kuviteltu. Kun oikein lasketaan, niin eläkeläiset ovatkin tuloksissa muuttuneet kunnille rasistuksesta kultakaivokseksi.
Hangossa asuu keskimääräistä enemmän eläkeläisiä kuin Suomessa yleensä. Se on hyvä, Miten pidentää heidän veronmaksukykyään, parantaa hyvinvointia?
Vesiliikunta on vanhenevan väestön kykyliikunta numero uno. Polvet ja lonkat eivät kestä enää kävelyä, saatika lenkkeilyä. Vesi kannattaa osan painosta, minkä takia vesijuoksu ja voimistelu vedessä ruudun ääressä pidentää vanhusväestön veronmaksukykyä.
Babsun porukka ja etuoikeutetut demarit eivät ymmärrä tätä ollenkaan. Omassa rikkaiden kuplassaan he ehkä käyvät osakkaina Tehtaanniemen uimalassa, mutta entäs 99% hankolaisista?
Hanko tarvitsee uimahallin. Piste. Så är det.
Allesammans vet det, men inte lever som medmänniskor i riktig anda.
Uimataito lisätään oppivelvollisuuteen. Miten Hanko hoitaa opetuksen?
15
369
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa mieltä!
- Anonyymi
Somalit vois osallistua eukon kannon kisaan on niin lihavia eukkoja tokkopa jaksaaa kukaan kantaa. Hahahhahahahha
- Anonyymi
Taas alkoi uusimaa uimahalli marmatus
Hankoon tarvitaan uimahalli ja se on faktaa, mutta se, että täällä palstalla joka kirjoitus käsittelee vain samaa itkuvirttä. Uimahalli, uimahalli.
Jos kouluun tulee uimataipakko, ei sitä kukaan noudata. Nyt kouluista äääsee ulos lukutaidottomia- Anonyymi
Joo jäätkö luokalle, kun et osaa uida. Laskea ja lukea ei tarvi enää osata, kun pääsee peruskoulun läpi.
Kun ei saa enää jättää luokalle. Tulee oppilaalle paha mieli. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo jäätkö luokalle, kun et osaa uida. Laskea ja lukea ei tarvi enää osata, kun pääsee peruskoulun läpi.
Kun ei saa enää jättää luokalle. Tulee oppilaalle paha mieli.Kertotaulu pitää osata ja lukea ja kirjoittaa. Ja uida.
- Anonyymi
"jäkätys" jatkuu niin kauan kuin uimahalli on valmis.
- Anonyymi
Loput kivat asiat opitaan levator skogenissa
- Anonyymi
Hanko tarvitsee uimahallin. Piste. Så är det.
Allesammans vet det, men inte lever som medmänniskor i riktig anda. - Anonyymi
Ja redbullia että saa siivet selkään.
- Anonyymi
Olin 1980-luvulla Russarössä varusmiespalveluksessa, ja ihan samat puheenaiheet Hangossa silloinkin.
Varusmiesten uimamerkinnät jäivät suorittamatta, koska Hangossa ei ollut uimahallia. Eipä silti, ei Hangossa koskaan hiihdettykään.- Anonyymi
Muistan hyvin miten Upinniemessä uimatulokset olivat erinomaisia, tosin olihan se varusmiesten meripainotus siellä selvää. Myös siviilit saivat käydä varuskunnan uimahallissa, ainakin me jotka asuimme siinä lähellä. Kävimme myös lähikaupassa varuskunta-alueella.
Mutta joo, se uimahalli antoi hyvää pohjaa sukeltajille ja muillekin merellä liikkuville. Luulisi olevan Hangollekin tärkeä rakennuskohde. Kunhan suhdanteet muuttuu paremmaksi, jospa sitten.. - Anonyymi
11 vuotta uitiin Säkylässä, kun alokasaika oli siellä.
- Anonyymi
Miksi ihmeessä kaikkien pitäisi osata uimataito? :D Mikään pakko ei ole uida yhtään missään jos ei kiinnosta.
- Anonyymi
Uimataito on kansalaistaito se tulee osata ihan jokaisen.
- Anonyymi
Yleistietokin on kansalaistaito, joka tulee jokaisen omata. Kysypä joltakulta naama ruudussa kulkevalta vaikkapa mikä on jännitteen yksikkö tai mikä on veden kiehumispiste, et varmasti saa oikeaa vastausta. "Öö, ku toi Sieppi somettaa vaa vaatteista, ni emmä tiiä"...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696