Palstaa, teistinen varjonyrkkeily

Anonyymi-ap

Ilmoitan
Monelle palstan teistille keskustelu teismistään näyttää olevan kuin eräänlainen varjonyrkkeily ottelu kaikkialla olevia ns. uskovaisuushahmoaan vastaan.


Miksi palstaa,teismissä on annattu niin suuri merkitys ns. uskovaisuushahmoille, Jumalalle - joiden oletetaan olevan ja esiintyvän edes jossain?


Kyseessä on ikään kuin eräänlainen peseminen, jossa oletus uskovaisuushahmosta toimista pitää keinoja kaihtamatta saada pois olemasta. Ja ajatukset omasta mielestä kaihertamasta. Miksi Jumala ei auta maailmaa


Kaikki noudattavat ns. Raamatun juonta, jossa reippaat palstateistit ensin tunnistavat luuraavan uskovaisuushahmon ja sitten alkavat neutralointi yritykset, miksei Hän auta maaimaan - sen vaikutuksille erilaisia Kaikkivopiman taikalaatikon kapineita käyttämällä.

Eikö yksinkertaisesti helpompaa olisi vain keskittyä elämäänsä? Ja jättää varjonyrkkeily tai siirtyä argumentoimaan teismien palstalle, jos ne kiinnostavat?
Miksi Jumala ei siis auta?P

7

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jo.

    • Anonyymi

      Joko liityit Saunatonttu lahkoon?

    • Anonyymi

      Amerikan homoja vastaan on helppo varjonyrkkeillä kun ovat kuolleet, eikä oikeat homot välitä jos kuolleita homoja herjataan.

    • Anonyymi

      Tuli vaan mieleeni kreikkalaiset viisaat ajattelijat ja nimimiehet, sanasta teisti, tai teismi. Jolla myös vastakohta. En sano.
      Elikkä siis johtopäätökseni: Teologia ei olisikaan minkään valtakunnan tiedettä, mutta historia tieteen haarana ja viisaat kreikkalaiset ajattelijat "heitettäisiin romukoppaan." Miksi?
      Eihän siinä ole päätä ei edes sitä töpöhäntääkään.
      Ja mistähän kreikkalaiset ajattelijaviisaat ylipäätään "keksivät" mitään? Onkohan nykymaailma pahasti hukassa? Siihen selityksiä Pyhästä Raamatustamme.
      Ja nykyajattelun "tasosta".
      "Viisaaksi he ovat lukeneet. Ja tyhmiksi tulleet."
      Luottamus Isään Jumalaan ja Herraan Jeesukseen on kaikkitenkin pelastavaa?
      Herra Jeesus, Davidin huonetta ja sukua.
      Koulun joulunäytelmästä lainattua. En edes yhdistä tätä valtakunnanpolitiikkaan.
      Siksi, kun se on taas eri tieteen haara, ja lukunsa sinänsä.

    • Anonyymi

      UP oma avaus ylös

      • Anonyymi

        Upe


    • Anonyymi

      UP

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      46
      4259
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      12
      4119
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      40
      3358
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      86
      3327
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3157
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      164
      2860
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2450
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2449
    9. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      59
      2211
    10. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1888
    Aihe