Ajaen kaksi saman skuutin päällä ja auton eteen ja huonosti siinä kävi. Näitä on karsea katsella kun kakarat ajavat karseaa vauhtia, yleensä ilman kypärää, puhelimet kädessä joka isommassa kaupungissa ihmisvilinän keskellä. Kolareiden sattuessa ei mitään vastuita. Tuottavat julkiselle terveydenhuollolle kuluja, poliiseille ja vakuutusyhtiöille.
Nämä skuutti yhtiöt ovat turhan harmin tuottajia joiden pitäisi ottaa enemmän vastuuta näistä harmista.
Toinen iso harmi kun käyttäjät jättävät keskelle teitä skuutit ja kuinka helposti niihin pimeässä törmää ja sekin voi tuottaa törmäilijälle aivovamman joka tuo loppuelämän haitan ja myös yhteiskunnalle kuluja työkyvyttömyyden ja sairauden hoito tarpeita.
Nämä skuutti yhtiöt ovat turhan harmin tuottajia joiden pitäisi ottaa enemmän vastuuta näistä harmista.
Toinen iso harmi kun käyttäjät jättävät keskelle teitä skuutit ja kuinka helposti niihin pimeässä törmää ja sekin voi tuottaa törmäilijälle aivovamman joka tuo loppuelämän haitan ja myös yhteiskunnalle kuluja työkyvyttömyyden ja sairauden hoito tarpeita.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Sitä saa mitä tilaa.
Kuka tilasi ja mitä tilasi? Liikenteessä voi kuitenkin sivullinen myös joutua uhriksi, vaikka ei tilannut yhtään mitään.
Jep. Toivottavasti ovat nyt tyytyväisiä... ainakin se toinen. . .
Taisi olla Pirkkalan puolella eikä Tampereella.
Sähköpotkulautailija rinnastetaan polkupyöräilijäksi, joten sähköpotkulaudalla ei saa ajaa jalkakäytävällä. Sähköpotkulaudalla ajaminen on sallittua vain 15 vuotta täyttäneille. Sähköpotkulaudalla ei voi kuljettaa toista henkilöä eikä sillä ajaessa ole sallittua tuijottaa kännykkää. Humalassakaan sillä ei voi liikkua – jos alkoholipitoisuus kuljettajan veressä ylittää 0,5 promillea tai veressä on huumausaineita, seuraamuksena on 200 euron liikennevirhemaksu ja mahdollinen huumausaineen käyttörikosepäily, korostaa Sisä-Suomen poliisi tiedotteessaan.
Huonosti kävi
Kuski kuoli Täysin oma syy. Henki pois.
Poliisi epäilee myös autokuskia, joten täysin oma syy ei silloin ole kyseessä, mikäli autoilijan todetaan rikkoneen tieliikennelakia.
"Poliisi epäilee henkilöauton kuljettajaa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kuolemantuottamuksesta ja vammantuottamuksesta."
https://yle.fi/a/74-20173832
Kaduilla ei oikein uskalla kävellä kun
skuutteja hurahtaa milloin mistäkin päälle.
Älytön keksintö.
Jonkinlaista ääntä/pörinää/kilkatusta ne skuutit sais pitää.. että ne havainnoisi paremmin. Sama on muuten sähköautojen kanssa. . . Äänettömiä-tappajia.
Poliisi ehti jo aikaisemmin julistaa autoilijan syyttömäksi. Nyt kuitenkin myös auton kuljettajaa epäillään rikoksesta. Tässä vaiheessa häntä koskevat tutkintanimikkeet ovat liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja kuoleman- sekä vammantuottamus.
Eivät koske, ainostaan poliiisi tutkii mahdollista rikettä, älä lässytä omiasi.
Esitutkintalaki 805/2011 - 4 luku
Esitutkintaperiaatteet ja esitutkintaan osallistuvien oikeudet
2 §
Syyttömyysolettama
Rikoksesta epäiltyä on kohdeltava esitutkinnassa syyttömänä.
Syytön, kunnes toisin todistetaan. Kun on todistettu ja tuomittu, niin sitten on syyllinen.
Syy saattaa olla autoilijan 27 § ensimmäisen momentin vastainen toiminta.
"Ajoneuvolla suojatietä lähestyttäessä on noudatettava erityistä varovaisuutta ja ajettava sellaisella nopeudella, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä."
Tuo on aina voimassa ajoradan ajoneuvon kuskeilla. Tuo pätee, vaikka ketään ei näy suojatien läheisyydessä.
Pitää pysähtyä jokaisen suokatien kohdalla ja katsoa ympärilleen, ettei vaan jostain puskan takaa sujahda joku potkulautailija suojatielle.
joko sen kuskin etnisyys eli nimi on selvillä ?
Eihän suojatiellä saa ajaa pyörällä tai skuutilla ja jos ajaa niin on silloin itse väistämisvslvollinen tai talutettava pyörä tai skuutti, jolloin onkin jalankulkija ja silloin aito on väistämisvelvollien.
Hyvin kiteytetty. Poliisikin sekoilee, kun ensin julistettiin, että autoilijaa ei syytetä tapahtuneesta, mutta sitten poliisi vaihtoi mielipidettä ja nyt tutkitaan, oliko autoilija varomaton. Voiko siinä mitenkään varoa, jos skuutti törmää suoraan auton eteen.
Väärää tietoa. Suojatiellä saa pyöräillä. Ajoradan saa ylittää suojatien kohdalla pyöräilemällä ja skuuttaamalla yli. Väistämissäännöt ovat sitten eri asia. Kannattaa opetella liikennesäännöt ja varsinkin väistämissäännöt.
Väistämissäännöt autoilijan näkökulmasta
https://youtu.be/3nj4SmyEwII
Väistämissäännöt pyöräilijän näkökulmasta
https://youtu.be/nparGCTzSls
Niinhän tuo aikaisempi kirjoittaja juuri laittoi, ei siinä mitään väärää tietoa ollut.
Jos taluttaa, niin on jalankulkija, ja auto on silloin aina väistämisvelvollinen.
Jos ajaa, niin on väistettävä ajoneuvoja.
Case closed.
Taitaisi olla parasta kieltää skuutit kokonaan koska joka kaupungissa on sama älytön meno. Jos ei jollain laitteella osata käyttäytyä se on poistettava käytöstä.
tolla periaattella pitäis poistaa autot.ne on tappanu paljon enempi ihmisiä.
pirkkalas toi oli mitä se tänne kuuluu.olis vanhempana ehkä autolla tappanu monia .parempi muiden tielläliikkujien kannalta että tommoset lähtee aikaisin pois.
Pirkkala on melkein Tamperetta.
Pariisi on kieltänyt sähköpotkulaudat.
Pariisi taisi kieltää vuokralaudat. Omalla saa ilmeisesti ajella.
Varovaisuusvelvoite on Pirkkalan skuuttiturman tutkinnan keskiössä – tämä jokaisen autoilijan pitää tietää siitä
https://yle.fi/a/74-20173993
Mennäänkö tässä helposti lillukanvarsiin? Skuutilla ajavan pitää väistää, mutta jos ei väistä, niin autoilija on silloin velvoitteen mukaan syyllinen. Läheskään aina ei ole mitään vedenpitävää todistusaineistoa, jolloin on sana sanaa vastaan. Toteutuuko oikeus?
Darwin...