Ajaen kaksi saman skuutin päällä ja auton eteen ja huonosti siinä kävi. Näitä on karsea katsella kun kakarat ajavat karseaa vauhtia, yleensä ilman kypärää, puhelimet kädessä joka isommassa kaupungissa ihmisvilinän keskellä. Kolareiden sattuessa ei mitään vastuita. Tuottavat julkiselle terveydenhuollolle kuluja, poliiseille ja vakuutusyhtiöille.
Nämä skuutti yhtiöt ovat turhan harmin tuottajia joiden pitäisi ottaa enemmän vastuuta näistä harmista.
Toinen iso harmi kun käyttäjät jättävät keskelle teitä skuutit ja kuinka helposti niihin pimeässä törmää ja sekin voi tuottaa törmäilijälle aivovamman joka tuo loppuelämän haitan ja myös yhteiskunnalle kuluja työkyvyttömyyden ja sairauden hoito tarpeita.
Taas kaksi tyttöä 16v tölmäsi skuutilla
18
175
Vastaukset
- Anonyymi
Sitä saa mitä tilaa.
- Anonyymi
Kuka tilasi ja mitä tilasi? Liikenteessä voi kuitenkin sivullinen myös joutua uhriksi, vaikka ei tilannut yhtään mitään.
- Anonyymi
Taisi olla Pirkkalan puolella eikä Tampereella.
- Anonyymi
Sähköpotkulautailija rinnastetaan polkupyöräilijäksi, joten sähköpotkulaudalla ei saa ajaa jalkakäytävällä. Sähköpotkulaudalla ajaminen on sallittua vain 15 vuotta täyttäneille. Sähköpotkulaudalla ei voi kuljettaa toista henkilöä eikä sillä ajaessa ole sallittua tuijottaa kännykkää. Humalassakaan sillä ei voi liikkua – jos alkoholipitoisuus kuljettajan veressä ylittää 0,5 promillea tai veressä on huumausaineita, seuraamuksena on 200 euron liikennevirhemaksu ja mahdollinen huumausaineen käyttörikosepäily, korostaa Sisä-Suomen poliisi tiedotteessaan.
- Anonyymi
Huonosti kävi
Kuski kuoli Täysin oma syy. Henki pois.- Anonyymi
Poliisi epäilee myös autokuskia, joten täysin oma syy ei silloin ole kyseessä, mikäli autoilijan todetaan rikkoneen tieliikennelakia.
"Poliisi epäilee henkilöauton kuljettajaa liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kuolemantuottamuksesta ja vammantuottamuksesta."
https://yle.fi/a/74-20173832
- Anonyymi
Kaduilla ei oikein uskalla kävellä kun
skuutteja hurahtaa milloin mistäkin päälle.
Älytön keksintö. - Anonyymi
Poliisi ehti jo aikaisemmin julistaa autoilijan syyttömäksi. Nyt kuitenkin myös auton kuljettajaa epäillään rikoksesta. Tässä vaiheessa häntä koskevat tutkintanimikkeet ovat liikenneturvallisuuden vaarantaminen ja kuoleman- sekä vammantuottamus.
- Anonyymi
Eivät koske, ainostaan poliiisi tutkii mahdollista rikettä, älä lässytä omiasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eivät koske, ainostaan poliiisi tutkii mahdollista rikettä, älä lässytä omiasi.
Esitutkintalaki 805/2011 - 4 luku
Esitutkintaperiaatteet ja esitutkintaan osallistuvien oikeudet
2 §
Syyttömyysolettama
Rikoksesta epäiltyä on kohdeltava esitutkinnassa syyttömänä.
Syytön, kunnes toisin todistetaan. Kun on todistettu ja tuomittu, niin sitten on syyllinen. - Anonyymi
Syy saattaa olla autoilijan 27 § ensimmäisen momentin vastainen toiminta.
"Ajoneuvolla suojatietä lähestyttäessä on noudatettava erityistä varovaisuutta ja ajettava sellaisella nopeudella, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä."
Tuo on aina voimassa ajoradan ajoneuvon kuskeilla. Tuo pätee, vaikka ketään ei näy suojatien läheisyydessä.
- Anonyymi
joko sen kuskin etnisyys eli nimi on selvillä ?
- Anonyymi
Eihän suojatiellä saa ajaa pyörällä tai skuutilla ja jos ajaa niin on silloin itse väistämisvslvollinen tai talutettava pyörä tai skuutti, jolloin onkin jalankulkija ja silloin aito on väistämisvelvollien.
- Anonyymi
Hyvin kiteytetty. Poliisikin sekoilee, kun ensin julistettiin, että autoilijaa ei syytetä tapahtuneesta, mutta sitten poliisi vaihtoi mielipidettä ja nyt tutkitaan, oliko autoilija varomaton. Voiko siinä mitenkään varoa, jos skuutti törmää suoraan auton eteen.
- Anonyymi
Taitaisi olla parasta kieltää skuutit kokonaan koska joka kaupungissa on sama älytön meno. Jos ei jollain laitteella osata käyttäytyä se on poistettava käytöstä.
- Anonyymi
tolla periaattella pitäis poistaa autot.ne on tappanu paljon enempi ihmisiä.
- Anonyymi
pirkkalas toi oli mitä se tänne kuuluu.olis vanhempana ehkä autolla tappanu monia .parempi muiden tielläliikkujien kannalta että tommoset lähtee aikaisin pois.
- Anonyymi
Pirkkala on melkein Tamperetta.
Pariisi on kieltänyt sähköpotkulaudat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko1141755Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik201442- 2141414
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2141352- 1801217
Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o841098Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151079Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie34936- 74889
Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!
Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka68829