Veikö vouti Fincapin nosturin Sevaksen työmaalta?

Anonyymi-ap

Joupin kerrostalon työmaalta vietiin aika varhaisessa vaiheessa rakentamista nosturi pois alkuvuodesta. Muistaako kukaan milloin se tapahtui?

Ulosottolaitos on tammi- ja helmikuussa ulosmitannut kahteen eri otteeseen SPFR Pohjanmaa Oy:n yrityskiinnityksen alaista omaisuutta:

"Ulosottolaitos on 31.1.2025 ilmoittanut, että SPFR Pohjanmaa Oy:n yrityskiinnityksen alaista
irtainta omaisuutta on ulosmitattu 14.1.2025."

"Ulosottolaitos on 24.2.2025 ilmoittanut, että SPFR Pohjanmaa Oy:n yrityskiinnityksen alaista
irtainta omaisuutta on ulosmitattu 13.2.2025."

Sopisiko tämä ajankohta yhteen?

Tuleekohan tuo talo muutenkaan Fincapin toimesta valmiiksi, vai ehtiikö kupit mennä nurin ennen sitä?

19

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mistä nämä näkee?

      • Anonyymi

        Yrityskiinnitysrekisteristä löytyy tiedot.


    • Anonyymi

      Sama nosturi taisi olla jo Leinonkulman "kerrostalotyömaalla", jonka piti valmistua
      ensin vuonna 2024, sitten 2025 ja nyt tavoitteena on 12/2026. Mutta milläs rakennat, jos nosturi on pois juossut.

      • Anonyymi

        Olenkin jo ihmetellyt kun ei patruunakorttelissa ole tapahtunut aikoihin mitään.


    • Anonyymi

      Eikä tule tapahtumaan

    • Anonyymi

      Siin Fincapin toimesta.

      • Anonyymi

        Ainoa positiivinen tapahtuma tontilla on se, että nosturi ja toimistokontit ovat
        häipyneet ja tilalla on päiväkodin ulkoilupiha. Tästä voinee päätellä, että siinä on
        kaikki mitä tontilla tapahtuu lähivuosina. Paitsi, että koivikko kasvaa.


    • Anonyymi

      Hah.nosturi oli provinssirokissa!
      Tais nosto arvot olla kohdillaan!

    • Anonyymi

      Näyttäisi olevan lisääkin ulosmittauksia meneillään:

      "Vireillä olevat yrityskiinnitysasiat:
      Hakemuksen Saapumispäivä 24.04.2025
      Asianumero 2025/001874K
      Asian laatu Ilmoitus ulosmittauksesta"

    • Anonyymi

      Fincap Rakennuksen/SPFR Pohjanmaan toimitusjohtaja Pöntinen näyttää jättäneen paikkansa 22.5, mutta jatkaa edelleen toisella nimikkeellä yhtiössä. Yhtiön hallituksesta Pöntinen jäi pois viime vuoden lokakuussa, jonka jälkeen sinne jäi Sarajärvi ja Kotamäki.

      Pöntinen omistaa itse pienen siivun yhtiöstä, mutta ei ilmeisestikään halunnut jäädä pesäluetteloa vannomaan kun konkurssi koittaa.

      • Anonyymi

        AsOy Vaasan Rantakatu 1. Saako toisen tontille rakentaa.


    • Anonyymi

      Pelokas liukeneminen, kuten edellisellä talousjohtajallakin, kaikesta pois. ent. poliisi.

    • Anonyymi

      Patruunakorttelissa on kaikenlisäksi laaja paperitoukka invaasio. Niitä on rappukäytävillä, jopa ulkona.

    • Anonyymi

      Raimon muillakin firmoilla pahoja vaikeuksia maksaa alihankkijoiden laskuja.

    • Anonyymi

      Nosturit on raksafirmoilla vuokralla, kuten niiden ammattinostajat huipulla. Mikään raksafirma ei omista omia nostureita. Vähennyskelpoista tavaraa.

      • Anonyymi

        Jos oli vuokralla, niin miksi seisoi Patruunakorttelissa yli vuoden paikallaan


      • Anonyymi

        Juu, kummallisen pitkään seisoi Patruunakorttelissa ruostumassa ennen Joupin kerrostalon aloitusta, mikäli oli vuokravehje. Nosturi katosi sitten rakentamisen alkuvaiheessa Joupista, ihme jos sille ei olisi ollut enää työmaalla käyttöä.

        Samalla tavalla nosturin kulut on vähennyskelpoisia kuten mitkä tahansa koneet työmailla, oli ne omia tai vuokrattuja . Niillä rakennusliikeillä jotka ei ole perse auki ja elävät kädestä suuhun on omaakin kalustoa, eikä kaikki ole vuokravehkeitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, kummallisen pitkään seisoi Patruunakorttelissa ruostumassa ennen Joupin kerrostalon aloitusta, mikäli oli vuokravehje. Nosturi katosi sitten rakentamisen alkuvaiheessa Joupista, ihme jos sille ei olisi ollut enää työmaalla käyttöä.

        Samalla tavalla nosturin kulut on vähennyskelpoisia kuten mitkä tahansa koneet työmailla, oli ne omia tai vuokrattuja . Niillä rakennusliikeillä jotka ei ole perse auki ja elävät kädestä suuhun on omaakin kalustoa, eikä kaikki ole vuokravehkeitä.

        Mitäpä nosturia siirtelemään, jos ei ole sille työtä.


    • Anonyymi

      Vuokraa maksetaan vain käytön ajalta, kuten nosturinkuljettajalle palkka. Muutoin nosturit ovat ikäänkuin ”varastossa” työmailla. Ei niitä kannata purkaa ja taas kuljettaa omiin varastointipaikkoihin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      270
      4683
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2841
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1419
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe