Kiva kun helteet jatkuvat

Pelottelivat vielä muutama päivä sitten, että helteet olisivat ohitse, mutta niin vaan näyttää noin 30 asteen helteet jatkuvan pitkälle tulevaisuuteen.

Tuli tästä sentään lopulta hyvä kesä säänkin suhteen.
24225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Täällä satoi aamun ja nyt on onneksi vain 22 ja nousee päivällä 25.

Äänestä

Melkein 30 astetta on.

Äänestä
  • Melkein sata astetta joo. Joillekin se 20 on melkein 30,

    Äänestä

Säästi äkkilähdön verran, muutaman satasen.

Äänestä

Ei haittaisi vaikka kestäisi jouluun asti.

Äänestä

lauantaina tippuu vähäse

Äänestä
  • Voihan vitalis. Joutuuko sitä vielä äkkilähdön ottamaan.

    Äänestä

Hyvä kesä kun kaivosta loppuu taas vesi, kaikki palaa karrelle ja ihmiset kuolevat lämpöshokkeihin. Aivan vidun hyvä kesä, trolli.

Äänestä
  • Juo vähemmän, sekä vettä että viinaa, niin helpottaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Juo vähemmän, sekä vettä että viinaa, niin helpottaa.

    Kuinka voi juoda vähemmän?

    Sehän on yleensä suullinen kerrallaan.

    Eikö pitäisi olla juomatta?

    Äänestä

Jos ei oikeasti pysty nauttimaan kesästä ellei lämmöt pompi +30c ja yli kannataa oikeasti käydä siellä lääkärissä. Tuo ei ole normaalia.
Kukaan, edes ne etelän eläjät eivät tykkää jatkuvasta porotuksesta ja kuumasta paahtavasta ilmasta.

Äänestä
  • Ihmisen ruumiinlämpö on noin +37 astetta. Se on optimilämpötila, jolloin tarvitsee kaikkein vähiten ylimääräistä energiaa elintoimintojen ylläpitoon.

    Äänestä

  • Oletko ihan varma tuosta+ merkistä? Tietenkin jos on pakkasta 50 astetta niin siihen +30 jää pakkasta enää 20 astetta.

    Äänestä

Ei ole näkynyt 30 astetta ulkolämpömittarissa tänä kesänä kertaakaan, tässä pääkaupunkiseudulla ollessani. 28 on ollut kerran.

Äänestä

Pekka Pouta oli katsonut sääennusteet...

Äänestä

Lisää lämpöä. Älkää sytyttäkö avotulta.

Äänestä
  • Pitää parvekkelle taas tupakalle mennä. Siellä on vain 29 astetta.

    Äänestä

Monelle paras lämpötila on vasta tuhkauksen aikana.

Äänestä
  • Kesällä kuuluukin olla kuumaa. Mitään ei oikein jaksa tehdä mutta se on vaan hyvä juttu, tekee sitten joskus eli etelä/ eurooppalainen manjana tyyli on leppoisaa ja kivaa, turha nipotus pois.

    Äänestä

Vihaan korkeita lä'mpötiloita. Ja niiden tykkääjistä

Äänestä

Ainakin viikko vielä hellettä. Ei voi kunnolla tehdä ulkotöitä, pitää käydä sisällä viileässä.
Sama homma on talvella, paitsi että käydään sisällä lämmittelemässä.

Äänestä

Autossa toimii jäähdytysilmastointi edelleen. Kotona taas ilmaa viilentää ilmalämpöpumppu, joka tosin hankittiin alun perin viileämpää kautta varten.

Äänestä

Sano tuo syvävvikkaesile

Äänestä

Jännätään taas tänään rikkoontuuko 30 asteen raja ja venyykö ennätysputki.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pelottelivat vielä muutama päivä sitten, että helteet olisivat ohitse, mutta niin vaan näyttää noin 30 asteen helteet jatkuvan pitkälle tulevaisuuteen.

Tuli tästä sentään lopulta hyvä kesä säänkin suhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu