Pitäisikö rannoilla kuuluttaa arabiaksi tai somaliksi?
Läheskään kaikilla uimarannoilla ei ole rantavalvojia edes suurissa kaupungeissa. Uimarannoilla ohjeistuksessa käytetyt kielet ovat tavallisimmin suomi ja englanti.
Jos ihminen on asunut 30 vuotta täällä, eikä ole edes yrittänyt opetella kieltä, saa painua sinne mistä on tullutkin. Lomailevat hän siellä kuitenkin kuukausia!
Ja lähettävät jälkikasvunsa, etteivät nämä vain länsimaistu vahingossakaan!
Siinä sitä on kotoutusta, kiitos vihervassarit
Läheskään kaikilla uimarannoilla ei ole rantavalvojia edes suurissa kaupungeissa. Uimarannoilla ohjeistuksessa käytetyt kielet ovat tavallisimmin suomi ja englanti.
Jos ihminen on asunut 30 vuotta täällä, eikä ole edes yrittänyt opetella kieltä, saa painua sinne mistä on tullutkin. Lomailevat hän siellä kuitenkin kuukausia!
Ja lähettävät jälkikasvunsa, etteivät nämä vain länsimaistu vahingossakaan!
Siinä sitä on kotoutusta, kiitos vihervassarit
Vastaukset 25
Vanhimmat
Vantaan asukkaista noin neljännes on ulkomaalaistaustaisia. Ajatelkaa, Suomen kuntiin otetaan näitä koko ajan ja he muuttavat heti pääkaupunkiseudulle, jossa heitä on jo valtava määrä!
Entä, kun suomalaiset muuttaa sieltä pois, kuka oikein maksaa verot?
Nazima ja kumppanitko, jotka näitä tänne hyysää?
Turun maahanmuuttajataustaisten asukkaiden määrä on kasvanut nopeasti ja on noin 14 prosenttia.
Eikös ne oo somppuja melkein kaikki siellä. Ainakin heitä näkyy kauppakeskuksissa shoppailemassa..
Aloittaja ja kommentoijat ovat rasisteja. Näillä palstoilla ne pääsevät huutelemaan ja öyhöttämään, muuten ei kukaan ole kiinnostunut.
Vai shoppailemassa! Pikemminkin loisimassa ja kyttäämässä helppoa kohdetta.
Ole hiljaa. Asia ei tunnu liikuttavan myöskään sinua. Perus vassari. Silti pitää HUUTAA.
Shoppailemassa Kelan rahoilla, tarkoitin..
Tekevät täällä sama mitä tekivät omassa maassa. Eli paskovat.
Tarttisko niiden opetella suomenkieltä.
Suomen kielen opettelu pakolliseksi ennen kuin saa maahantuloluvan.
Tarttis. Mutta kun eivät osaa. Siitä voi aloittaa että pakottaa ne oppimaan.
Aina oon ihmetellyt tätä että suomalaisten pitää olla kaikille mieliksi ja puhua tulokkaille heidän kieltään.
Menepä suomalaisena Intiaan tai Afrikkaan niin ei sulle kukaan puhu suomea siellä!
Jakaisivat lyijyliivejä niille, ketkä ei tajua, ettei mennä järveen jos ei osaa uida.
Iso kyltti.
لا تترك الاطفال بمفردهم
Ha ka tagin carruurta keligood.
Aivan!
Miksi ei TÖIHIN( huom! Töihin, ei ruokoiksi!) Kanadaan aikoinaan menneet suomalaiset vaatineet kaikkea heti suomeksi ,vaan opettelivat maan kielen?
Helppoa ei ollut 1960- luvun suomalaisillakaan TÖIHIN ( ei ruokoiksi) Ruotsissakaan. Ja silleen!
Kaikki sossutuet pois, jos saa kielteisen päätöksen ja ulos maasta saman tein.
Myös rikolliset OUT!
Maassa maan tavalla. Maahanmuuttajan on opeteltava jokin kolmesta kielestä: suomi, ruotsi tai saame. Jos ei kelpaa maahanmuuttajalle tapamme, lakimme ja kielivaatimuksemme, niin jatkakoon eteenpäin tai palatkoon kotimaahansa, ei tänne ole pakko jäädä.
Olisihan se empaattista jos jokainen saisi palvelua omalla äidinkielellään, mutta kun se on mahdoton yhtälö. Ei näin pienen maan rahkeet riitä. Tosiasia.
Arman Alizad:
Mulla on ihan villi idea. Mitä jos Suomeen tulevat ihmiset opettelis paikallisen kielen?
Voi kuinka hienosti sanottu, tällaisia ihmisiä me tänne halutaan!
Ja moni Aasiasta tullut ahkera nainen (en tarkoita seksityötä) on opetellut kielemme ja ahkeralla työllä elättää itsensä👍
Kotoutusvalmennus on jo olemassa ja kaikki kouluikäiset sen käyvät, mutta kun esim 15 v maahanmuuttaja tulle Suomeen hän ei osaa lukea eikä kirjoittaa. Puhuu sellaista kieltä jota ei ole edes kirjoitettu ja tälle pitää leipoa peruskoulun päättötodistus. Ei siinä ihan hirveän korkeat odotukset tulevaisuudesta ole. Ei sitä voi eka luokallekkaan laittaa.
Koulutamaton on näitten KUNNIAA
En vaan käsitä, miten se ei ole itsestään selvä, että uimataidotonta lasta PITÄÄ valvoa kuin haukka, eli siis vanhempien pitää olla sellaisessä etäisyydessä, että lapsi on käden ulottuvilla. Mitä tahansa kieltä rannalla tulee, niin jotkut asiat vaan pitää olla itsestään selviä. Veden kanssa ei ole leikkimistä.
Vai ottaako nämä, että Allah pelastaa?
hukkuu jotka hukkuu
Ihan oikein sanottu.
Jos tulis sota, onko käskytkin sitten arabiaksi ja somaliaksi myös?
Vai mitä luulette, lähteekö se porukka sotimaan Suomen puolesta?
Se olis Suomen pelastus näistä loisista, jos Puuttini hyökkäisi. Päästäisiin kerralla eroon loisporukasta.
Verovaroin kustannetaan miljoonilla kotoutumisohjelmia, kielitunteja. Jos äly on niin heikko, että ei ummarra että veteen voi hukkua, niin eiköhän sen voi ottaa vain sitten tilastoina joko - tai +? Suomen kieli on aika minivaatimus ja ei ole yhteiskunnan vika, jos joku ei osaa uida. Siitä vaan opettelemaan, ja ei, tämä ei ole rasismia vaan ihan faktaa.