Vassari-blondin

Anonyymi-ap

hiljaisuus herättää kysymyksiä aktivistien iskuista suomalaiskohteisiin...

14

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Idiootti-Albiinolla ole mitään sanottavas. Nuohan kannattaa rikpksia. Voisivat ottaa toisiaan kädestä kiinni ja tehdä joukkoitsemurhan junien alle. Jos eivät jaksa kävellä sitä pientä matkaa, menkööt pirssillä veronmaksajien piikkiin. Ilomielin maksetaan, että päästään kusipääidioottihuorista eroon!

    • Anonyymi

      Antikainen: Minja Koskelan hiljaisuus herättää kysymyksiä aktivistien iskuista suomalaiskohteisiin
      Politiikka
      23.07.2025 |10:51

      Kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee, miksi vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela vaikenee, eikä Koskela ole sanallisesti tuominnut aktivistien iskua vakuutusyhtiö Allianzin toimipisteeseen, ja aiempia iskuja muun muassa Nammon toimitiloihin ja puolustusministeriöön.

      Free Palestine Suomi -ryhmä jatkaa iskujaan suomalaisiin kohteisiin. Viimeisimpänä kohteena oli vakuutusyhtiö Allianzin toimipiste Helsingissä. Aiemmin ryhmä on iskenyt muun muassa Nammon toimitiloihin ja puolustusministeriöön. Tekoja tutkitaan törkeinä rikoksina.

      – Samaan aikaan Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela jätti eduskunnassa kirjallisen kysymyksen Nammon toiminnasta – lähes samoilla perusteilla kuin mitä aktivistiryhmä käytti iskun oikeutuksena. Onko kyse sattumasta, vai onko taustalla yhteistä agendaa, joka kaipaisi selvitystä?

      Kysyn suoraan: kun ensin aktivistiryhmä toimii rikollisesti ja pian sen jälkeen puoluejohtaja toistaa saman sanoman eduskunnassa, onko tämä sattumaa, järjestelmällistä yhteistyötä vai rikollisten äänitorvena toimimista, kysyy kansanedustaja Sanna Antikainen.
      Vasemmisto kärkkäästi vaatii irtisanoutumisia muiden puolueiden edustajilta

      Vasemmistoliitto on ollut aktiivinen vaatimaan irtisanoutumisia muiden puolueiden edustajilta esimerkiksi yksittäisistä somesisällöistä tai tapahtumista. Nyt, kun iskut kohdistuvat suoraan valtion viranomaisiin ja puolustushallintoon, puolueen johto yllättäen vaikenee.

      – Minja Koskela ei ole tuominnut yhtäkään iskua – ei puolustusministeriöön, ei Nammoon, ei Allianziin. Hiljaisuus kuulostaa poliittiselta hyväksynnältä, Antikainen sanoo.

      Isossa-Britanniassa vastaava Palestine Action -ryhmä on luokiteltu terroristijärjestöksi. Ryhmä iski toistuvasti puolustusteollisuuden ja valtion kohteisiin, minkä seurauksena sisäministeriö arvioi sen käyttävän rikollisia keinoja poliittiseen painostukseen. Sama toimintamalli voi siirtyä Suomeen.

      Missä vasemmiston rajanveto kulkee

      Rikollinen painostus ei ole pelkästään Suomen ongelma. Palestine Action -tyyppiset ryhmät pyrkivät tuomaan toimintansa myös tänne, Antikainen varoittaa.

      Hän esittää vertauksen:

      – Kuvitelkaa, että joku sotkisi vastaanottokeskuksen julkisivun maalilla. Vasemmistoliitto olisi ensimmäisenä vaatimassa perussuomalaisia vastuuseen. Mutta nyt, kun iskut tulevat omien ideologisten liittolaisten suunnalta, suu pysyy kiinni.

      – Politiikkaa saa tehdä, mutta jos puoluejohtaja alkaa toistamaan rikoksiin syyllistyneiden sanomaa, kyse ei ole enää kansanedustajan työstä – vaan poliittisesta hyväksynnästä rikollisuudelle. Minja Koskela, missä kulkee teidän rajanvetonne? Kuinka monta rikosta pitää tapahtua, ennen kuin suostutte aukaisemaan suunne?” Antikainen kysyy.



      PS ARKISTO

      SUOMEN UUTISET

      • Anonyymi

        Ååmi


      • Anonyymi

        Niin mitenköhän menee jos tulee kahnausta ryssän kanssa, viimeksi kaikki tiedetyt kommunistit laitettiin lukkojen taakse, ehkä myös tällä kertaa. Muutenhan olisivat voineet vakoilla ja suunnitella sabotaasihommia? Se olisi ollut komento seinää vasten? Nykyisin ei voi enää ampua, vaikka maanpetos sotatilanteessa on rikoksista suurin?


      • Anonyymi

        Mrrr


    • Anonyymi

      Minja punikki

    • Anonyymi

      Ööl

    • Anonyymi

      Neuvostoliittoa ei enää ole niin valinneet tilalle samanlaista akendaa noudattavan islamin. Neuvostoliitossa ei suvaittu toisinajattelijoita, islam puolestaan ei suvaitse vääräuskoisia ja uskonnottomia. Koraanin 9.suura eli miekkajae kehoittaa tappamaan vääräuskoiset missä ikinä heidät tapaatte. Kyseinen suura lienee toiminut ohjeena kun laitavasemmistolainen toivoi ydinsotaa että persut kuolevat. Vihapuhetta paheksuvat ja anteeksi pyyntöjä vaativat toimivat kuin shariapoliisit. Ydinaseita vastustavat toivovat ydinsotaa että väärinajattelijat kuolisivat, melkoista populismia ja hurskastelua.

    • Anonyymi

      Vasemmistoliitto hyväksyy poliittisen väkivallan varauksetta.
      Myös vasemmistoliiton akstivistisiiven ilkivalta saa puheenjohtaja Minja Koskelan hilajisen hyväksynnän.

      https://www.suomenuutiset.fi/li-andersson-esiintyi-aarivasemmiston-katuvakivaltaa-tukevassa-tilaisuudessa/

      Kun Li oli puheenjohtaja hankin hiljaa hyväsyi vasemmistoväkivaltaiset toimet mm. bussien polttamisen.

      Vassarit halveksivat persuja, nimittelemällä heitä eduskunnassa.
      Vasemmistoliiton parempaa vihapuhetta: https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/mattilehtinen/vasurit-haluaa-etta-erimieliset-ammutaan-tai-tapetaan/

    • Anonyymi

      Minja

    • Anonyymi

      VASEMMISTOLIITTO jatkaa edeltäjäkommunistien isänmaanvihaansa. SKDL ja SKP kommunistit olivat toisen masilmansodan ajan vankiloissamme tai käpykaartissa. Osa kommunisteissa toimi puna armeijan tukena partisaaneina, tappaen, raiskaten ja polttaen mm. Lokan, Seitajärven ja muitten erämaakyliemme talot ja asukkaat. Lukekaa ja katsokaa youtubesta mitä vasemmistoliiton edeltäjät ovat tehneet. LOKAN PARTISAANI ISKUT.... Sotien jälkeinen katkeruus veteraaniamme ja lottiamme kohtaan oli myös anteeksiantamatonta. Vasliitto edustaa isänmaan vihaa ja pitää kieltää lailla.

    • Anonyymi

      aasd

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8960
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6237
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      778
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe