https://www.suomenuutiset.fi/teemu-keskisarjan-kolumni-eduskuntatalo-ja-elaman-talo/
Mutta astuessani keskellä päivää ulos temppelistä, mitä ei vuosiin ollut minulle tapahtunut, avautuivat silmäni vielä kerran ja näin, että tehdessäni työtä ja opiskellessani Theba oli muuttunut. Näin sen kulkiessani oinasten tietä ja mennessäni torien poikki, sillä kaikkeen oli tullut uusi levottomuus ja ihmisten vaatteet olivat käyneet yhä kalliimmiksi ja ylellisemmiksi, niin ettei poimutetusta hameesta ja tekotukasta enää erottanut, kuka oli mies ja kuka nainen. Viinituvista ja ilotaloista kantautui kaduille Syyrian rämisevä musiikki ja yhä enemmän vieraita sanoja kuului kaduilla ja yhä julkeammin tunkeutuivat syyrialaiset ja rikkaat neekerit egyptiläisten joukkoon.”
Todellisuus ei välttämättä miellytä, mutta Elämän talosta ja Eduskuntatalosta on pakko joskus poistua. Minä Teemu, (perus)suomalainen, en varsinkaan kesäisin kestä Thebaa. Lähden kiertämään maaseutua. Siellä lienee tallella kouriintuntuvampaa kotimaata.
Viheliäinen olentoni viivähtää perjantaina Kivijärven Kukkomarkkinoilla, Karstulan torilla ja Viitasaaren S-Marketilla sekä lauantaina Kyyjärven markkinoilla ja Uuraisten torilla. Parahin aikalainen, tule juttusille ja kerro minulle, mitä hittoa vuonna 2025 tapahtuu.
TEEMU KESKISARJA
yhä julkeammin tunkeutuivat syyrialaiset ja rikkaat neekerit egyptiläisten joukkoon...
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Provo tämäkin. Toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433743- 362474
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?342021- 221757
- 171689
- 231598
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001592- 241457
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991446- 221409