Saako ihminen tehdä Jumalankuvaa?

Anonyymi-ap

Mitä mieltä olet ortodoksisuudesta?

9

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aurinkon epäjumalan kunnijaksi kristillisen kirkon historijassa muutettiin 25.12 mukamallisesti Jeesuksen syntymäpäiväksi ja juhlallisuujeksi eli Paapelin uskonnon/epäjumalanpalvontan pohjaltaeli aurinkonpalvontakultin pohjalliselta syntylisöinyt aurinkon epäjumalan syntymäjuhla. Juhantuskin on samaa auringoepäjumalan palvontaan kuuluvaisuutta kun auringo on korkeinmillaan juhanuksena.

      Ortotoksisuus on epäjumalanpalvonta,joka on yksi eräistä Porton tyttäristä, äitiinsä tulleena, parannukseen kyvyttömänä.

      Mitään Jumalankuvaa ei saa tehjä, ei minkäänmuotoisena, ei minkäänlaisena.

      Porttohan on Roomalaiskatolinen kirkko, josta on syntynyt mm. ortotoksinen tytär, jolla taas on muitakin sisaruksija.
      Selef Urge

      • Anonyymi

        Jeesus ristillä patsaita ja kuvia monissa kirkoissa. Näin ei saa olla. Risti on tyhjä, sillä Jeesus on noussut ylös kuolleista.

        1234567---


      • Anonyymi

        Rooman, pejon sarven toimesta poistettiin käytöstä Raamatun toinen käsky, joka on käsky olla tekemättä Jumalankuvaa, joka korvallisoitiin 10. käskyllisellä kahtija halkaistuna. Näin portto mahjollisti Raamatusta toisen käskyn poistamisella Marijan ja pyhimyksijen palvontan ja kristillisen opetuksen nimellisyyvessä vaikka on äitilapsi-epäjumalanpalvonta kulttiuskonto ja näin moni palvoo innoissaan Marijaa, pyhimyksijä, ikoneita ristinmerkkejä niijen ejessä tehjen kaikessa tekoisuujen pyhyyjessä ja oletteko huomanneet että Marijalla ja pyhimyksillä on aurinkon säjekehä päijensä ynpärillä, se on muistutusmerkki kuinka kyse on pohjimmiltaan aurinkon epäjumalanpalvontasta.

        Sulle, joka sanoit etten ole kristitty vaan jumalton niin:

        Kyllä mä sen verra tiijän että Jeesus on mun Herra.

        Selef Urge


    • Anonyymi

      en osaa oikein piirtää. ei kiinnosta pätkääkään.

    • Anonyymi

      Luterilaiset kirkot ovat täynnä kuvia Jeesuksesta ja apostoleista ja Mariasta. Jos Jeesus on Jumala, niin miksi hänestä tehdään kuvia?

      Ai niin: kuvan tekemisen kielto koski vain epäjumalia. Niistä ei saa tehdä kuvia eikä niitä saa palvoa jumalanaan. Jahvesta nyt kuvaa ei voi tehdäkään, kun hän on näkymätön henki. Minkä muotoiseksi hänet tekisit?

    • Anonyymi

      Saako Jumalasta piirtää kuvan Danielin kirjan 7. luvun kuvauksen mukaan? Vanha valkoisiin puettu valkohiuksinen ja partainen mies. Ihmistä muistuttava.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      ”Jumalankuvien tekijät ovat turhia kaikki tyynni, eivätkä nuo heidän rakkaansa mitään auta; niiden todistajat eivät näe eivätkä tiedä mitään, ja niin he joutuvat häpeään. Kuka hyvänsä muovatkoon jumalan ja valakoon kuvan, ei se mitään auta. Katso, kaikki sen seuraajat joutuvat häpeään, ja sen sepittäjät ovat vain ihmisiä.

      Tulkoot kokoon kaikki ja astukoot esiin: vaviskoot ja hävetkööt! Rautaseppä ottaa työaseen ja työskentelee hiilten hehkussa, muodostelee kuvaa vasaralla ja takoo sitä käsivartensa väellä; hänen tulee nälkä, ja voima menee, hän ei saa vettä juodaksensa, ja hän nääntyy.”
      ‭‭Jesaja‬ ‭44‬:‭9‬-‭12‬ ‭FB38‬‬

      • Anonyymi

        ”Puuseppä jännittää mittanuoran, kaavailee piirtimellä, vuolee kovertimilla, mittailee harpilla ja tekee miehen kuvan, inhimillisen kauneuden mukaan, huoneeseen asumaan.

        Hän hakkaa itselleen setripuita, hän ottaa rautatammen ja tammen ja kasvattaa ne itselleen vahvoiksi metsän puitten seassa, istuttaa lehtikuusen, ja sade kasvattaa sen suureksi.

        Se on ihmisillä polttopuuna; hän ottaa sitä lämmitelläkseen, sytyttää uunin ja paistaa leipää, vieläpä veistää siitä jumalan ja kumartaa sitä, tekee siitä jumalankuvan ja lankeaa maahan sen eteen.


        Osan siitä hän polttaa tulessa, toisen osan ääressä hän syö lihaa, paistaa paistin ja tulee ravituksi; hän myöskin lämmittelee itseänsä ja sanoo: "Hyvä, minun on lämmin, minä näen valkean".

        Ja lopusta hän tekee jumalan, jumalankuvan, jonka eteen hän lankeaa maahan, jota hän kumartaa ja rukoilee sanoen: "Pelasta minut, sillä sinä olet minun Jumalani". Eivät he tajua, eivät ymmärrä mitään, sillä suljetut ovat heidän silmänsä, niin etteivät he näe, ja heidän sydämensä, niin etteivät he käsitä.


        Ei tule heidän mieleensä, ei ole heillä järkeä eikä ymmärrystä, että sanoisivat: "Osan siitä olen polttanut tulessa, olen paistanut sen hiilillä leipää, paistanut lihaa ja syönyt; tekisinkö tähteestä kauhistuksen, lankeaisinko maahan puupölkyn eteen!"

        Joka tuhassa kiinni riippuu, sen on petetty sydän harhaan vienyt, ei hän pelasta sieluansa eikä sano: "Eikö ole petosta se, mikä on oikeassa kädessäni?"”
        ‭‭Jesaja‬ ‭44‬:‭13‬-‭20‬ ‭FB38‬‬


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1408
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1145
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1057
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      933
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      807
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      715
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      178
      694
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      676
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      669
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      623
    Aihe