Hallituskauden jälkeen Purra on työtön

Anonyymi-ap

Tuskin kukaan on niin hullu että sitä palkkaisi, mitäs Purra sitten tekee?

14

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä suurpääomapiirit sylikoiralleen jotain kivaa pikku puuhaa sopivalla rahalla keksivät.

      • Anonyymi

        Mutta kyllä joku vika pitää päässä olla jos semmoisen palkkaa. Rikas ja mielenvikainen pitää olla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta kyllä joku vika pitää päässä olla jos semmoisen palkkaa. Rikas ja mielenvikainen pitää olla.

        Ei suinkaan. Purrahan on tehnyt loistavaa työtä varakkaiden hyväksi. Kyllä hänet siitä vielä palkitaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei suinkaan. Purrahan on tehnyt loistavaa työtä varakkaiden hyväksi. Kyllä hänet siitä vielä palkitaan.

        Persuna voi yleensä olla vaikeaa työllistyä jos työpaikalla tarkistetaan rikosrekisteriote ja siellä on merkintöjä.


      • Anonyymi

        Purra saa sopetumisrahaa tekemättä mitään.


      • Anonyymi

        AI-yhteenveto
        Kansanedustajan ja ministerin sopeutumisraha on korvaus, joka maksetaan kansanedustajalle tai ministerille hänen toimikautensa päättymisen jälkeen. Sen tarkoituksena on tukea heitä uuteen tilanteeseen sopeutumisessa. Rahan määrä ja kesto riippuvat edustaja- tai ministerikauden pituudesta sekä mahdollisista muista tuloista.
        Sopeutumisrahan perusteet:
        Kansanedustajat:
        Sopeutumisraha myönnetään kansanedustajalle, joka on toiminut eduskunnassa vähintään yhden vuoden.
        Ministerit:
        Myös ministerit voivat saada sopeutumisrahaa, ja sen myöntämisen perusteet ovat samankaltaiset kuin kansanedustajilla.
        Pituus:
        Sopeutumisrahaa maksetaan yleensä 1-3 vuotta, mutta jos kansanedustaja tai ministeri on täyttänyt 59 vuotta, se voi jatkua 65 ikävuoteen asti.
        Hakeminen:
        Sopeutumisrahaa on haettava kuuden kuukauden kuluessa edustaja- tai ministerikauden päättymisestä.
        Rahan määrä:
        Sopeutumisraha lasketaan pääsääntöisesti samalla tavalla kuin kansanedustajan eläke, mutta siinä huomioidaan myös mahdolliset ansiotulot ja pääomatulot sekä työeläkkeet.
        Jos sopeutumisrahan saaja saa ansio- tai pääomatuloja, jotka ylittävät sovitun rajan, sopeutumisrahan määrää voidaan alentaa tai sen maksu keskeyttää kokonaan.
        Työskentely kokoaikaisesti yleensä keskeyttää sopeutumisrahan maksamisen, mutta sen voi ilmoituksella keskeyttää ja hakea uudelleen maksuun.
        Eläke sopeutumisrahan jälkeen:
        Sopeutumisraha muuttuu vanhuuseläkkeeksi automaattisesti 65-vuotiaana. Ennen 65-vuoden ikää päättyneen sopeutumisrahan jälkeen tulee vanhuuseläkettä hakea erikseen.
        Vanhuuseläkkeen määrä voi olla pienempi kuin aiemmin maksettu sopeutumisraha, jos sopeutumisraha on laskettu yhdeksän vuoden minimisäännön mukaan, mutta todellinen edustajakausi on ollut tätä lyhyempi.


    • Anonyymi

      Kyllä hän pääsisi Mäkkäriin töihin, ei suinkaan tiskille ja kassakonetta räpläämään vaan siivoojaksi. Hänhän on vielä kehunut kaiken vtutuksen helpottavan siivoamalla.

      • Anonyymi

        Niin hän voisi vaikka varastaa kassan kun on tuollainen epärehellinen äänestäjiensä pettäjä.


    • Anonyymi

      Älä huoli, löytää kyllä töitä ja saa vielä sopeutumistukea. Tuosta ei kannata yöunia menettää. Riikka löytää kyllä tekemistä. Sinua tuskin onnistaa ja voit jatkaa katkeroitumistasi jatkossakin.

    • Anonyymi

      Siinä on tollopersuille mietittävää, miten työllistäisivät itsensä lopultakin.

    • Anonyymi

      Ei hätää. Purra elää sopeutumisrahalla yhtä hyvin, kuin joku sosiaalidemokraatti ex-pääministeri Rinne!

    • Anonyymi

      Halvan maukkaalle töihin purijaksi?

    • Anonyymi

      Sopeutumisraha lähtee juoksemaan!

    • Anonyymi

      eu palkintovirka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe