No kotoutuminen tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että silloin kun entisen kotimaansa arvot, tavat ja ”kulttuuri” ovat suorassa ristiriidassa uuden maan lakien ja arvojen kanssa, niin silloin niistä tavoista on luovuttava.
Länsimaat tekevät pahan virheen yrittäessään kotouttaa islamilaisista kehitysmaista tulleita tulijoita siten, että antavat heidän jatkaa omien tapojensa noudattamista – ikään kuin kotoutuminen voisi tapahtua ilman muutosta. Tämä ei toimi. Nämä tavat ovat räikeässä ristiriidassa länsimaisten arvojen ja lakien kanssa, mutta siitä huolimatta niitä suvaitaan kouluissa, viranomaisissa ja julkisessa keskustelussa.
Jos opetuksessa tuetaan vanhempien kulttuuria, joka on ristiriidassa länsimaisten ihanteiden kanssa, seurauksena on sukupolvi(a), joka ei sopeudu ympäröivään yhteiskuntaan. Jos halutaan estää tulevien sukupolvien kotoutumattomuus, on opetuksen painopiste asetettava yksiselitteisesti länsimaisten arvojen, kielen ja ajattelutapojen siirtämiseen – ei monikulttuurisuuden ylläpitämiseen.
Mutta kotouttaminen ei ole vielä tähän asti onnistunut missään.
Länsimaat tekevät pahan virheen yrittäessään kotouttaa islamilaisista kehitysmaista tulleita tulijoita siten, että antavat heidän jatkaa omien tapojensa noudattamista – ikään kuin kotoutuminen voisi tapahtua ilman muutosta. Tämä ei toimi. Nämä tavat ovat räikeässä ristiriidassa länsimaisten arvojen ja lakien kanssa, mutta siitä huolimatta niitä suvaitaan kouluissa, viranomaisissa ja julkisessa keskustelussa.
Jos opetuksessa tuetaan vanhempien kulttuuria, joka on ristiriidassa länsimaisten ihanteiden kanssa, seurauksena on sukupolvi(a), joka ei sopeudu ympäröivään yhteiskuntaan. Jos halutaan estää tulevien sukupolvien kotoutumattomuus, on opetuksen painopiste asetettava yksiselitteisesti länsimaisten arvojen, kielen ja ajattelutapojen siirtämiseen – ei monikulttuurisuuden ylläpitämiseen.
Mutta kotouttaminen ei ole vielä tähän asti onnistunut missään.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Vaikka mitä tekis, niin musset ei kotoudu.
Se on näin.
Kuuluuko islam muka sivistysvaltioon?
USA:ssa muslimeja on yritetty kotouttaa länsimaisiksi ihmisiksi jo lähes 200 vuotta. USA:n vangeista lähes 70 % on muslimeja.
Oikeastikko?
Miksi edes lähdettiin mahdottomaksi osoittautuneesern hankkeeseen, jos epäonnistuminen oli tiedossa?
Romaaneja on kotoutettu vasta 500 vuotta Suomeen. Kuinka meni?
Pieleen.....
Kuuluu, suvakki tietää.
Erityisen vaarallista on se, että kouluissa opetetaan arabian kieltä (tms) ja islamin uskontoa lapsille siinä toivossa, että se tukisi heidän identiteettiään = kotoutumista länteen. Todellisuudessa käy juuri päinvastoin: he eivät omaksu länsimaista kulttuuria, vaan alkavat elää kuin olisivat yhä lähtömaassaan. Tuloksena ei ole kotoutuminen vaan eriytyminen.
Juuri niin.
Kyllä. Tuo juuri estää kotoutumisen!
Kotoutuminen on keksitty satu.
Sinut pitäisi kotouttaa tänne suomeen.
Ja sinut venäjälle.
Hää o Suomalainen, Suomessa😆
Höpöhöpö, kotoutumisella tarkoitetaan ohjelmaa, jolla saadaan PERSUT sopeutumaan normaalien kantasuomalaisten tapoihin ja käyttäytymään sen mukaan sivistyneesti.
kyllä, sitä täällä tekevät hartiavoimin ja suurella sydämellä vassarit, jotka persuja lempeästi kritisoivat.
Kotouttaminen on vain länsimaalaisten tiuhtien keksimä höpölöpö termi jolle musset ja muut vain nauravat. Et voi "kotouttaa" vuosituhansia vanhoja perinteitä ja "kulttuuria" täysin erilaiseen maahan.
Muumaat ovat itse sanoneet että pitävät kiinni omista tavoistaan, en ymmärrä miksi Suomessakaan ei tajuta tätä asiaa. He eivät AIO kotoutua.
" No, kotoutuminen tarkoittaa yksinkertaisesti sitä, että silloin kun entisen kotimaansa arvot, tavat, ja " kulttuuri" ovat suorassa uuden maan lakien ja arvojen kanssa, niin silloin niistä tavoista on luovuttava."
Muuten hyvä, mutta minusta kotoutuminen ei merkitse homosuhteen hyväksymistä, vaikka se olisi miten lakiin kirjattu.
Kotoutuminen on onnistunut vasta, kun suomalaiset on saatu pyllistelemään monta kertaa päivässä.
Se on muslimien tarkoitus.
Mitä on kotoutuminen...?
Mitä on kotouttaminen...?
Kotoutuminen= pyrkii osaksi kulttuuria johon on muuttanut
Kotouttaminen= lähetetään aatteineen päivineen kotikonnuilleen
Kotoutuisiko suomalainen kristitty Saudiarabiaan? Vaatisivatko paikalliset?
Suomi nainen kotoutuu Suomessakin maahanmuuttsjamiehensä kulttuuriin.
Alkaa pukeutua kuten miehen maan naiset. Kaapuihin, jopa peittää kasvonsa. Koska, on niiiiin kaunis, ettei mies halua kenenkään häntä näkevän.. Nämä Suomalaiset naiset luopuvat oman maan kulttuurista, tavoista. Kesälläkin ulkoilevat kaavuissaan, jos edes ollenkaan. Surullista.
Miettikääs. Jos Suomi mies, painostais/ aivopesis muijansa kaapuun. Kyllä siitä ulina tulisi, enkä tiedä olisiko se mies se äänekkäämpi😅
Kotoutuminen ja integroituminen eli jonkin sortin yhteensulautuminen ovat epärealistisia tavoitteita, kun koko yhteiskunta on päinvastoin menossa yhtenäiskulttuurista yksilökulttuuriin.
Esimerkkinä, jos kahvilan pöydän ympärille on kokoontunut viisi ihmistä, niin ainoa heitä yhdistävä kulttuurinen seikka on rajaton kiinnostus oman kännynsä sisällöstä.
Kotoutuminen ei toimi joten kotiuttaminen toimii.
Suomessa tulee kulttuurien sisäisi pienempi kulttuurikeskittymiä, jotka radikalisoituvat eivätkä koskaan muokkaudu osaksi sitä yhteiskuntaa jollainen Suomi joskus oli.
Se, että pitääkö sitä haikailla on eri asia. Mutta fakta on, ettei siihen ole paluuta.
Uimataito on hyvä esimerkki. Ennen jokainen Suomalainen osasi uida, se oli vähän niinkun synnynnäistä ja asiaa pidettiin tärkeänä. Kesällä uitiin ja nautittiin luonnosta ja luonnonvesistä. Jos asiasta sanotaan ääneen ollaan jo niin rasistisia, ettei mitään rajaa.
Ei Suomessa ollut mitään jengejä aikanaan, nykyään maahanmuuttolähiöissä yhteiskuntakelvottomat maahanmuuttaja kerääntyvät joukkoihin ja tekevät omia juttujaan.
80- luvulla oli joka toinen viikko koululaisuinnit. Koko koulu kävi uimassa.
Tuosta on luovuttu, mikä ikävää.
Suomen ei pitäisi joustaa yhtään tulijoiden vuoksi, se estää kotoutumisen!
Ennen et saanut uimahousuissa uida halleissa. Et, koska katsottiin niiden olevan epähygieniset.
Nykyään saa uimahalleissa uida kaapu mukanaan, ja ties mitä alla. Sepä todella epähygienistä, jopa vaarallista kun voi vedessä sotkeutua kaapuun.
Eikö Suomesta löydy järjen ääntä?
Jos ennen unohti uimapuvun kotiin. Voi uimahallista lainata uimapuvun.
Suomessa pitäisi teettää uimahalleihin miesten, ja naisten perus uimapukuja. Joita voi tarjota lainaksi niille, joilla on yritys uida kaavuissa.
Ja kyllä, tuo on osa kotouttamisen ommistumiseen pyrkimystä!
Naisia ei pidä painostaa, ylipuhua, vaatia mihinkään vedoten käyttämään kaapuja. Häpeämään omaa vartaloaan tai , sepittää heille että miehen mieliksi kaapuihin pitäisi pukeutua.
Kaavut pois katukuvasta!
Kotonaan pukeutukoon miten lysyäävät!
"Uimataito on hyvä esimerkki. Ennen jokainen Suomalainen osasi uida, se oli vähän niinkun synnynnäistä ja asiaa pidettiin tärkeänä. Kesällä uitiin ja nautittiin luonnosta ja luonnonvesistä. Jos asiasta sanotaan ääneen ollaan jo niin rasistisia, ettei mitään rajaa."
Uimakoulut olivat kesäisin luonnonvesissä. Huulet sinisenä ja hampaat kalisten kuunneltiin puolialastomana uimakoulun opettajaa jolla täydet pukineet päällään.
Mutta, kuinka monella meistä oli omat vanhemmat mukana uimassa. ? En muista lapsuudestani ainoankaan lapsen vanhemman olleen katsomassa meidän perään kun räpiköimme joessa. Jonkun kaverin isompi sisarus oli mukana ja opetti meitä pienempiä esimerkiksi kellumaan hiljaisesti virtaavassa vedessä.
Koko eurooppa on ongelmissa maahanmuuton vuoksi.
Tulijoiden pitäisi rajalla luopua uskonnostaan, silpomistavoistaan, naisten kaavuttamisesta ja alempi arvoisena pitämisestä.
Suomi teki virheen. Ku ei tehnyt opasta, ja kotoutuskoulutusta joissa nämä asiat tuotaisiin esille.
Kukin voi syödä mitä ruokia haluaa. Mutta, mitään erityiskohtelua, ja erityisruokia ei pidä tehdä sitävarten. Sellainen estää vaan kotoutumista, kun ei anneta tulijoille velvoitetta tutustua Suomen tapoihin, kulttuuriin.
Hernaritorstait takaisin kouluihin ja laitoksiin.
Suomessa on syöty hernaria possulla perinteisesti.
Kaikki Suomalaisten perinteet vaatii vaalimista, kunnioittamista. Ei ylenkatsomista!
Emme saa luopua omasta kulttuuristamme!
Olet oikeassa!
Tuo tuotava kouluihin.
Suomalaisten perinteet oppiaineeksi. Uskontomme,ja
ruokakulttuurimme kuuluu olennaisena osana Suomalaisuuteen.Joten niihin on tulijatkin tutustutettava.
Vain niin kotoutus onnistuu.
Sitä että tänne kannattaa tulla kpyoilemaan ilmaiseksi lopuksi ikää. Kukaan ei uskalla puuttua asiaan kun on se kamala "rasismi".
Sillä tarkoitetaan erilaisia kavalluksia, joiden avulla vihervasurit varastavat verovaroja omiin taskuihinsa.
Kotoutus on punavihreä satu.
Sitä mamu voi tulla tänne pitämään maatamme juhlapaikkana jossa kaikki hoidetaan meidän piikkiin. Häneltä ei vaadita mitään.
Eikä tule onnistumaan ennen kuin kukka hattu tädit lopettaa pullan leipomisen ja perseen jakamisen näille öklöille🤫