*Onko tuttuja nämä metsurit?
Isä ja poika tuomittiin törkeästä vahingonteosta laittomien metsähakkuiden vuoksi Haapavedellä Pohjois-Pohjanmaalla.
Rovaniemen hovioikeus vahvisti käräjäoikeuden tuomion viiden kuukauden ehdollisesta vankeudesta.
Tuomitut määrättiin maksamaan metsänomistajille noin 11 000 euron korvaukset luvattomista hakkuista
Isä ja poika tuomittiin törkeästä vahingonteosta laittomien metsähakkuiden vuoksi Haapavedellä Pohjois-Pohjanmaalla.
Rovaniemen hovioikeus vahvisti käräjäoikeuden tuomion viiden kuukauden ehdollisesta vankeudesta.
Tuomitut määrättiin maksamaan metsänomistajille noin 11 000 euron korvaukset luvattomista hakkuista
Vastaukset 23
Vanhimmat
Joo poijaat pisti nurin 1,5 hehtaaria ja oliko se yli 200 kiintoa.
Äkkiähän kirve lipsahtaa.. mutta ei näin!
Yleensä riita on tien,kaivon tai rajapyykin päältä,nyt on vähä muutanniin,enivei
mittää ei saa mukaan kun kerran lähetään,eikä tässä ole voittajia
Vanha kysymys Maamiehen tietolaarista:
Saanko rakentaa vajan naapurin tontille?
Kysyy nimimerkki Valoinko sokkelin suotta?
Alkuperäisessä pyhäaamuisin radioidussa ohjelmassa "Maamiehen tietolaari" oli muuten legendaarisia kysymyksiä mm. "Saako naapurin tontille rakentaa" kysyy nimimerkki "valoinko sokkelin turhaan"
Saa sitä naapuria talkoilla auttaa
Utelias
Missäpäin Haapavettä tämä tapahtunut?
Eikö tuo ole toisten yksityisasia.
Ei yksityisasia vaan rikosasia. Oikeuden paperit on sitten ihan julkisia.
Ei tapahtunut haapavesellä mutta isollakirkolla tämä tapahtui. Uusi parturikampaamo aloitti toimintaansa. Ei ollut asiakkaita. Joku kertoi että kannattaa laittaa mainosta. Eikun toimeksi! Plakaatissa luki ”Tukkia lyhennetään”. Ei tullut asiakkaita. Mitä nyt kauppias kyselemään. Hmm.. mietitäänpä hetki, vaihdetaan reklamiin osuvammin ”Päitä leikataan”. Edelleen ei tullut asiakkaita.
??????
Voisin haastaa naapurin käräjille, kaatoi paskapoika minun puolelta kolme puuta, vaikka rajapyykki oli 50cm päässä. Taitaa olla sokea sika.
Naapuri pieras rajalla hajut tuli minun nokkaani, käräjille lähettiin.
Et uskalla
Aloittajalle ja muille tiedoksi, että ovat tuttuja ja ei ole vahinko, vaan ihan tahallinen teko!
Kolhoosi maatilan pito hankalaa,en usko että ainut talo missä tulot ja menot hiertää,jos on tiukkaa ja molemmat osakkaat menee omaa latua,moni on kokeillu mehtäurakointia,harvalla se on onnistunu,henkinen keskustelutaito ja yhteiset näkemykset tai niijen puute ajaa tämmöseen,vuosisadoiksi ja monen sukupolven ajaksi välit menee
Kysymys on luonteeltaan absurdi. Myös myöhemmästä sisällöstä ilmenee, että se on jälkijättöinen.
Että häh! Ajatteliko ne lainata luvatta puita naapurista? Ei hyvää päivää!
En tunne tapausta, voihan se olla vahinkokin.
Erehyskö?
Jos ette ite oo asiassa osallisia niin antakaa olla...virheitä sattuu it kullekki
Ei tämä ole ollut virhe, kun ovat tahallaan hakanneet metsää, jonka ovat aiemmin omistaneet, mtta eivät omistaneet enää hakatessaan!!!