Täällä asuvat piti saada eroon 600 vuotta kestäneestä Ruotsin vallan ajan tavoista yms, siksi Venäjän vallan aikana voimistettiin kansallisromantiikka ja kaikkea muuta vastaavaa kehitystä, motiivina oli tietty helpommin hallittavissa oleva suurruhtinaakunta mikä olisi siten lojaali Tsaarille.
Ennen Venäjän vallan aikaa meillä ei ollut käytännössä minkäänlaista omaa kulttuuria vaan olimme osa Ruotsia. Operaatio onnistui melko hyvin kunnessa ensimmäinen maailmansota alkoi.
Ennen Venäjän vallan aikaa meillä ei ollut käytännössä minkäänlaista omaa kulttuuria vaan olimme osa Ruotsia. Operaatio onnistui melko hyvin kunnessa ensimmäinen maailmansota alkoi.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvin ovat r uotsalaiset kuitenkin oman asiansa hoitaneet kun vieläkin yli100 v kuluttua luetaan kouluissa valloittajan kieltä ja liputetaan verenhimoisten tyrannikuninkaiden merkkipäiviä.
Kansallisuusaatettahan vihattiin Venäjällä.
Miksi sitten sallivat kansallisromantiikan leviämisen?
Elias Lönnrot kirjoitti Kalevalan ja tietojeni mukaan hän oli suomalainen lääkäri ja hoiti tointaan Kajaasnissa.
Hän sai innoituksen sellaisesta eeppoksesta kuin: Ilias ja Odusseija. Kuinkas edes Suomen historiaa ei tunneta?
Odusseija 😹👍
Ei,vaan Venäjä ja venäläisyys olivat Venäjän kehittämiä konsepteja.
Eikö edes suomen kieltä ja Kalevalaakaan tunnettu ennen vuotta 1808? Ovatko ne molemmat venäläisten kehittämiä?
Avaus on Suomen ja suomalaisuuden vihaajan valetta.
Todellisuudessa Venäjän vallan alla Suomea hallitsi ruotsalaisesta yläluokasta koostunut senaatti hyvässä yhteisymmärryksessä Tsaarin kanssa.
Svekomaanien propagandaan kuuluu oleellisesti leimata kaikki suomalaisuutta ja Suomea puolustavat venäläisiksi.
Micael Agricola kehiti suomen kirjakielen ja loi sellaisen käsiteen kuin " isänmaa" tarkoittaen Suomen aluetta. Agricolan jälkeen Raamattu alettiin suomentamaan kokonaan ja monta käännöstä on syntynyt.
Ruotsin vallan aikana toimi muitakin kansakunnan herättäjiä. Joten ei suomalaisuus ihan Venäjän vallan aikana syntynyt eikä Venäjän ansioita.
Runeberg, Snellman ym. olivat suomalaisia eivätkä venäläisiä ja toimivat itsenäisesti suomalaisuuden edistämiseksi.
Snellman ajoi Suomelle omaa valuuttaa markkaa. Vaikka se vaati keisarin määräyksen, niin aloite tuli suomalaisilta.
Myös aloite pääkaupungin siirtämisestä Helsinkiin oli suomalainen aloite.
Kansallisromantiikka oli yleiseurooppalainen ilmiö. Sitä oli voimakkaana Skandinaviassa ja Saksassa, mistä tuli vaikutteita Suomen suurruhtinaanmaalle.