Suomi ja Suomalaisuus oli Venäjän kehittämiä konsepteja?

Anonyymi-ap

Täällä asuvat piti saada eroon 600 vuotta kestäneestä Ruotsin vallan ajan tavoista yms, siksi Venäjän vallan aikana voimistettiin kansallisromantiikka ja kaikkea muuta vastaavaa kehitystä, motiivina oli tietty helpommin hallittavissa oleva suurruhtinaakunta mikä olisi siten lojaali Tsaarille.

Ennen Venäjän vallan aikaa meillä ei ollut käytännössä minkäänlaista omaa kulttuuria vaan olimme osa Ruotsia. Operaatio onnistui melko hyvin kunnessa ensimmäinen maailmansota alkoi.

12

247

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin ovat r uotsalaiset kuitenkin oman asiansa hoitaneet kun vieläkin yli100 v kuluttua luetaan kouluissa valloittajan kieltä ja liputetaan verenhimoisten tyrannikuninkaiden merkkipäiviä.

    • Anonyymi

      Kansallisuusaatettahan vihattiin Venäjällä.

      • Anonyymi

        Miksi sitten sallivat kansallisromantiikan leviämisen?


      • Anonyymi

        Elias Lönnrot kirjoitti Kalevalan ja tietojeni mukaan hän oli suomalainen lääkäri ja hoiti tointaan Kajaasnissa.

        Hän sai innoituksen sellaisesta eeppoksesta kuin: Ilias ja Odusseija. Kuinkas edes Suomen historiaa ei tunneta?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Elias Lönnrot kirjoitti Kalevalan ja tietojeni mukaan hän oli suomalainen lääkäri ja hoiti tointaan Kajaasnissa.

        Hän sai innoituksen sellaisesta eeppoksesta kuin: Ilias ja Odusseija. Kuinkas edes Suomen historiaa ei tunneta?

        Odusseija 😹👍


    • Anonyymi

      Ei,vaan Venäjä ja venäläisyys olivat Venäjän kehittämiä konsepteja.

    • Anonyymi

      Eikö edes suomen kieltä ja Kalevalaakaan tunnettu ennen vuotta 1808? Ovatko ne molemmat venäläisten kehittämiä?

    • Anonyymi

      Avaus on Suomen ja suomalaisuuden vihaajan valetta.

      Todellisuudessa Venäjän vallan alla Suomea hallitsi ruotsalaisesta yläluokasta koostunut senaatti hyvässä yhteisymmärryksessä Tsaarin kanssa.

      Svekomaanien propagandaan kuuluu oleellisesti leimata kaikki suomalaisuutta ja Suomea puolustavat venäläisiksi.

    • Anonyymi

      Micael Agricola kehiti suomen kirjakielen ja loi sellaisen käsiteen kuin " isänmaa" tarkoittaen Suomen aluetta. Agricolan jälkeen Raamattu alettiin suomentamaan kokonaan ja monta käännöstä on syntynyt.

      Ruotsin vallan aikana toimi muitakin kansakunnan herättäjiä. Joten ei suomalaisuus ihan Venäjän vallan aikana syntynyt eikä Venäjän ansioita.

      Runeberg, Snellman ym. olivat suomalaisia eivätkä venäläisiä ja toimivat itsenäisesti suomalaisuuden edistämiseksi.
      Snellman ajoi Suomelle omaa valuuttaa markkaa. Vaikka se vaati keisarin määräyksen, niin aloite tuli suomalaisilta.

      Myös aloite pääkaupungin siirtämisestä Helsinkiin oli suomalainen aloite.

    • Anonyymi

      Kansallisromantiikka oli yleiseurooppalainen ilmiö. Sitä oli voimakkaana Skandinaviassa ja Saksassa, mistä tuli vaikutteita Suomen suurruhtinaanmaalle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      88
      1571
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      118
      1454
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1309
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1202
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1030
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      948
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      920
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      828
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe