Ossaako kukkaa kertua, koska se Siivikon Sisu tulloo Apsilla käymää? Tarjovaisin sille oikein pullakahvit Minut tunnistaa mehtäkyläseks siitä, että minulla on reppu täyteen ostettuna ruokoo, kun meillä ei ole ommaa kauppoo.
Jaurakkajärven tollo tässä terve
Anonyymi-ap
31926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Silloin kun maksetaan työttömyyskorvaukset, käy Sisu yleensä Apsilla rintojaan röyhistelemässä.
Se Sisun nykyisen akan entinen mies oli sitten kova työmies. Sisu on pelkkä hupiukko siihen verrattuna. Kevyitä telinetimpurin hommia teki Sisu vaan rakennuksillakin. Oikeat MIEHET teki raskaammat työt rakennuksilla. Ei Sisu niihin hommiin pystynyt.
Satusetähän ukko on ollu ilkäsä ja huono siinäi hommasa.
Hirmu tärkeen tuntunen ukko on. Aikoinaan luulivat sen olleen armeijan hommissa kun esitti niin jämptiä. Liekö käyny armeijaakaan?
Eihän tuommoinen ukko olisi kelvannut edes töpinään hevosmieheksi jatkosodan aikaan. Kun olisi lähtenyt viemään töpinästä ruokia etulinjaan, niin olisi pitänyt semmoista kolinaa mennessään, että kohta olisi tullut kranaatteja niskaan, niin kuin Mäkilälle kävi "vanhassa tuntemattomassa".
Laitetaan Sisu-paidat päälle ja pidetään Apsilla fanitapaaminen.
Ei Sisua kelpuuteta ihmiseksi... nenänpäästä ja hampaista tulee hylky.
Hyvät tuotteet,ostinkin.
Edullisetkin oli. Kympin vehkeet 4kympillä.
Minäkin olen Robotan miehiä!
Niitä taitaa olla jopa Koski-Traktorilla myynnissä.
Keräilyaarteita.
Sisu on aina työttömyyskorvausten maksupäivänä paikkakunnan Halpa-Hallissa ostamassa eukolleen pikkuhousunsuojia.
Tilattu,toki
Mitenhän menee tukkivannesahan kanssa?
Taivaan Isä rankaisi Sisua ja antoi sille ruman nenänpään... ja huonot hampaat... hoh, hoo...
Jos ne onkin hammasrotteesit?
Olen monta yötä miettinyt että onko säynävällä hampaat. Miten minun käy?
Laatua oli tilatut fanituotteet,kiitos.
Apsilla tiesivät, että Hannu on perustamassa erämökille baaria. Nimeksi tulee "katellaan" Voipi maksaa osamaksulla tai jos jottai löytyy vaihossa. Tauno Holappa tekee mainos videon missä Hannu kertuilee leppoisasti elämän vaiheistaan. Miten sirkkeli kaupat meni mönkään ja nyt erämökin plösö emäntä joutuu tiinennä poimimaan mustikoita elättääkseen perheen. Taunon vilimeillä esiintyvä Rööperi on yleisön nähtävänä baarissa.
Hannulle kahvirahaa ja Sisulle piiskaa...
Eipä ajele enää Siivikon ukko mönkkärillä erämökillä... tuli lähtö ukolle suvun erämökiltä...
Seriffi tylytti eräjormat kovin.😂
Taivaan Isäkin nauraa, miten voi Siivikon Sisulla olla ruma nenänpää... hoh, hoo...
Ja vielä säynävän hampaat... hoh, hoo...
Vaan kyllä Tölkki-Transportterissa on paremmat kyydit kuin Ransetissa, vaikka olisi kuinka paksu pörssi kojelaudan päällä.
Katellaan-baarissa Erämökin plösö emäntä ennustaa uus anupin pyytämien säynävien luista asiakkaille tulevaisuutta. Rööperin tyyppi lyö taikarumpua ja mumisee pettuleivän pala suupielessään loitsuja.
Oikiasti, rintamalla hevosmiehet olivat, heti suomenhevosen jälkeen, ne tärkeimmät ukot. Vasta sitten tuli mannergjeimit.
Hannu kuskaa erämökille asiakkaita ja Hannun paksu suoro tuulettuu ajaessa mönkijän kojelaudalla. Kyyti mökille on ilmainen mutta paluu kyydistä on maksettava. Ainakin olisi löydyttävä vaihdossa jotain?? Esimerkiksi jokin toimiva kodinkone olisi ihan hyvää valuuttaa!!
Tauno on pukeutunut taivaan isäksi. Hän siunaa asiakkaat vedellä ja pettuleivällä ennen kuin heidät päästetään baaritiskille särpimään Rööperin tyypin keittämää korpikuusenkyyneltä. Rööperin tyyppikin on esittänyt Hannulle toiveen, että kämpälle saataisiin sähköliesi. Keittäminen olisi niin paljon helpompaa. Hannu on todennut, että "katellaan"...
Kyllä vaan on Hannun kuutoskoneissa hienot soundit verrattuna Sisun 4-pyttyisen Valmetin päkätykseen.
Onko lumilinko valmiina jo talveksi? Ei ole traktoritöitä paljon kesällä tarjolla.
Kaikkea tehdään ja osamaksusta sovitaan.