Joh. 10: "14 Minä olen se hyvä paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut, 15 niinkuin Isä tuntee minut ja minä tunnen Isän; ja minä annan henkeni lammasten edestä."
Molemminpuolinen tunteminen luo yhteyden, mutta pitäisikö myōs tuntea itsensä?
Jos hyvä paimen tuntee sinut, niin silloin sinut tunnetaan taivaassa?
Tunne itsesi?
11
144
Vastaukset
- Anonyymi
Totta kait muutenhan ihminen olisi oman elämänsä pelkkä matkustaja.
Eihän voi tehdä esimerkiksi elämäntapa muutoksia jos ei näe itsessään heikkouksia a ilman heikkouksien näkemistä ja niiden tunnustamista ei voi pyrkiä vahvistamaan niitä hyviä puoliaan vaan tulee vahvistaneeksi helposti joko heikkouksiaan tai niitä piirteitä, toimintatapoja jotka ajavat heikkouksien äärelle. - Anonyymi
Edelleen tuo lampaan teurastus ei rodellakaan ole Jeesuksen aitoa puhetta ja taivasten valtakuntakin on eläissämme meissä ja meidän ympärillämme.
- Anonyymi
Roomalaiskirje 7 luku ei edelleenkään ole Raamatusta mihinkään kadonnut ja kirjeet ovat aitoja, mutta evankeliumit satuilua ja sisältävät vain 20-30 proa Jeesuksen aidoksi arvioitua puhetta, ja ennen kaikkea liittyy Matt 13:33 ja 1.Kor.5:7.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Roomalaiskirje 7 luku ei edelleenkään ole Raamatusta mihinkään kadonnut ja kirjeet ovat aitoja, mutta evankeliumit satuilua ja sisältävät vain 20-30 proa Jeesuksen aidoksi arvioitua puhetta, ja ennen kaikkea liittyy Matt 13:33 ja 1.Kor.5:7.
Että Jeesus käskisi perkaamaan taivasten valtakunnan pois, että voi muuttua syntiseksi ja tehdä vaikka sitä pahaa mitä vihaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Että Jeesus käskisi perkaamaan taivasten valtakunnan pois, että voi muuttua syntiseksi ja tehdä vaikka sitä pahaa mitä vihaa!
Johan oli taas Jeesuksen opetuksen herja!
- Anonyymi
Hyväkin paimen kasvattaa laumaansa
teuraaksi!
Liity siis joukkoon. - Anonyymi
Lammaslumaa johtaa vanhin ja viisain emä,
Ei mikään karitsa!Nyt on pakko maalaispoikana hiukan korjata. Laumaa johtaa eniten jälkeläisiä tuottanut uuhi . Kovin vanha tuo eläin ei välttämättä ole sillä lampaat tekevät sellaisen noin vähän reilu kymmenen karitsaa ja sitten homma alkaa olla sen osalta viimeistään ohi ja palvaamo kutsuu vääjämättä :d Noilla uuhilla ei myöskään ole taipumusta sellaiseen autoritääriseen johtamiseen eivät jää taistelemaan ja tuosta syystä suostuvat esimerkiksi koirien johtamaksi. Kuulin joskus nuorena erään lampurin sanovan että lammaslauman johtaja on pakovietti :d
- Anonyymi
eli Jeesus
Psalmi 139 "7 Minne voisin mennä sinun henkesi ulottuvilta, minne voisin paeta sinun edestäsi?"
Muinoin uskottiin, että näkeminen ei tapahdu karteesisen teatterin kautta vaan näkijä näkee kohteen siellä missä se on. Teatteri on siis ympäristō. Jumala ei siis muodosta sinusta mielikuvaa vaan näkee sinut sellaisena kuin olet siellä missä olet. Vastaavasti ihminen havainnoi ympäristōään.
Mielenkiintoista on se mitä tapahtuu unessa tai miten itsetietoisuus on mahdollista. Voiko ihminen olla tietoinen mistään ilman ulkopuolista valoa? Mitä on esimerkiksi marksilaisuuden tuoma valo?Johannes 1:9 "Todellinen valo, joka valaisee jokaisen ihmisen,oli tulossa maailmaan."
Tässä valossa ihminen ilmeisesti tuntee itsensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2201496- 961296
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle181200Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61177Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9968Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86930Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66905- 32880
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43851Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii57813