No niin. Nyt sitten on tapahtunut se ikävä juttu, jonka ennustin jo heti Orpon hallituken alussa-

Luottoluokittaja Fitch laski Suomen luottoluokitusta. Suomen velkaantuminen on Orpon hallituksen kusipäisen typerän reunaoikeistolaisen talouspolitiikan seurauksena pahentunut ja kaikki talouden mittarit ovat punaisella. Hälytysraja on ylittynyt. Fitch on nyt reagoinut Suomen talouden surkeaan tilaan, joka on täysin ja kokonaan Suomen hallituksen itsensä aiheuttama. Velanhoitokustannusten noususta tulee nyt vielä lisärasite Suomelle. Vieläkö hallitus yrittää venkoilla ja olla tunnustamatta talouspolitiikkansa perinpohjaista epäonnistumista? Eihän tässä pitäisi olla enää mitään epäselvää. Orpon hallitus on itse korkean omakätisesti ajanut Suomen talouden suohon. Se, että Marinin hallitus ei reagoinut ajoissa globaalin talouden rajuun muutokseen vuoden 2022 syksyllä aiheutti ongelmia, mutta tilanne olisi silti ollut hoidettavissa melko helpostikin toisenlaisella politiikalla. Orpon hallitus kuitenkin lähti ajamaan EK:n tavoitteita ja kokeilemaan reunaoikeistolaista hokkuspokkustemppua talouskasvun aikaansaamiseksi. Ne "dynaamiset vaikutukset" toimivat kuitenkin tasan päinvastoin kuin Orpo ja Purra uskoivat. PK-yritysten konkurssit kaatuivat päälle ja työttömyys räjähti käsiin. Nyt sitten ollan tässä eikä venkoilut ja selittelyt auta. Suomen talouden umpisurkea tila on täysin ja kokonaan Orpon hallituksen itsensä aiheuttama.

12

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onnittelut Orpo ja Purra! Nyt on sitten tämäkin saatu aikaiseksi!
      Kaikki mikä on voinut, on mennyt pieleen!

      • Anonyymi

        Työllisyyden hoito, valtiovelan kasvun taitto, luottoluokitus, sovittamaton riita ay-liikkeen kanssa seurauksineen ................ kaikki menee päin helvettiä näiden osaamattomien tumpeloiden käsissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työllisyyden hoito, valtiovelan kasvun taitto, luottoluokitus, sovittamaton riita ay-liikkeen kanssa seurauksineen ................ kaikki menee päin helvettiä näiden osaamattomien tumpeloiden käsissä.

        Ja kuitenkin talous on kääntynyt jo nousuun.

        Vielä pitää ottaa löysät pois sekä tuista että julkisesta sektorista, niin tulevaisuus näyttää valoisalta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Työllisyyden hoito, valtiovelan kasvun taitto, luottoluokitus, sovittamaton riita ay-liikkeen kanssa seurauksineen ................ kaikki menee päin helvettiä näiden osaamattomien tumpeloiden käsissä.

        Pitkään Orpo kipuili korkotason nostoa vastaan, mutta nyt talouspolitiikka on näyttänyt kyntensä. Suurvelanotto yhdistettynä valtion bruttotuoton laskun kanssa sai koron nousuun.
        Eli uudet lainat maksavat enemmän kuin vanhat.
        Orpon hallitus on todella huono talousasioissa. Ei kuunnella asiantuntijoita, mutta EK ja muut pörssihait vain lobbaavat sitäkin innokkaammin.


    • Anonyymi

      Seuraus töppö Orpopurra toiminnasta!

    • Anonyymi

      Liikaa velkaa ja liian vähän leikkauksia.

      • Anonyymi

        Leikkauksia Ukrainatukeen ja aseostoihin,rikkaiden veroaleen,nuija!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Leikkauksia Ukrainatukeen ja aseostoihin,rikkaiden veroaleen,nuija!

        Onko demari trolli mukavaa olla Putinin rakkikoira.


    • Anonyymi

      Ja näillä ääliöillä on NATOn suuntaan piikki auki ilman minkäänlaista kritiikkiä!!

      • Anonyymi

        Mitä se teille venäläisille kuuluu?


    • Anonyymi

      Saa Orpo ja Purra tuijotella itseään peilistä jatkossa.

      Ja pitää päänsä kiinni.

      Oma vika oma moka leikkaukset kohdistettiin päin persettä.

    • Anonyymi

      Vaikka haluaisi olla kuinka asiallinen ja kohtelias tahansa, niin tässä hallituksen tekojen arvioinnissa ei voi olla kovin kohtelias vain kohteliaisuuden vuoksi. Kyllä tämä nykyinen hallitus on pahasti epäonnistunut monessa suhteessa. Suo siellä, vetelä täällä. Tästä ei voi enää erehtyä. Puuttuu tietoa ja taitoa. Ei ole osaamista riittävästi. Miten sattuikaan näin. Ja lisäksi vielä kahden päähallituspuolueen johtaja on todella heikkotasoinen ministeri. Nyt ei voi enää syyttää kaikesta muita tahoja. Kyllä se on tämä hallitus itse "se heikko kohta" joka pitäisi korjata. Tätä mieltä! Odotellaan parempaa hallitusta!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      408
      3119
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2289
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      67
      2263
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      19
      1920
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      174
      1443
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      8
      1317
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1119
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      44
      1016
    9. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      90
      901
    10. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      101
      882
    Aihe