HÄVETKÖÖN ISO MIES!
"Tiktokissa levisi tällä viikolla video joutsenesta, jota vesiskootterimies ajaa takaa. Lentoon pyrähtänyt lintu räpyttelee vain hieman pinnan yläpuolella ja vaihtaa suuntaa, mutta mies ajaa sen kiinni.
Mies saavuttaa joutsenen, joka nousee viime hetkillä ylöspäin ja ulostaa hädissään.
Videolla esiintyvä kyhmyjoutsen on Suomessa luonnonsuojelulain nojalla rauhoitettu laji. Linnun tahallinen häiritseminen on kielletty.
Yritimme soittaa videon julkaisseelle helsinkiläisen rakennusalan yrityksen toimitusjohtajalle kysyäksemme, mitä hän tilanteesta ajattelee. Mies ei halunnut kommentoida asiaa mitenkään, vaan hän katkaisi puhelun nopeasti toimittajan esitettyä syynsä soitolle.
Iltalehden yhteydenoton jälkeen mies poisti videon. Iltalehti ehti hankkia videon haltuunsa ennen sen poistoa.
Helsingin poliisin eläinrikoksia tutkiva ryhmä ei ollut tietoinen videosta, kun Iltalehti kysyi heiltä asiasta ennen videon poistamista."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a946a9ed-ad79-4947-b24c-a3aaf72f1c66
kokoomuslainen ahdisteli rauhoitettua kyhmyjoutsenta
5
51
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Kokoomuslaiset on ääliöitä.Eläinrääkkääjiä ja ihmistenvihaajia.Atte Kaleva päästää taas aivopierun.Kun Gazan nälkää näkevät äidit pulskis.Minäkin ihmettelen Atte Kalevan isoa päätä joka on tyhjä.Islamofobinen otus.Ei ihme jos kokkareet rääkkää eläimiä.Eihän nuo perkeleet välitä edes ihmisten kärsimyksistä.Se miten kohtelee eläimiä kertoo paljon ihmisestä.Piru noita sontiaisia ohjaa!
Kun katselin tuota videota ja luin tekstiä niin enemmän koko tarina viittaa Vasemmistoliiton tai SDP:n kansanedustajaan noissa hommissa. Ainahan nuo mainitut ovat vihanneet kaikkea kaunista ja menestyvää ja rakastaneet kurjuutta kuten työttömyyttä. Joutsen kaikkineen on komea ilmestys, joten se on aina vasurien vihan kohde edellä mainituista syistä!
- AnonyymiUUSI
Öykkärikuunareita ja skoottereita ajaa aina ehta kokoomuslainen ei ole erehtymisen mahdollisuutta mokomatkin öykkärit
Anonyymi kirjoitti:
Öykkärikuunareita ja skoottereita ajaa aina ehta kokoomuslainen ei ole erehtymisen mahdollisuutta mokomatkin öykkärit
Kyllä touhu vaikuttaa Arhinmäen torveilulta, sitähän Paavo on harjoittanut muutoinkin!
- AnonyymiUUSI
Kyseessä on demari.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun533846KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar892186Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo451882- 221743
- 281496
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?211343- 151122
- 311108
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791002- 104984