Miksi Jumala sallii helteet?

Helteet kärventävät suomalaisia. Me emme ole tottuneet tällaisiin lämpölukemiin! Miksi sabatin Herra sallii helteiden olevan päällämme? Herra, Sebaot Adonai, me rukoilemme: Salli virvoittavien tuulten ja sateiden tulla yllemme! Shalom Amen, olkaamme kaikki ylistettyjä Herrassamme Jeesuksessa Kristuksessa ja hänen kaikkivaltiaassa isässään Jahvessa!
10235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kokeillaan israelilaista sadetanssia, Herra näkee kyllä huolemme ja luonnon tilan!

Äänestä

Olisiko se syy tässä?

Ilm. 8.
"Neljäs enkeli tyhjensi maljansa aurinkoon, ja aurinko sai vallan korventaa ihmisiä tulellaan.
Ihmiset paahtuivat kovassa helteessä mutta herjasivat Jumalaa, jonka vallassa nämä vitsaukset olivat. He eivät kääntyneet, eivät antaneet kunniaa Jumalalle."

Seitsemän vuorokauden Herra, joka pelastaa armosta eikä juutalaisten matkimisen takia, kostaa.

Äänestä
  • Väitätkö sinä saatatan lapsi, että Jumala kiduttaa ihmisiä helteellä? Helvetin ruokaa olet.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Väitätkö sinä saatatan lapsi, että Jumala kiduttaa ihmisiä helteellä? Helvetin ruokaa olet.

    Siunausta sinullekin, vaikka palvot Saatanaa. Hyökkäät Jumalan sanaa ja siten itse Jumalaa vastaan.

    Äänestä

Sinäpä se ongelma! Te uskotte väärään Jumalaan. Oikea Jumala, ilmastointilaitteiden ja viilentävien tuulten Herra, on nyt kiukkuinen. Hän on kääntänyt termostaatin kaakkoon ja ottanut lomaa Välimeren rannikolla. Hän kuulee kyllä rukoukset, mutta vastaa automaattisella viestillä: "Palataan asiaan syyskuussa."

Siksi nyt paahdutaan. Shalom ja kylmä suihku.

Äänestä

Ja taas on ihmisten teot Jumalan vika.
Voi Adonai sentään ja sabbat shalom!

Ilmestyskirja kyllä selittäisi ongelmaa aika hyvin, jos UT:n lukeminen yhtään kiinnostaisi.

Äänestä

Jumala pitää pohjoista omaisuuskansaansa kuin sammakkoa hiljalleen kuumenevassa padassa.
Ei sitten kadotuksen tulimeri yllättäen niin polta pahasti niitä ainoitakaan valittuja.

Äänestä
  • Jumalalla ei ole tuollaista omaisuuskansaa.

    Levität Oulun harhaopettajien valhetta, täysin tietoisena, ettei Raamattu tuollaista opeta.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Jumalalla ei ole tuollaista omaisuuskansaa.

    Levität Oulun harhaopettajien valhetta, täysin tietoisena, ettei Raamattu tuollaista opeta.

    Jahve Veijonen kielsi pakinassaan helvetin esikartanon asettamisen Alasjärvelle, niinpä helvetti sijaitseekin helvetiassa eli Sveitsin Bernissä.

    Äänestä

Helteiden koetuksen homottomat päivät mökillä ovat takana ja voimme vain unelmoida enää lämpöisistä ensi kesän 2026 epähomoista mökillä vietetyistäpäivistä, jolloin homot ovat kaukana mökiltä.

Pyydän rukoilemaan tämän naisen puolesta. Hän toteaa muutamaan kertaan että haluaisi uskoa Jumalaan, muttei voi. Hän yrittää selittääkin, mutta ei osaa keksiä sanoja, miksei uskoa. Ilman uudestisyntymää se ei onnistukaan.

https://www.youtube.com/watch?v=4dGUzzQuWCE

Rukoilin tämän jumalattoman naisen puolesta, rukoile sinäkin, sillä myös hänen vanhenpansakin ovat toivoneet hänelle uskoontuloa Jumalaan. Hän on ihana nainen ja ollut joskus jolakin tämän taitelijan videolla asmr-kävelyllä jossain alueella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Helteet kärventävät suomalaisia. Me emme ole tottuneet tällaisiin lämpölukemiin! Miksi sabatin Herra sallii helteiden olevan päällämme? Herra, Sebaot Adonai, me rukoilemme: Salli virvoittavien tuulten ja sateiden tulla yllemme! Shalom Amen, olkaamme kaikki ylistettyjä Herrassamme Jeesuksessa Kristuksessa ja hänen kaikkivaltiaassa isässään Jahvessa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu