Kolme vuotta sitten Paperiliitto ja Teollisuusliitto lakkoilivat 112 päivää UPM:llä. Viime vuonna Teollisuusliitto ja AKT sulkivat satamat neljäksi viikoksi. Se johti tehtaiden alasajoihin, joista kärsi myö UPM miljoonatappiot.
UPM korvaa lakkojen takia syntyneitä tappioita tehostamalla toimintaa: Kaukaan paperitehdas suljetaan ja tuotanto keskitetään Suomessa Raumalle.
Arvostettu professori ennakoi, että Suomeen ei koskaan enää rakenneta uusia paperikoneita. Mahdolliset panostukset tulevat muualle.
Lakoista ei ollut mitään hyötyä lakkolaisille tai työntekijöille. Pelkästään haittaa.
SAK sai toimillaan UPM:n lopettamaan paperitehtaan Lappeenannassa
9
181
Vastaukset
- Anonyymi
Missäpäin Vantaata tämä Lappeenranta on?
- Anonyymi
Pitääkö valtion elättää Suomen rikkaita yritystä
Sitten vai
- Anonyymi
Aloittaja on joku ihan pihalla kaikesta ja luulee olevansa rikas kokoomuslainen loinen joka elää yritystuellaan
- Anonyymi
Aloittaja luulee olevansa rikas kokoomuslainen tehtaan johtaja vaikka on itse työlöipeeheestä ja juuri työläisten etuja SDP ja aamitiliitotnajaa jotta saisit edes joainoalkaa etkä olisi orjan asemassa kun ei ja muut kokoomuslaiset monimiljonäärit ei halua sulle maksaa mitään pakkaa
Ei ennhetratkaa itse tee mitään ilmaiskeksi vaan miljoona palkalla - Anonyymi
Sai tämän uutisen saattoi tuoda Vantaalaisillekkin tiedoksi.
- Anonyymi
Ei liity Vantaaseen millään tavalla.
- Anonyymi
Hyvä että lopetetaan noi paperialan tehtaat Suomesta niin eivät pääse enää kiristämään itelleen lisää palkkaa alyttömän korkean palkan jatkoksi..
- Anonyymi
Ahtaajat kun vielä lopettasivat sen valtion kiristämisen ja palkkojensa noston, niin sitten olisi tasapuolisempaa.. Ketä kiinnostaa joku sairaanhoitajien lakko, kun heillä ei ole puristavaa otetta suomineidon kiveksistä, että tuonti/vienti lakkaa..
- Anonyymi
UPM on Suomen rikkain yritys ääsaa yritystukensa 63miljoonaa joka vuosi kansan vero rahoja ja sähköverkon palautusta w miljoonaa
Miksi veroja kerätään vaan köyhiltä
Rikkaille en palautetaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13714378Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va325981SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1565567Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3094389HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.484174"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant163642Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan273591Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan642672Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.951482