En tunne ketään miestä, jolla olisi kulmakarvat menneet yhtä tyhmän syyn takia pilalle kuin minulla.
Minulla oli luonnostaan maskuliiniset melko tuuheat, paksut ja tummat kulmakarvat, joita en koskaan nyppinyt, enkä kyllä kosmetologillakaan käynyt. Monet tytöt ja naiset olivat suositelleet niiden pientä siistimistä, kun olivat hieman puskamaiset ja kasvoivat niin paljon kulmien ulkopuolelle. Pienellä siistimisellä olisi siis saanut hyvät kulmat, toisenlaiset kuin nykyään.
Kävin siis vuonna vuonna 2011 tai ehkä 2012 (27 tai 28-vuotiaana) mustapäitä poistamassa kosmetologilla Forumin lähellä, mistä löytyi heti vapaa aika.
Jälkeenpäin vaikea ymmärtää mitä päässäni liikkui, kun annoin kosmetologin nyppiä kulmakarvojani. Hän oli 10 min ajan suositellut sitä ja ajoittain käyttäytyi sekopään lailla, riitelimme vähän enkä edes pahemmin luottanut häneen ja olin myös monta kertaa jo lähdössä pois. Luulin kuitenkin, että hän nyppisi sellaiset kulmat, kun haluan ja että kulmakarvat kuitenkin kasvaisivat sen jälkeen takaisin.
Kulmakarvat siis nypittiin erilaiseksi mitä halusin (toitotin koko ajan millaiset ovat maskuliiniset kulmat). Eikä hän edes kiistänyt, että nyppi myös oman mielen mukaan. Hän kieltäytyi näyttämästä peiliä nyppimisen aikana ja uhkasi jos menen peilistä katsomaan, niin lopettaa siihen minulle jää siistiminen. Yhden kerran yli minuutin ajan kinasteltiin peilistä katsomista, mutta annoin kuitenkin periksi ja jatkettiin. Pelkäsin, että jää sotkuiseksi, enkä osaa nyppiä itse.
Kulmakarvoista suurin osa ei kasvanut takaisin, vaikka liioittelematta ennen ja nyppimisen aikana 5-10 kertaa varmistin, että kasvaahan takaisin, kun noin nyppii, johon hän vastasi kyllä. Vasta nyppimisen jälkeen, kun vihaisena kysyin kasvaako takaisin, kun olet tuon näköiseksi nyppinyt, niin sanoi, että ei niiden tarvitse kasvaa. Onneksi kuitenkin hieman palautui, eikä jäänyt ihan niin oudoksi, kuin nyppimisen jälkeen olivat.
Ennen aloittamista sanoin, että minulla on herkkä iho ja karvat ovat kireällä, niin iho ei saa arpeutua ja lopeta heti, jos alkaa siltä näyttämään. Kysyin, eikö pitäisi nyppiä kuin vähän ensimmäisellä kerralla, jotta näkee miten iho reakoi. Hän sanoi, että ei tarvitse. Jälkeenpäin kauhistuin, kun näin ihon olevan täynnä patteja, että ihohan arpeutuu. Niin sanoi, että niistä ei tarvitse välittää, mielummin arvet ovat kuin karvat.
Nyt jälkeenpäin mietin, että suuttuminen kosmetologille ei ollut riittävää vaan olisi poliisit pitänyt soittaa ja muuten riitauttaa, niin olisi jotain tehnyt kulmakarvojeni eteen, vaikka se ei olisi mihinkään johtanut.
Vaikea ymmärtää miksi toimin niin harkitsemattomasti ja annoin nyppiä kulmani. Edes siihen aikaan en yleensä toiminut niin. Kaikki vaaran merkit olivat ilmassa. Hän yritti tarjota botoxia, kulmien laminointia, kulmien muotoon nyppimistä, mistä suoraan sanoin, että ei ikinä ja sellainen näyttää kauhealta. Lisäksi ehdotti aluksi sellaisen näköiseksi nyppimistä, mistä sanoin, että joutuisin poliisit soittamaan, jos nyppisi sellaisiksi. Hänen mielestään kulmakarvani olivat myös uhkaavan näköiset ja hän toisteli nyppiessä usein HYI ÖYK sanoja.
Menin jo kerran kassalle (ennen nyppimistä) ja siellä yli minuutin ajan ja sanoin että haluan maksaa ja lähteä. Hän vain tuijotti yli minuutin ajan, kun pyysin häntä tulemaan kassalle, kunnes pinnani meni ja huusin, että lopeta tuo sekoilu, minkä jälkeen hän huusi, että en voi lähteä sen myymälästä tuon näköisenä ja häneltä menee maine. Siihen sanoin, että tuo on narsistista ja en uhraa kulmakarvojani sen takia. Mistä hän sanoi, että haluaa minulle parasta. Jostain ihmesyystä ajattelin sen jälkeen, että ehkä se voi nyppiä ja loppu ei päättynyt hyvin!
Onko kellään vastaavia kokemuksia?
Kosmetologi nyppi kulmakarvani vähän pilalle ja ihon hieman arpineeksi
Anonyymi-ap
0
118
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899737Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507687Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936469SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906196Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m625777Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,535269Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot505175HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204844Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074529