Tapaus sattui viime vuonna Pub Kultaisessa Apinassa

Anonyymi-ap

Itä-Suomen poliisilaitoksen rikoskomisario kohteli päihtyneenä anniskeluravintolassa poliisiopiskelijaa epäasiallisesti ihonvärin perusteella. Rikoskomisario on saanut poliisilaitokselta kirjallisen varoituksen tapauksen vuoksi.

Tapaus sattui viime vuonna Pub Kultaisessa Apinassa Tampereen Hervannassa. Brittiläistyylinen anniskeluravintola sijaitsee noin viiden minuutin kävelymatkan päässä Poliisiammattikorkeakoulusta, jonne rikoskomisario oli saapunut koulutukseen Pohjois-Savosta.

Joukko poliisiopiskelijoita istui ravintolassa iltaa, kun pöytään istui rikoskomisario toisen henkilön kanssa. Aluksi pöytäseurue keskusteli arkipäiväisistä asioista, mutta tilanne muuttui myöhemmin.

Rikoskomisario vaati jossain vaiheessa yhtä poliisiopiskelijaa laittamaan puhelimensa pöydälle. Kun opiskelija kertoi pitävänsä puhelimensa taskussaan, rikoskomisario ilmoitti, ettei luota ulkomaalaistaustaisiin ihmisiin.

https://www.hs.fi/suomi/art-2000011386500.html

23

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poliisi ottaa tutkintaan tapauksen, jossa mies jahtasi joutsenta vesiskootterilla ja julkaisi siitä videon Tiktokiin.
      Iltalehden tietojen mukaan mies on entinen poliisi.

    • Anonyymi

      Poliisi selviää rasistisista puheista yleensä varoituksella – poikkeuksellinen nauha paljastaa, miten joukko poliiseja alisti maahanmuuttajaa.

      On tullut esille tapauksia, joissa yksittäiset poliisit ovat syyllistyneet liialliseen voimankäyttöön tai heillä on epäilty olevan kytköksiä äärioikeistoon. Poliisi on poikkeuksellinen vallankäyttäjä, joka on tietyissä tilanteissa oikeutettu käyttämään voimakeinoja.

      • Anonyymi

        Tanskassa nousi pieni kohu, kun poliisien keskinäisen keskustelu-sivuston tiedot tulikin julkisuuteen- oli hyvin paljon rasistista puhetta siellä.

        Suuri yllätys tuo ei tainnut olla kenellekään.


    • Anonyymi

      Poliisit koulutetaan Tampereella.. ovatko ne aivan kahjoja jo ennestään vai tampahtuuko muutos koulutuksessa vai onko syy Tampereessa

      • Anonyymi

        Varmaan poliiseiksi hakeutuu oikeistotyyppejä. Joku persu-, tai kokoomuksen kansanedustaja on ammatiltaan joko poliisi tai sotilas.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/19028470/video-kesapaivasta-espoossa-mutta-videolla-ei-nay-valkoihoisia-

        katukuva voi houkuttaa ammattiin...

        onko sinusta turvallista näkymää?

        Rentoa meininkiä varmaan kielikurssilta.

        Ei sentään tällaista:
        - HJK:n ja HIFK:n kannattajat tappelivat Helsingin Kampissa sijaitsevassa pub Eerikin kulmassa joulukuun 28. päivänä.

        Joukkotappelusta kuvattu video leviää jalkapallohuliganismiin keskittyvällä kansainvälisellä sosiaalisen median tilillä, jolla on yli 200 000 seuraajaa.

        Videolla näkyy, kuinka ravintolassa ja sen oviaukossa olevat miesjoukot heittelevät toisiaan tuoleilla ja baarijakkaroilla. Kuvatekstin mukaan 20 HJK:n kannattajaa hyökkäsi baariin, jossa oli viisi HIFK:n fania. Yhteenoton keskeytti poliisi.
        Joukkotappelussa hajosi ravintolan omaisuutta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://keskustelu.suomi24.fi/t/19028470/video-kesapaivasta-espoossa-mutta-videolla-ei-nay-valkoihoisia-

        katukuva voi houkuttaa ammattiin...

        onko sinusta turvallista näkymää?

        Tällaista:

        Alppiharjussa sijaitsevan ravintola Romanon edustalla on ollut torstai-iltana raju joukkotappelu, jossa on ollut mukana jopa 35 ihmistä. Helsingin poliisille on tehty asiasta ilmoitus kello 22.

        Kymmenkunta jalkapallojoukkue HIFK:n kannattajaa vietti rauhallista iltaa ravintolan terassilla kello 21.30. Tilanne muuttui kaaokseksi, kun kadun yli tullut ihmisjoukko hyökkäsi heidän kimppuunsa.

        –  Hyökkääjiä oli noin 20-25 ja osalla oli hiihtomaskit päässään. HIFK:n kannattajat yrittivät paeta ravintolan sisälle ja asettivat tuoleja ja pöytiä esteeksi, Kilicarslan sanoo. Terassin irtaimisto tuhottiin lähes täysin.

        ,- Se oli ihan kaaos. Kymmeniä pöytiä ja tuoleja on rikottu. Asiakkaat saivat mustelmia, mutta ei sen pahempaa. En nähnyt hyökkääjillä aseita. Ravintolan henkilökunta oli shokissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmaan poliiseiksi hakeutuu oikeistotyyppejä. Joku persu-, tai kokoomuksen kansanedustaja on ammatiltaan joko poliisi tai sotilas.

        Voi olla ihan natsejakin osa poliiseista.


    • Anonyymi

      Jos uhria olisi kiusattu mahdollisen homouden takia olisiko asiasta ilmoitettu tai olisiko asialle tehty mitään.

    • Anonyymi

      sen olis pitäny sanoo vaan että ei luota poliisiksi opiskeleviin.

      • Anonyymi

        Oliko njtri


    • Anonyymi

      peitete tehtävään tietenkin !!! miksi sekin piti salata 🤣

    • Anonyymi

      poliisiksi alkaa yleensä ne jotka oli koulukiusattuja .ajatuksella nyt on mun vuoro laillisesti.multa kysyttiin kun menin armeijaan onko suvussanne mielisairautta,sanoin että serkku haki poliisiksi .mut ei päässyt kun yritti ja yritti muttei saanut kusta nouseen päähän.no eivät sitten laskeneet tätä hulluksi kutsunnoissa.kun ei päässyt parasiitiksi.

      • Anonyymi

        Luulen että se on päinvastoin poliisina entiset kiusaajat jatkaa kiusaajina. Ehkä vartijoissa voisi olla entisiä kiusattuja.


    • Anonyymi

      uuui

    • Anonyymi

      Vahinko,
      ettet sitten päässyt koskaan sinne polliisikouluun.

      • Anonyymi

        Imaami ei kai tullut julkisuuteen asiassa oma-aloitteisesti vaan häneltä alettiin kysyä, että miltä nyt tuntuu? Tragedian kohdalla usein aletaan etsiä syyllisiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Imaami ei kai tullut julkisuuteen asiassa oma-aloitteisesti vaan häneltä alettiin kysyä, että miltä nyt tuntuu? Tragedian kohdalla usein aletaan etsiä syyllisiä.

        Tyypillinen neuvostosuomen pakkomielle:
        Syyllisten etsiminen ja kuka teki?
        Keskitytään aina rangaistukseen ja syyllisiin, harvoin tilanteen korjaamiseen tulevaisuudessa, aina ekaksi , kuka teki ja haetaan syyllistä kaikin voimin.


    • Anonyymi

      palkinto poliisille

      Taponen jakamaan

    • Anonyymi

      hyvä poliisi

    • Anonyymi

      qqqw

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3969
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3581
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      49
      2957
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2952
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2551
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      54
      2273
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      18
      1579
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      105
      1456
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1334
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      39
      1213
    Aihe