Kovasti kehutaan, että marjojen poiminnalla rikastuu ja marjaämpärin myynnistä saatava tulo on puhdasta tuloa, kuin se marjaämpäri tyhjästä ja vaivaa näkemättä ilmestyisi ja sen voi myydä.
Jotkut voi jopa valittaa pushdistetusta mustikasta 50€/ämpäri on muka liikaa.
Olen marjastanut, mutten myynyt marjoja.
Meikäläisellä menee yhden mustikkaämpärin keräämisessa aikaa 2-3 tuntia, vaikka olisi kohtuu hyvä mustikkapaikka.
Lisäksi täytyy laskea auton aiheuttamat kulut polttoaine ja auton kuluminen marjamatkoilla.
Eikä ilman eväitä jaksa marjastaa, juomat ja eväät, niihinkin menee rahaa.
Marjastuksen jälkeen marjat on vielä perkattava.
Mutikkaämpärin mustikoiden puhdistamiseen menee aikaa hyvinkin vajaan tunnin verran eli yhteensä kerääminen ja puhdistus 3-4 tuntia.
Kun vähennetään vaikka 50€/msutikkaämpärin hinnasta polttoaineet, eväät, keräämisen ja puhistamisen vaiva, niin ei siinä jää, kuin vajaa 20-30€ ämpärilliselle mustikkaa.
Lisäksi on marjastuksen jälkeen selkä ja jalat kipeänä ja hikinen olo.
Kovasti kehutaan, että marjojen pominnalla rikastuu
36
628
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kait marjankeruulla kukaan enää kehuskelee.
Mutta 80-90 luvulla marjastuksella tehtiin vuoden tilit. - Anonyymi
Markka aikaan lakkakilosta sai sen 50 markkaa/kilo. Polttoaine maksoi alle markan/litra. Hyvänä viikkona keräsi lakkaa yli 100kg/viikko. Hyvänä kuukautena sai poimittua sen yli 20 000 markkaa/kk ja ostovoimaa markalla oli enemmän, kuin eurolla nykypäivänä.
Tuli tehtyä sitä hommaa, kun ei muita töitä ollut tarjolla. Nykyisin lakkakilo maksaa 10-20€/kg valmiiksi kerättynä.- Anonyymi
Vähän nyt aika kultaa muistoja: Markka esim. vuonna 1998 vastasi noin 27 nykycenttiä eli 0,27 €uroa eikä yhden markan ostovoima todellakaan vastannut yhtä €uroa...
- Anonyymi
Ihan turhaa verrata 40v sitten ollutta rahaa ja nykyistä. Toisaalta, jos 1990 50m laitetaan nykyiseen kurssiin, niin tuskimpa se on 5-6€ enempää.
Yleisesti maailma on muuttunut 40v aikana paljon enemmän kuin olisi aikanaan osattu laskea. Mutta onhan maailma muuttunut 1900 luvun alusta vuosisadan loppuunkin. - Anonyymi
Ulkona on ollut mustavalkoista, kun bensa on maksanut alle markan litra. Ehkä -60 luvulla tai -70 luvun alussa. Väittäisin, että silloin lakasta ei ole saanut 50mk/kg.
Markka-ajan loppupuolella oma palkkani oli 20mk/h ja bensa maksoi n. 6mk/l. Nyt palkka on n. 30€/h ja bensa on 1,6€/l. Mielummin tankkaan tänä päivänä, kuin 25 vuotta sitten. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ulkona on ollut mustavalkoista, kun bensa on maksanut alle markan litra. Ehkä -60 luvulla tai -70 luvun alussa. Väittäisin, että silloin lakasta ei ole saanut 50mk/kg.
Markka-ajan loppupuolella oma palkkani oli 20mk/h ja bensa maksoi n. 6mk/l. Nyt palkka on n. 30€/h ja bensa on 1,6€/l. Mielummin tankkaan tänä päivänä, kuin 25 vuotta sitten.Tuossa vertailussa vain tuppaa unohtumaan se, että 20 mk/h työtehtävä ei todennäköisesti ole sama kuin 30€/h työtehtävä.
Henkilökohtainen urakehitys tuo vaurautta ja ostovoimaa, mutta vain itselle. Edelleen on työelämässä ensimmäistä vuotta ensimmäisessä typaikassa toilailevia harjoittelijoita. Heistä juuri kukaan ei tienaa 30€ tunnissa. monesti ensimmäisen työn palkat niitä 10-12€ palkkoja ja vielä vajailla tunneilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuossa vertailussa vain tuppaa unohtumaan se, että 20 mk/h työtehtävä ei todennäköisesti ole sama kuin 30€/h työtehtävä.
Henkilökohtainen urakehitys tuo vaurautta ja ostovoimaa, mutta vain itselle. Edelleen on työelämässä ensimmäistä vuotta ensimmäisessä typaikassa toilailevia harjoittelijoita. Heistä juuri kukaan ei tienaa 30€ tunnissa. monesti ensimmäisen työn palkat niitä 10-12€ palkkoja ja vielä vajailla tunneilla.Polttoaineen hintaan verrattuna kaikilla työtehtävästä riippumatta polttoaine on halpaa.
2004 95e maksoi hieman yli euron. Pari vuotta myöhemmin 1,3-1,4€ ja nyt 1,6€. Joku kaupanalan pienin palkka on noussut alle 7€/h yli 11€/h tasolle.
Mutta oikeassa olet. Itse vastaan omasta palkkakehityksestä ja työurasta. Muut vastaavat omistaan.
- Anonyymi
Eli laskeskelit oman työn kuluksi ja sitten lasket vain sitä nettovoittoa ettei kannata.
Eikös se pidä laskea siten että vähennetään päältä nuo polttoainekulut (ruoka ja juomakuluja tulisi vaikka olisit kotona).
Loppu mitä saat ämpärillisestä on sinun palkkiota keräämisestä.
Aika hassu laskutoimitus jos vähennät jo valmiiksi sinun oman palkkasi ja sitten vertaat nettotulosta käytettyihin tunteihin.
Tuo nettotuloshan on sinun palkan lisäksi tulevaa rahaa, eli extraa, vähän kuin normi palkkatyössä saisi joulubonuksen.- Anonyymi
Ehkä aloituksessa viitattinkin siihen rikastumiseen. Jos 3-4 tunnin työllä saat n. 50€ tekee se tuntipalkaksi 12.5 - 16.6€/h. Tästä miinus kulut arvio 30-20€ ja jaetaan käytetyllä tuntimäärällä on 5-10€/h.
Tämähän on sellainen taksa, jolla ei pysty tietystikkään rikastumaan. Järkevämpi vaihtoehto olisi ostaa marjat kerättynä ja siivottuna torista ja yrittää jobbaila ne eteenpäin paremmalla taksalla. Näin itse tekisin, jos pitäisi marjoilla tehdä rahaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä aloituksessa viitattinkin siihen rikastumiseen. Jos 3-4 tunnin työllä saat n. 50€ tekee se tuntipalkaksi 12.5 - 16.6€/h. Tästä miinus kulut arvio 30-20€ ja jaetaan käytetyllä tuntimäärällä on 5-10€/h.
Tämähän on sellainen taksa, jolla ei pysty tietystikkään rikastumaan. Järkevämpi vaihtoehto olisi ostaa marjat kerättynä ja siivottuna torista ja yrittää jobbaila ne eteenpäin paremmalla taksalla. Näin itse tekisin, jos pitäisi marjoilla tehdä rahaa.Pitäisi kerätä nopeammin ja käyttää keräilyyn vähemmän rahaa. Tosiasiassa voit käydä keräämässä 10 ämpäriä päivässä 10-20€ keräyskuluilla. Sen takia ne thaimaalaisetkin kulee tänne, kun saavat jemmaan heille riittävän vuosipalkan + matka- ja majoituskulut. Rikastuminen on toki väärä termi, mutta jos ne tienaa meno-paluun thaimaahan, kk elämisen suomessa ja vuoden menot kotimaassaan, niin on se kuitenkin tuhansia heillekin kuukaudessa vaikka se marjayrittäjä ottaakin välistä enemmän kuin moni muu kehtaisi. Kyllä siellä metsässä rahaa on.
- Anonyymi
Hohhoijaa…
Jos marjanpoiminnasta oikeasti rikastuisi Suomessa asuvat, niin metsissä olisi ruuhkaa….- Anonyymi
Ei laiskoja raha motivoi
- Anonyymi
Kyllä täytyy lähteä erilaisella konseptilla liikkeelle, jos meinaa rikastua. Tai edes tienata hyvin.
Rahan tienaaminen vaatii tietysti paljon töitä, erikoisosaamista ja mikä tärkeintä -> taidon käyttää tienaamansa rahat älykkäällä tavalla.- Anonyymi
Ennen oli sanonta että pennissä miljoonan alku.
Kumma kun rikastumisessa pitää heti saada se miljoona tai ei muuten kannata.
Huomaan kyllä nyky asenteen, jos ehdotan jollekkin että saat kympin jos haet mulle postin 100m päästä niin monet nyrpistää nenäänsä että liian vähän.
Aikaa tuolle postin hakemiselle menee alle 1 minuutti joten tuntipalkka on siinä 60 korvilla mutta ei kelpaa kun pitäisi saada se satanen vähintään.
Sama juttu erään kaverin kohdalla, kertoi ettei lähde töihin jos ei saa vähintään 200 päivältä, eli otti mieluummin 0€ kuin 150€.
- Anonyymi
Joutuuko aloittaja hankkimaan jotain erikoiseväitä sitä keruutapahtumaa varten kun hän eväiden hinnan huomioi? Eikö hänen olisi syötävä joka tapauksessa vaikka kotona sohvalla makoilisi, eihän se marjastus energiankulutusta merkittävästi lisää...
- Anonyymi
Sehän se on kun aletaan heti laskea niitä kuluja, niinkuin tuo syöminen ja varmaan lasketaan myös asunto ja auton lyhennykset ja vuoden verot yms. ja tietenkin joka päivälle uudet vaatteet niin saahan sen kannattamattomaksi.
- Anonyymi
Mutta kun ottaa huomioon, että marjanpoiminta on verotonta, niin työtön voisi tehdä loppukesästä/alkusyksystä 10-15000€ puhdasta pariin kuukauteen. Toki se vähentäisi syitä valittaa rahattomuudesta ja se ei sovi tyyliin.
- Anonyymi
Ihan höpö juttuja nämä , kymmenesosa tuosta voi jo pienelle joukolle olla madollinen jos oikein panostaa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan höpö juttuja nämä , kymmenesosa tuosta voi jo pienelle joukolle olla madollinen jos oikein panostaa...
Meinaat, että ne thaimaalaiset poimijat lentää meno-paluu ja elää vuoden kotimaassaan sillä kymmenesosalla? Siellä metsässä on ihan helvetisti rahaa. Joku Best Berry pelkästään myy niitä yli 8 miljoonalla vuodessa Alepan edessä. Lisäksi on ihan kaupat ja torit ja muut. Ei se oo muuta ku menee ja tekee.
Pikku porukka olisi paras. Pari poimii ja 1 myy kokoajan tuoretta.
- Anonyymi
Kyllä se vaan on niin, että jokainen lisätienesti vie lähemmäksi rikkautta.
Tai viekö se lähemmäs rikkautta riippuu siitä, mitä rahoilla tekee.
Koko summa vuosi vuoden perään sijoitusrahastoon, niin tietää mitä on tienannut ja paljonko tienaaminen on kasvanut ilman hikoilua vielä korkoa korollekin.
Itsellä on ollut tapana laittaa kaikki kilometrikorvaukset osakerahastoon. Tyypillisesti kilometrikorvauksia tulee noin 1000€ vuodessa. Rahastossa on nyt 28 000€ 15 vuoden ajalta.
Samaa periaatetta käyttäisin marjanpoiminnasta, mutta eri rahastoon, jotta sitä saisi seurattua erikseen. Kuluja en huomioi kilometrikorvauksissa, enkä niitä huomioisi marjanpoiminnassakaan, muuta kuin "nice to know" tietona, summa lyhentämättömänä rahastoon. Sitä kutsutaan myös säästämiseksi...
Jos tuollaisia rahastoja on jokunen, niin yhteenlaskettu summa voi hyvinkin jossain vaiheessa ylittää rikkauden rajan, mitä se kenellekin tarkoittaa.- Anonyymi
Mutta sekin kannattaa laskea, onko se lisätienesti sen arvoista. 5€/h, niin kannattaa miettiä jotakin järkevämpää touhua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta sekin kannattaa laskea, onko se lisätienesti sen arvoista. 5€/h, niin kannattaa miettiä jotakin järkevämpää touhua
juu, tyhjennettyyn metsään ei kannata mennä kokeilemaan ämpäreiden täyttöä jäännösosumilla. moni "ammatti" vaatii hieman opettelua ja perehtymistä, pitää tunnistaa mistä tuntivauhti jää kovin vaatimattomaksi ja etsiä uusi apaja.
mutta tuskin päätelmää ansiotasosta kannattaa tehdä ensimmäisen ensimmäisen päivän, ensimmäisen metsän tai edes ensimmäisen marjanpoimintavuoden perusteella.
verottomissa lisätienesteissä voi pitää myös rimaa aika matalalla, kun ne ansiot eivät myöskään nosta verotettavien ansioiden veroprosenttia. sen verran tietty täytyy saada marjoja kasaan, että niille on löydettävissä ostaja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta sekin kannattaa laskea, onko se lisätienesti sen arvoista. 5€/h, niin kannattaa miettiä jotakin järkevämpää touhua
Huomaa hyvin asenteesi.
5€/h niin ei kannata tehdä mitään vaan otat mieluummin sen 0€/h.
Varsinkin kun tuo raha ei ole pois sinun normaalista tulosta (onko se nyt sitten sosilitukea vai palkkaa vai eläkettä).
Menet varmaan punttisalille ja kävelet juoksumatolla ja maksat siitä hyvästä sen 5€/h? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomaa hyvin asenteesi.
5€/h niin ei kannata tehdä mitään vaan otat mieluummin sen 0€/h.
Varsinkin kun tuo raha ei ole pois sinun normaalista tulosta (onko se nyt sitten sosilitukea vai palkkaa vai eläkettä).
Menet varmaan punttisalille ja kävelet juoksumatolla ja maksat siitä hyvästä sen 5€/h?lisätyönä yksikkö on ämpäri, sen verran pitäisi saada kokoon, että puhutaan kappatavarasta jolle on ostaja. muuten menee oman pakastimen täytteeksi, tavallaan tuloa sekin.
mutta olet oikeassa siinä, että pieniä lisätulosummia on hieman hölmöä olla ottamatta jos niitä on kohtuudella otettavissa. olkoot 5€ tunnissa, ulkoilua josta vielä maksetaan. monesta muusta ulkoilusta ei makseta mitään tai siinä joutuu itse maksajaksi.
5€ tunnissa, 5 tuntia päivässä 3 kertaa viikossa, neljänä viikkona vuodessa = 300€ lisätienesti marjoista. jos tuon pistää talteen yhdistelmärahaston 8% vuotuisella tuotolla 10 vuoden ajan on kymmenentenä vuonna rahastossa: 4345€ josta toki joutuu maksamaan veroja 1345€ osuudesta.
No tuossa ei ollut kyse "rikastumisesta", vain laskuharjoitus siitä, kuinka näennäisen vähäisilläkin tuloilla, on mahdollisuus saada rahaa säästöön kun kerotoimet ovat mukana kuvassa...niin ja 20 vuoden kohdalla säästössä olisi jo: 13728€, todennäköisesti vielä enemmän, koska tusin 5€/tunti tahti ei koe "palkankorotuksia" lainkaan 20 vuodessa. 20 vuoden inflaatio tietysti kutistavaa käytännön summaa, mutta niin on myös tuo 8% tuotto-odotus melko konservatiivinen joten hyvällä talouskehityksellä saattaa olla, että 20 vuoden kuluttua tuollainen 13728 onkin ihan tämän päivän rahan arvoinen ja siis todellisena summana suurempi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta sekin kannattaa laskea, onko se lisätienesti sen arvoista. 5€/h, niin kannattaa miettiä jotakin järkevämpää touhua
Toisaalta taidat olla työtön, etkä ole varmaan koskaan tehnyt muuta järkevää kuin opetellut käymään vessassa ajallaan niin eikö yleiskunnon kohotus, ulkoilu ja siinä sivussa pikkurahan tienaaminen ole yksi järkevimmistä asioista mitä voi tehdä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisaalta taidat olla työtön, etkä ole varmaan koskaan tehnyt muuta järkevää kuin opetellut käymään vessassa ajallaan niin eikö yleiskunnon kohotus, ulkoilu ja siinä sivussa pikkurahan tienaaminen ole yksi järkevimmistä asioista mitä voi tehdä.
Ei en ole työtön, jos haluan lisätienestiä pystyn sen tekemään paremmalla hinnalla, kuin 5€/h. Sen verran arvostan vähäistä vapaa-aikaa, että sen hinta on reilusti yli 5€/h.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei en ole työtön, jos haluan lisätienestiä pystyn sen tekemään paremmalla hinnalla, kuin 5€/h. Sen verran arvostan vähäistä vapaa-aikaa, että sen hinta on reilusti yli 5€/h.
No et sitten kaipaa marjoista saatavaa lisätienestiä.
Itse tienasin urakkahommissa 30€ kahta puolta mutta en enään lähde niitä tekemään.
Olen nyt työkyvyttömyyseläkkeellä mutta aion silti käydä keräämässä marjoja ja sieniä talven varalle, en siis aio niitä myydä.
Vapaa-aikaa mulla on sen verran että voin uhrata osan metsässä kävelemiseen, saatapa joku kerta otta aseenkin mukaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei en ole työtön, jos haluan lisätienestiä pystyn sen tekemään paremmalla hinnalla, kuin 5€/h. Sen verran arvostan vähäistä vapaa-aikaa, että sen hinta on reilusti yli 5€/h.
Marjanpoiminnassa ei tietenkään tarvitse tyytyä 5€/tunti ansiotasoon, mutta jos sen sellaiseksi ansiotasoksi tuomitsee, eikä lähde kokeilemaan, mitä se voisi olla tosielämässä, niin sitten on parempi vain kuvitella, sen olevan 5€ tunnissa, että voi vain viettää arvokasta vapaa-aikaa.
Tietysti jos ei koe tarvitsevansa lisätienestiä, tai pankkiti on niin täynnä, että sinne eivät lisätienestit enää mahdu, niin sitten keskusteluun osallistuminenkin on ilmaiseksi hukattua vapaa-aikaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Marjanpoiminnassa ei tietenkään tarvitse tyytyä 5€/tunti ansiotasoon, mutta jos sen sellaiseksi ansiotasoksi tuomitsee, eikä lähde kokeilemaan, mitä se voisi olla tosielämässä, niin sitten on parempi vain kuvitella, sen olevan 5€ tunnissa, että voi vain viettää arvokasta vapaa-aikaa.
Tietysti jos ei koe tarvitsevansa lisätienestiä, tai pankkiti on niin täynnä, että sinne eivät lisätienestit enää mahdu, niin sitten keskusteluun osallistuminenkin on ilmaiseksi hukattua vapaa-aikaa.Tuollaisissa Urakkahommissa on se hyvä puoli, että ansiotasonsa voi päättää aika hyvin itse. Kukaan noita ”työkseen” poimiva ei tee sitä 5€/h. Toki ei se kellään ole myöskään 50€, mutta ei siinä tarvitse osatakaan mitään ja tulo on verotonta.
Ammattimaiset poimijat:
Hyvissä olosuhteissa ammattimaiset poimijat voivat kerätä jopa 700 litraa mustikoita päivässä, eli litran keräämiseen menee vain muutamia minuutteja.
Ylen uutisissa thaimaalaiset poimivat parhaimmillaan reilua 200kg/pv.
Jos ämpäriä pitää täyttää koko viikonloppu, niin laji on väärä.
- Anonyymi
Pääseekö tällä tienaamaan???
Mustikkaämpärin näppimisessä kesti 4 tuntia, matkoihin meni 2 tuntia, eväisiin meni 20€ ja mustikka ämpärin perkaamisessa meni 2 tuntia.
Tulomatkalla varisi mustikoita pari desiä tielle, kun ei ollut kantta ämpärissä.- Anonyymi
No jos et osaa laskea itse ja työtehosi oli noin hidasta niin päättele itse.
- Anonyymi
Tuli mieleen että jos olet töissäkin yhtä hidas ja saamaton niin mieti miksei sulla ei ole töitä.
Mustikkaämpärin keräämisessä paljain käsin kestää ehkä pari tuntia ja niitä ei tarvitse puhdistaa.
Poimurilla ämpärin saa täyteen nopeammin mutta sitten on se puhdistystyö tai pitää myydä puhdistamattomana, kyllä niillä jalostajilla on hyvät laitteet millä puhdistetaan.
Ps. olen käynyt remppaamassa useasti erään marjanjalostajan tiloissa.
- Anonyymi
Kyllä jos mustikkaämpärin hinta poimittuna on 55€ niin se on kovan työn tulos. Ei sitä vähätellä.
- Anonyymi
Yleenä pitää olla poimittuna jotta saa maksun, tuskin kukaan ostaa marjoja metsään.
- Anonyymi
Riippuu ihan siitä mitä marjaa poimii. Esim. Lapin lakka voi maksaa yli sata euroa ämpäri, jos mustikka maksaa 50€ tai viljelymarja 30€.
- Anonyymi
Lapin lakka, miksei muukin lakka on tosiaan niin arvokas marja , että sitä kannattaa poimia vaikkei yhtään saisikaan.
Löysin oman Pirkanmaalla olevasta metsäni pieneltä suopläntiltä hieman yli parisen litraa, joka eläkeläisukon kulutukseeni riittääkin. Näin olen saanut joka vuosi.
Niin paljoa ei noista kukaan minulle maksaisi, että niistä luopuisin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380